Meillä oli nyt sellainen ongelma että kesällä talo JÄÄHDYTETTIIN 20 asteeseen tai jopa alle koska oli niin KUUMA!
Sitten tuli talvi ja oli pakko lämmittäämään 26 ASTEESEEN koska oli niin KYLMÄ!
Öljyä paloi kuin ruutia sodassa ja sähkölasku oli tähtitieteellinen. Kovilla pakkasilla kun meinasi tal jäähtyä niin kävi käsky että SHUNTTI AUKI! Sitten pattereissa pyöri kattilalämpöinen vesi (90astetta) ja mittari kipusi lähes 27 asteeseen.
No nyt ostettiin sitten automaattinen lämmönsäätöjärjestelmä huoneanturilla ja lämpötilaksi 21.5 astetta. Sama myös kylmäkoneisiin. Eli nyt talon lämpötila on vakio ympäri vuoden ja tein selväksi että asia ei sitä mihinkään muutu.
Mikä ihme ihmisillä on että kesällä pitää olla jääkapissa ja talvella saunassa...
Talon lämpötila vakiona!!!
5
562
Vastaukset
- Pihalämpö
Eihän sisälämpötilaa yleensä anturilla mitata vain ukolämpötilaa eikö teillä ole ollu automaattista säätöä tätä ennen.
- siihen asti sietää
21-22 on ihan hyvä lämmityksen asetus. Mutta kyllä minä jäähdytyksen laittaisin vähän ylemmäs, ehkä 24-26 asteeseen.
- Joku...
Jäähdytyksestä olen jo pitkään ihmetellyt mihin sitä niinkin monet oikeastaan luulevat tarvitsevansa?
Toki kesähelteet voivat olla tukalia, mutta itse ainakin olen ollut täysin tyytyväinen kattotuulettimeen. Pienimmällä mahdollisella puhalluksella tuskin huomaa ilman liikkuvan, mutta tämä lähes huomaamaton ilmavirta kuitenkin puhaltaa iholta kosteutta sen verran että helteilläkin on ihan hyvä olla. Eli vaikutus on jotakuinkin sama kuin ilmastoinnillakin, mutta sähköä menee kilowattien sijasta varmaan kymmeniä watteja, jos sitäkään.
Mutta jos nyt sitten todella haluaa ilmastointia, niin suosittelen sittenkin säätämään ylemmäs, ilmastoidut tilat kuitenkin tuntuvat viileämmiltä, koska sitä lämpötilaa kuitenkin vertaa ulkolämpötilaan. Ja toinen puoli tässä on kosteus, ihmisen omat lämmönsäätömekanismit perustuvat veden haihtumiseen, eli hikoiluun, kosteassa ilmassa tulee helpommin kuuma koska hiki ei haihdu iholta tarpeeksi nopeasti, ja ilmastointiin tällä on se vaikutus, että ilmastointi kuivattaa ilmaa, jolloin kosteusprosentit jäävät pienemmiksi, mistä seuraa se että omat lämmönsäätelymekanismit toimivat tehokkaammin, ja vähempikin viilennys riittää. Samalla säästyy iso kasa euroja, ja luontokin kiittää. - näin..
Joku... kirjoitti:
Jäähdytyksestä olen jo pitkään ihmetellyt mihin sitä niinkin monet oikeastaan luulevat tarvitsevansa?
Toki kesähelteet voivat olla tukalia, mutta itse ainakin olen ollut täysin tyytyväinen kattotuulettimeen. Pienimmällä mahdollisella puhalluksella tuskin huomaa ilman liikkuvan, mutta tämä lähes huomaamaton ilmavirta kuitenkin puhaltaa iholta kosteutta sen verran että helteilläkin on ihan hyvä olla. Eli vaikutus on jotakuinkin sama kuin ilmastoinnillakin, mutta sähköä menee kilowattien sijasta varmaan kymmeniä watteja, jos sitäkään.
Mutta jos nyt sitten todella haluaa ilmastointia, niin suosittelen sittenkin säätämään ylemmäs, ilmastoidut tilat kuitenkin tuntuvat viileämmiltä, koska sitä lämpötilaa kuitenkin vertaa ulkolämpötilaan. Ja toinen puoli tässä on kosteus, ihmisen omat lämmönsäätömekanismit perustuvat veden haihtumiseen, eli hikoiluun, kosteassa ilmassa tulee helpommin kuuma koska hiki ei haihdu iholta tarpeeksi nopeasti, ja ilmastointiin tällä on se vaikutus, että ilmastointi kuivattaa ilmaa, jolloin kosteusprosentit jäävät pienemmiksi, mistä seuraa se että omat lämmönsäätelymekanismit toimivat tehokkaammin, ja vähempikin viilennys riittää. Samalla säästyy iso kasa euroja, ja luontokin kiittää.Mitä kuumempi sitä enemmän ilmastoinnin tehtävänä on poistaa kosteutta ei viilentää!
- Anonyymi
Automaattinen lämmönsäätö tuhoaa talon kuim talon. Mittaa vain lämpötilan, ei mittaa kosteutta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nasima löi Jussille luun kurkkuun
Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse3737945Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"
jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r1145598Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen
Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi1114653Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa
SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli334468Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?
Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos1834451Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta
Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s523967Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun
ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta1603863Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä
ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan773737Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto
Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava373657SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat
Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha853481