Nyt kiinnostaisi tietää, että onkohan ehkäpä muillakin myönteisiä vaikutuksia virvoitus juomasta Coca-Colasta ripulin hoitoon.
Kerran sain kuulla eräältä lääkärilta, että vatsatautiin auttaa/helpottaa Coca-Colan juonti, sillä kokishan on kasvisuutejuoma, ja jokin aine siinä kokiksessa auttaa vatsaan...
Itse olen huomannut, että Coca-Cola on auttanut myöskin ripuliin. Miistan, kun kerran minua vaivasi todella paha ripuli. Riitti jos vaikka haukkasin yhden leipäpalan tai join pisarankin vetta, niin samantien oli mentävä vessaan. Ripuloin niin pahasti, että tuntui kuin kohta kuihtuisin kuoliaaksi.
Mutta juodessani Coca-Colaa (light) vatsa hiukan oudosti remusi, mutta kuitenkaan tunne ei ollut sellainen, että vessaan pitäisi taas mennä. Hetken päästä kokeilin syömistä ja nyt ei tarvinnut mennävessaan! Join houkan lisää kokista ja kuinka ollakaan ripuli oli asettunut!
Myöskin veljeni kertoi minulle, että hänkin on saanut ripulin kerran kuriin juomalla Coca-Colaa.
Ja nyt kiinnostaisi tietää onko muollakin ollut vastaavia myönteisiä kokemuksia kokiksesta ripulin hoitoon?
Coca-Cola, lääke ripuliin?
18
22539
Vastaukset
- aavistuskaan
kokiksen avuista. Mutta sen sijaan sekä närästys että ripuli ovat "parantuneet" minulla rasvattomalla maidolla. Kun jätin maidon juonnin, ripuli ja varsinkin närästys olivat karmeat. Tietenkään maito ei kaikille sovi, mutta niille joille sopii, kantsisi ehkä kokeilla varsinkin närästysvaivaan rasvatonta maitoa.
Kokiksessa on niin paljon karmaisevia aineita, varsinkin light-kokiksessa vielä sokerinkin korvaten, joten en kyllä pätkääkään usko sen terveydelliseen vaikutukseen. - Jaffaa
Jospa on nykyajan ilmiö tuo Cocis. Ennen se oli keltainen Jaffa,jota vatsatautilaiset joivat. Auttaisko jokin tee myös yhtä hyvin? Ennen ulkomaanmatkoilla vaani pöpöt,niin jos tuli ripuli,valkoista leipää ja teetä vaan kunnes tokeni. Aamuisin mapatun konjakin voima on jo todettu luulonvaraiseksi.
- virallisesti tunnustaneet
ennen vanhaan sitä, että keltainen jaffa auttaa. Muistan kun lapseni olivat pieniä ja jollakin oli mahatauti. Lääkäri vihjaisi, että voisihan sitä koettaa keltaista jaffaa. Se auttoikin. Itse olen jo eläkkeellä, mutta jos on vatsassa jotain ongelmaa, juon keltaista jaffaa ( pieni määrä kerrallaan) ja kyllä se vaan auttaa!
- Kuukkeli*
virallisesti tunnustaneet kirjoitti:
ennen vanhaan sitä, että keltainen jaffa auttaa. Muistan kun lapseni olivat pieniä ja jollakin oli mahatauti. Lääkäri vihjaisi, että voisihan sitä koettaa keltaista jaffaa. Se auttoikin. Itse olen jo eläkkeellä, mutta jos on vatsassa jotain ongelmaa, juon keltaista jaffaa ( pieni määrä kerrallaan) ja kyllä se vaan auttaa!
Keltainen jaffa ei oikeesti ole ihme lääke, siinä siis on niin paljon sokeria, että se vaikuttaa helpottaen ripuliin. Saman asian ajaa jos juo vettä, missä on paljon sokeria.;)
- sitten
Kuukkeli* kirjoitti:
Keltainen jaffa ei oikeesti ole ihme lääke, siinä siis on niin paljon sokeria, että se vaikuttaa helpottaen ripuliin. Saman asian ajaa jos juo vettä, missä on paljon sokeria.;)
todetiiin,että sokerivesi on hyvä ja tepsivä lääke!
- sokeri elättää aina pöpöjä
sitten kirjoitti:
todetiiin,että sokerivesi on hyvä ja tepsivä lääke!
- sanoi lääkäri
sokeri elättää aina pöpöjä kirjoitti:
Turkissa lääkäri sanoi, että ripuliin auttaa coca-cola sekoitettuna teehen. Colasta pitää ensin sekoittaa kuplat kuulemma pois. Kokeillut en ole koskaan.
- Leif Lindström
VATSATAUTIIN EI OLE PARANNUSKEINOJA PAITSI SEN PITÄMINEN!!!!! JAFFASSA ON LIIKAA SOKERIA, WISHY-VESI ON AINOA SUOSITELTAVA VATSATAUDIN AIKANA, JOSKAAN SEKÄÄN EI SITÄ VIE POIS EIKÄ NOPEUTA. TÄRKEINTÄ ON RIITTÄVÄ NESTEEN SAANTI JA SUOLAN. SYÖDÄ EI KANNATA, ALKAA VAIN VELLOMAAN MAHASSA.
- toivottua vaikutusta
Ei vahvat sokerijuomat kuten cokis ole mitään lääkkeitä. Jokin idea tuohon kuitenkin liittyi mutta kyse ei ollut kuitenkaan millään lailla limppareiden "parantivasta vaikutuksista".
Vatsataudissa kuitenkin riittävä nesteen juominen olisi tärkeää. Muistaakseni tuon limppareidenkin idea liittyi jollakin tavalla vatsan suola tms. tasapainoon... Ehkä googlettamalla löytyy paremmin tietoa.
Vatsatautiin voivat helpottaa myös maitohappobakteerivalmisteet. - minävaiinn
Coca-cola on hyvä lääke ripuliin, nykyisin juotetaan jopa pienille lapsille ja vauvoille sairaalassa cocista ensihoitona ripuliin
- cokispieru
Minun kohdallani ainakin puolenlitran pullo Coca Cola Zeroa takaa kunnollisen ripulin viikoksi eikä helpota ei sitten mikään.
- Colaa nam
Oon kans kuullu että Colassa on jotain ainetta, joka suojaa vatsan kalvoja tms. Pari vuotta taakse päin olin perheeni kanssa Turkissa. Olin ainoa joka joi Colaa joka päivä, eikä ollut minkäänlaisia ongelmia vatsan kanssa. Muu perhe taas sai kärsiä vatsavaivoista. Tämän kokemuksen jälkeen uskon vahvasti että itselläni se Cola säästi mut kamalalta ripulilta. Ja huom. mulla on tosi herkkä vatsa, jopa herkempi kuin muilla perheenjäsenillä. En syönyt ennen matkaa tai matkan aikana mitään maitohappobakteereita tms. Joten colaa vaan nassuun ja elämä hymyilee!
- auttaase
muistin tän keinon juuri.. ei auttaneet precosat eikä imodiumit ym, mutta onneksi löytyi pullo colaa jonka join, mahakipu ja polte ja ällöolo hävisi - taas! oksennustautiin ihan ehdoton, oon pariin ottteeseen käyttänyt. Nyt antibioottiripuliin.
- Anonyymi
Siis coca cola oltiin valmistettu vatsakipuun kauan aikaa sitten mutta siinä oli silloin kokaiinia
- Anonyymi
Heippa! Löysin tämän aiheen...kuullut myös että coca cola voi auttaa, mutta onko kukaan kuullut tai kokeillut auttaako kofeiiniton cola myös? Itellä kofeiinim sieto huono. Ilmesesti kofeiinitonta ei saa kuin sokerittomana :/
- Anonyymi
Kannabiksen laillistamista ja sääntelyä edistävän kansalaisaloitteen allekirjoitusaika loppuu 3 päivän päästä. Olethan tutustunut aloitteeseen ja allekirjoittanut?
On aika kääntää sivua, hankkiutua eroon epäonnistuneesta ja syrjäyttävästä kieltolaista ja olla historian oikealla puolella, samalla puolella kuin muut kannabispolitiikkaansa muuttavat itsenäiset valtiot.
Kieltolait tuovat mukanaan ainoastaan pimeän markkinan, haitat ja kehittyvän rikollisuuden joilla ei lapsia, nuoria tai muita yksilöitä suojella!
🌍
https://kansalaisaloite.fi/fi/aloite/11377
https://Lailliseksi.fi - Anonyymi
Auttaa Coca Cola vatsatautiin olen todennut ja lapsillekin antanut .Ei saa juoda paljoa kerralla. Neuvolassa joskus neuvottiin.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kylläpä on nautinnollista taas tämä palstan vassari valitus!
Lähes jokainen avaus on vassareiden kitinää ja valitusta. Eikö se tarkoitakin, että silloin asiat menee maassamme parem933118HS: persujen v. 2015 turvapaikanhakijoista alle puolet töissä
Aikuisina Suomeen tulleista ja myönteisen päätöksen saaneista vain 42 prosenttia oli vuonna 2023 töissä, vaikka he ovat722395Persut muuten hyväksyvät 2 + 8 mrd. euron maatalous- ja yritystuet
Vaikka molemmat tukimuodot tiedetään haitallisiksi, koska ovat käytännössä pelkkää säilyttävää tukea, eivätkä kannusta k601414Mikä kaivatussasi herätti mielenkiintosi
Kun tapasitte ensi kerran? Ulkonäössä? Luonteessa tai olemuksessa? Kuinka nopeasti mielenkiinto muuttui ihastukseksi?901372Kaikki ovat syntisiä!!!
Näin täällä koko ajan vakuutellaan uskovaisten toimesta. Myös Päivi Räsänen on toistanut tätä samaa matraa jatkuvasti. N309843Martina Aitolehti podcastissa: Ero
Martina Aitolehti podcastissa: Ero Martina Aitolehti kertoi BFF-podcastin https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/696184825Valkoinen Golf
Kukahan on tämä ukko, joka työkseen kyylää pienen ässän asiakkaita viikon jokaisena päivänä.10815- 49775
Moottorisahalla kauppaan
Missäs päin kaupunkia tämä yöllä moottorisahalla kauppaan yrittänyt asiakas askaroi? https://poliisi.fi/-/mies-yritti-s9734Rillimiljonäärin eroriidassa suuri käänne.
Vaimo haluaa kokonaan yksinhuoltajuuden ja pitää entisen elintasonsa.142718