Ripsiväristä ja luomiväristä silmät alkavat välittömästi vuotaa ja kirvellä. Esim. Hesarin painopuste ärsyttää hengitysteitä. Kun esim. verikokeen jälkeen laitetaan ruskehtava teippi niin teipin kohtaan nousee tummanpunainen ihottuma, jos teippi/laastari on kauemmin niin iho turpoaa sen alta ja punoitus kestää jopa pari viikkoa. Työpaikalla paljon paperipölyä plus mäntypuisia lavoja siirretään trukeilla koko ajan edestakaisin ja lavoista irtoaa ilmaan pölyä, joka sitten kaikilla pinnoilla jonkinlaisena mustana "mönjänä", joka ärsyttää ihoa ja hengitysteitä.
Jos on hartsiallerginen niin pitääkö jotain erityistä ottaa huomioon kun menee leikkaukseen?
Tietääkö kukaan onko esim. perusvoiteissa käytetty hartsia? Entä lääkkeissä, vitamiineissa? Voiko hartsiallergia aiheuttaa huulien turpoamista ihoreaktioiden ja aivastelun ym. lisäksi?
Viittaako
4
1479
Vastaukset
- Yksi vain
Oirekuvauksesi sopivat kaikki hartsiallergiaan. Hartseja on 99% meikeistä, joten joudut tekemään todella salapoliisityötä etsiessäsi hartsittomat. Lumenen sensitive ripsarin pitäisi olla hartsiton. Pelkästään mineraaleja sisältävät mineraalimeikit sopivat hartsiallergiselle. Huuliin ei ole tarjolla mitään. Hartseja on myös liimoissa kuten olet huomannutkin.
Leikkauksissa en usko hartseja käytettävän, mutta varmista asia etukäteen! - lunnonhartsiallergiasti
Ite oon hyvin monille aineille allerginen.Tuota hartsia on myös kaikissa alkoholijuomissa jossainmäärin ja mehuissakin myös.
- ollut hartsiallergiaa
Kävin testissä ja ei ole hartsiallergiaa. Sellainen selkään laitettava kuppijuttu. Voikohan nuo testit erehtyä?
- Yksi vain
ollut hartsiallergiaa kirjoitti:
Kävin testissä ja ei ole hartsiallergiaa. Sellainen selkään laitettava kuppijuttu. Voikohan nuo testit erehtyä?
Ihotestit ovat vain suuntaa antavia. Limakalvot oireilevat yleensä paljon ihoa enemmän ja joillakin tietyt ihon osat paljon selkää enemmän. Testeillä ei voida sulkea mitään allergiaa 100% pois.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?847142Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit277089Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1176225Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455424Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845328Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa635235Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus415120Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274615Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv193565Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003410