Moip!!En oikeesti tiedä mitä pitäis tehdä,rakastan miestäni suunnattomasti ja hän minua mutta alkaa pinna ollen lopussa sillä joka kerta kun meillä on riitaa saan kuulla olevani lihava ja välillä myös ilman riitaa....hän kuittailee aina kun syön jotain herkkuja tai juon limua...en tee sitä kovinkaan usein mutta olen alkanut syödä häneltä salaa ja hänen edessään aina terveellisesti koska en jaksa kuulla niitä kuittailuja....pienestä pitäen olen saanut kuulla läskeistä...kavereilta ja sukulaisilta,jopa äitini aina muistuttaa lihavuudestani...olen aina harrastanut liikuntaa ja olen omasta mielstäni ollut enemmänkin sellainen "jöötti" eli ei lihakset näkyneet mutta ei ole sellasta löllyvää muutakuin massussa vähä...elämässäni kaikki miehet ovat saaneet minulle pahanmielen kommenteillaan ulkonäöstäni paitsi yksi mies joka menehtyi vähänaikaa sitten...;( taidan olla aika herkkä kun tulee kyse ulkonäöstäni mutta ei tälle huonolle itsetunnolle voi muuta kuin odottaa että se ehkä joskus olisi normaali itsetunto...kiitos kun jaksoitte lukea vuodatukseni =)mukavaa päivää kaikille.....h
umpikuja
????
12804
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
suoraan voin sanoa ei miehesi rakasta sinua sellaisena kuin olet!!!jätä koko äijä!!!
Ylimääräiset kilot eivät ole mikään syys vittuilla toiselle. Eikä sellainen juolahtaisi mieleenkään, jos todella rakastaa. Miehesi on kypsymätön idiootti. Etsi itsellesi kunnon mies. Voin vakuuttaa, että se kannattaa. Sellaiselle miehelle kilot ovat sivuseikka.
ettei miehet mitään lihatiinua jaksa pitkään katsella, kun hoikkiakin naisia on. Mies voi ihastua "herttaiseen luonteeseen" tms. mutta pidemmän päälle mies haluaa myös silmäniloa. Miehet esim. katselevat pornoa kiihottuakseen, eivät "uskottomuuttaan". Eli suomeksi sanottuna, miehet ahdistuu, jos nainen ei ulkonäöllisesti miellytä, on joko liian laiha tai lihava. Pyöreä ja muodokas saa (ja pitääkin) olla, mutta liika on liikaa.
Sinuna hakeutuisin mielenterveyspalveluiden pariin hakemaan apua ahmimiseen. Aloittaa voit varaamalla ajan terveyskeskukseen lääkärille, siitä sitten lähetettä eteenpäin. Jos ihminen ahmii itsensä lihavaksi, niin ahmimisen syyt täytyy hoitaa ensisijaisesti. Toisaalta, miksi ei hoitaisi myös lihavuutta, jos siitä kerran kärsit. Siihenkin on esim. oikein toimivia lääkkeitä.
No huh! Heität toiselle päin naamaa hakeutumista mielenterveyspuolelle, vaikka kysyjällä on selvästi vain kaksi ongelmaa: typerä mies ja huono itsetunto!
Aloittaja: tarvitset rinnallesi aikuisen ja tsemppaavan ihmisen! Huono suhde on parempi lopettaa kuin kituuttaa toisen nälvittävänä vuodesta toiseen. Se vie itsetunnon keneltä tahansa ja johtaa entistä pahempaan kierteeseen...
Kunnollisia ihmisiä on maailmassa paljon ja varmasti jossain vaiheessa tulee sinullekin sellainen eteen. Fiksun ja aidon ihmisen kanssa ei tarvitse miettiä mitään lihatiinu/silmänilo-juttuja!
Hyvä itsetunto on parasta laihdutuslääkettä. Ei kannata ensimmäisenä turvautua pillereihin, vaan lähde vahvistamaan sisäisiä juttuja ensin: opettele hyväksymään itsesi. Sisäinen ja ulkoinen minäsi ovat kaksi eri asiaa! Kun olet saanut ajatusmaailmasi ja itsetuntosi tolpilleen, niin huomaat, että laihtuminenkin on helpompaa. Tsemppiä sinulle!
Ainut täällä olet sinä, jonka olisi syytä hakeutua mielenterveyshoitoon - niin sairaalta mielipiteesi kuulostavat.
Minullakin on sellainen itseäni nuorempi mies, joka kertoo pyöreiden muotojeni tuntuvan hyvältä. No, tottakai olen aina hyvin laitettu ja pukeutunut, mutta liikakilot eivät tosiaankaan häntä ahdista - eikä kovin montaa muutakaan.
Jos sinun mielesi tuntee tarvetta pornon katseluun, niin hänellä on silloin häiriöitä kehityksessä. Silloin on jotain pielessä hänen päässään ja hänenkin olisi syytä hakeutua hoitoon.
Hyvään seksiin ja rakkauteen ei tarvita laihuutta eikä pornoa.
Iso kiitos tsemppavista viesteistä...vaikka järki aina välillä sanookin että mieheni on väärillä raiteilla en minä ,niin se huono itsetunto alkaa ajan kansssa uskoa niihin asioihin mitä minulle vuodesta toiseen hoetaan...siksi oli ihana saada näitä tsemppi viestejä ja yritän päästä tässä asiassa eteenpäin mutta en mieheni takia vaan itseni =)toivottavasti joskus löytyy munkin rinnalle sellanen ihminen jonka jotkut teistä onnekkaista ovat jo löytäneet =)
Mukavaa syksyä kaikille!!h
joka sana!!!!!!
Niin, vaikka te plösöt ette sitä voi hyväksyäkkään, niin kyllä se nyt vaan niin menee, ettei kukaan jaksa katsella vuodesta toiseen kauheaa lihavuorta, joka ei itsestään huolehdi!!!
Tuollaiset ahmimishäiriöiset ihmiset eivät voi vaan laihduttaa, vaan tarvitsevat tueksi terapiaa, missä mietitään syitä ahmimiseen ja konsteja tilanteen helpottumiseen.
Valtaosa miehistä katselee pornoa, tyhmiä ootte jos muuta kuvittelette.
on että laihduta! Et selvästikään itsekään halua olla läski niin miksi sitten olet? Miksi pitää syödä herkkuja ja juoda limuja, ilmankin tulee toimeen ja mikä parasta, läskitkin tippuu. Rupea syömään terveellisesti ja liiku ja huolehdi itsestäsi muutenkin niin itsetuntosi kohoaa kummasti ja miehesikin rupeaa katselemaan sinua "uusin silmin". Ja vaikka kuinka muuta yritätte väittää niin on ulkonäölläkin jonkinlainen merkitys parisuhteessa puolin ja toisin.
Jatkossa joudut joka tapauksessa laihduttamaan. Jos ero tulee, on sinun pakko skarpata ulkonäkösi kohentamiseksi, jotta saat seuraavan uroksen kiinnostumaan. Tai jos haluat pitää kiinni nykyisestä, on sinun myös tehtävä jotain liikakiloillesi. Ainoat poikkeukset ovat "vapaamuotoiset suhteet" ja mielenterveysongelmat. Edellisessä parisuhteenne jatkuu niin, että sinä tuot rahaa kotiin, pidät paikat puhtaana ja teet ruokaa, ja mies hankkii nautintonsa paremmin katseen kestäviltä tytöiltä. Saatat saada satunnaista sääliseksiä jonkun kaatokännin ansiosta. Mielenterveysongelmaiset (depisläiset) eivät pysty laihduttamaan edes uuden parisuhteen toivossa.
Faktaa on se, että käytännössä naisen toimivin keino saada kiloja pois on ajautua sinkuksi.
Siis häh?? Kuka oikeasti elää noin pinnallisessa blaablaa-maailmassa? Hei haloo! Jossain on vikaa ja pahasti, jos antaa elämänsä pyöriä tuollaisten asioiden ympärillä! Elämä on ihan jossain muualla kuin pintaliitokapakoissa, sääliseksissä, ulkonäköasioissa ja "uroissa".
Pitäkää herkkunne, ihan sama minulle. Onneksi on oma elämä, josta nauttia kaikkine iloineen ja suruineen! Ihan tavallista elämää, arkea ja juhlaa, oma rakas, koti, perhe, ystäviä ja harrastuksia. Lämpöä, rakkautta, kaikkia maailman tunteita. Niistä elämässä on oikeasti kyse, näytti puntarin lukema mitä tahansa!
eräässä ketjussa kerroin tarinan. vaimoni söi itsenä 160 kilon läskimassaksi. yritin kaikkeni, mutta mikään ei auttanut. itse olen hoikka ja urheilullinen. jos et laihduta, voi olla, että liittosi kuolee, niin kuin minulle kävi. en voinut katsella vierestä läskikasaa. laihduta ja huolehti itsestäsi, niin onni kukoistaa..