Tervehdys
Oireeni:
- vuotava nenä
- vuotavat ja verestävät silmät
- kutiava kurkku
- turvonnut nielu (imusolmukkeet?)-> huono nesteenkierto kasvoissa, aamuisin etenkin kasvot todella turvoksissa
Tämä alkoi n.viikko sitten, ja hamsterini hankin 2 viikkoa sitten.
Allergisten (myös muiden) mielipiteitä? Olenko allerginen. Pystyykö allergian kanssa elämään?
Toiv ei eläinallergiaa. Lähisuvussa ei ole eläinallergiaa ja itselläni on n. 4 vuotta sitten ollut hamsteri ja gerbiileitä. Koira kotona, jolle en ole allerginen.
Testeihin tuskin menen vaikka kehoitettaisiin.
oireeni-allergiaa?
3
531
Vastaukset
- kuulostaa
Jep, jep. Aika selkeä yhteys hamsteriin. Allergian kanssa elämistä sinun pitää miettiä ihan itse. Vielä et ole kovin kiintynyt lemmikkiisi, pidemmän ajan kuluttua oireesi voivat pahentua ja kiinnyt lemmikkiisi koko ajan enemmän... Tajuat varmasti mitä tarkoitan.
- allergiaa
Voi pahimmassa tapauksessa muuttua astmaksi. Ei kannattais leikkiä terveydellä.Sinun on vaikeampi luopua lemmikistä ,mitä kauemmin se sinulla on.
- ....
Mitä käytät hamsterin alusmateriaalina? Puru ym pölyävä voi aiheuttaa allergiaoireita. Itse olen allerginen rotilleni, mutta koska pidän niitä terraariossa, ei pöly pääse leviämään ja näin ollen saan oireita vain pitäessäni rottia sylissä. Hyvällä alusmateriaalilla on myös vaikutusta oireisiini, paras taitaa olla paperipelletti,joka tosin on suhteellisen kallista.
Mutta vaikka kuinka yrittäisi valita parhaat alusmateriaali- ja asumusratkaisut, voi eläimestä luopuminen silti olla ainut vaihtoehto.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?847132Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit277079Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1176205Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455414Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845248Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa635225Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus415120Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274605Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv193485Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003400