Mutta nyt kannattaa katsoa että mitä puoluetta tyyppi edustaa.Ihan sama mitä se lupaa,puolueen kanta tulee määräämään sen mitä se tekee!Kuten tähänkin asti.Aika vitsikästä on luvata peruspalvelut kuntoon,jos oma puolue on ne hajottanut!
Iänestäkkee
ihmeessä!!
9234
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Nyt maailmaa, ja tätä pientä maata rakennetaan vain nousukkaiden tarpeita tyydyttämään.
Meitä on moneksi, ja elettävä on, vaikka lahjat ja kyvyt ei riitä, kuin juuri ja juuri hengissä selviämiseen.
Olen yksi hoitoivrheiden yhreista, ja näin siis täysin työkyvytön. Kela, sairaala, eri korkuiset oikeudet ovat jo 11 vuotta miettineet olenko työkykyinen vai en?
Sairuteni on vienyt minulta kaiken, auunnnon olen joutunut myymään, osan perityistä arvokkaista muisotoesineistä jne..
Nyt kun viimein on todettu kovan tappelun jälkeen, että ainoa hoito, joka tulee kohdallani enää kysymykseen on sytostaatti. Minulla ei ole enää voimia aloittaa tuota hoitoa.
Eläke on kutistunut tässä kymmnenen vuoden aikana aivan pelkkään kansaneläkkeeseen.
Töissä en ole kyenneyt olemaan enää noin kymmneen vuoteen.
Nyt jos he arvosta myöntävät minulle tuon vähän yli 500 euron eläkkeen, elän loppuelämäni nälisään, väsyneenä, sairaana, kaljupäisenä, ja tietysti sosiaalitoimen varassa.
Uskotteko, niin joskus v...ttaa.
HE vetosivat aina eläkehakemuksen hylätessään, että teillä on koulutus sillä tulisi saada työtä.
Ei lähde periytyvä verisyöpä kolutuksella.
Ja kuka ottaa periytyvää vaikeaa syöpäsairautta saitastavan töihin, kiusakseen.
Lääkärikin kehtasi sanoa, että jos teillä olisi vakituinen työpaikka, niin teidät hoidettaisiin paremmin, mutta työtön ja vaikeasti sairas on huono yhdistelmä tässä yhteiskunnassa.
Eihän se yllätys ollut, on han se nähty, sairaat, työttömät, vanhat ja elkeläiset jätetään hoitamatta säästösyistä.
Tai, jos pääsisin yksityiseeen sairaanhjoitoon omilla kustannuksilla.
Kaupunki ei maksa, eikä hoida kuin vain oireita.
persu, tietennii!
Ei kiinnosta moinen, kun ei se mihinkään vaikuta se iänestäminen.
Savossa paska haisee riippumatta siitä kuka on vallassa.
vai HÖLÖMÖ!!! Etkös tiedä että joku sinne menee sun rahoistas ja asioistas kuitenkin päättämään,olitpa siitä mitä mieltä tahansa!Ja se joku menee sinne äänestäjien äänillä,ei mitenkään muuten!Eli ainoo tapa hommata valtitusoikeus on äänestää.Jos äänestät nykymenon puolesta,niin sitten on seurattava hiljaa ja kiltisti,kun isot pojat tekee mitä tahtovat.Jos äänestät valtapuolueisiin kuulumattomia,niin omaat valtus oikeuden.Jos et äänestä ketään ,niin älä inise,sinun tuellasi kaikki jatkuu ennallaan!
Yks eka kertaa äänestävä:D
kuralla. Ainakin nämä nykyiset valtuutetut joutaisivat pihalle ja uusia tilalle.
Samat valtuutetut ovat istuneet vuodesta toiseen valtuustossa ja tulos on mikä on.
Samoissa puolueissa istuvat paikalliset päättäjämme,kuin valtakunnan päättäjätkin eduskunnissa ja hallituksissa,toteuttamassa tätä samaa kaikki nämä EU:n jälkeiset vuodet!Pääpuolueet ovat sitoutuneet EU:n määräämään talouspolitiikkaan,miettimättä pätkääkään mitä tapahtuu kansalaisyhteiskunnalle! Eu määräsi julkiselle sektorille kutistuskuurin,yksityiselle sektorille kasvua,pääomatulojen piti myös kasvaa,palkkatuloihin verrattuna...ja näinhän se on mennyt!Enää he eivät uskalla väittää kaiken olevan hyvin,kun jo kadulle piipahtamalla tajuaa melko pian ,että ei se nyt ihan niinkään ole.
T: anne ruuskanen
ainakin itse tiedän ketä tai mitä puoluetta en missään nimessä äänestä, jos päädyn äänestämiseen.
Olen aina äänestänyt ja kunnallisvaaleissa eniten katsonut ehdokasta - en niinkään puoluetta. Olen riippumaton ja sitoutumaton, eli hyvä mainoskohde puolueille.
Koska olen muuttanut muutama vuosi sitten tänne, en juuri tunne täkäläisiä "päättäjiä". Täytyy olla korvat höröllä, miettiä ja pohtia tarkoin, kuka on ääneni arvoinen vai löytyy
kö sellaista ollenkaan. Sen siis tiedän, etten äänestä vasemmistoon kuuluvaa tällä kertaa ( olen joskus äänestänyt)sillä puolue hoiti huonosti "keinäsjupakan" ja hyväksyi hänet ehdokkaaksi. Myös Keinänen on käyttäytynyt huonosti, kun ei kykenen näkemään totuutta huolimattomuudestaan ja eronnut luottamustoimesta. Luottamus minun( lukuisten taholta)on siten nolla ja mennyttä.
Niin tai sit voi rotestoida äänestämällä tyhjää!!
jättäminen on sama kuin ei äänestäisi ollenkaan.
Rotestoida voi äänestämällä vaikka PeSua.