Omistan nyt Pentax option (10 megapikseliä), ja se ei todellakaan tunnu oikealta/hyvältä kameralta.
Olen tässä miettinyt että jos en ostaisikaan järkkäriä, vaan käyttäisin rahani johonkin superhyvään digikameraan.
Olisiko näistä jokin hyvä, vai osaisitteko neuvoa jotain muuta kameraa?
Canon, PowerShot G9
Canon, PowerShot A650 IS
Nikon, Coolpix P80
kiitoksia! :)
Olen tässä miettinyt että jos en ostaisikaan järkkäriä, vaan käyttäisin rahani johonkin superhyvään digikameraan.
Olisiko näistä jokin hyvä, vai osaisitteko neuvoa jotain muuta kameraa?
Canon, PowerShot G9
Canon, PowerShot A650 IS
Nikon, Coolpix P80
kiitoksia! :)
Vastaukset 5
Vanhimmat
olis :
Panasonic Lumix DMC-LX3
http://dcuser.net/panasonic/panasonic-lumix-dmc-lx3.html
Minä ostaisin kuitenkin sen järkkärin, mm. etsin on paljon parempi.
Töissä on käytössä G9, ihan hyvä kamera, mutta A650:ssä taitaa saada lähes samat ominaisuudet halvemmalla (RAW-kuvat puuttuu, mutta kääntyvän näytön saa). G9:stä taitaa tulla pian uusi versio.
siksi rakennetaan pienempiä , ihan riittävän pystyviä kameroita tavalliselle kuluttajalle
Ainakaan G9 ja A650 ei ole varsinaisia taskukameroita, päällystakin taskussa voi mennä. Hyvässä valossa saa kyllä kuvia, mutta hämärässä on vaikeuksissa, A650:een ei muistaakseni saa edes tavallista ulkopuolista salamaa kiinni.
Itse ainakin kannan mielummin hihnassa pientä järkkärilaukkua, kuin pidän näitä pullottamassa taskussa.
Pokkarina on G9, jonka ostin vuosi sitten pitkällisen valinnan jälkeen. Minulla yksi valintaa ohjannut tekijä oli tuo Canonin tuttu käyttöliittymä, mutta ominaisuuksiltaankin kamera on parhaasta päästä. Se on selkeästi taskukamera ja menee jopa puvuntaskuun ilman ongelmia.
G9:n ei ole virheetön. Kenno on pieni, joten kohina on melkoista suurilla herkkyyksillä. Valovoima on huono, koska on panostettu turhaan zoomin pituuteen. Kiinteää salamaa en ymmärrä tässälään kamerassa. Korttina pitäisin CF:ä parempana.
Kaiken kaikkiaan kelvollinen taskukamera, kun oikea kamera ei ole mukana. Kilpailijathan on tuossa jo tulleet esille, tosin jättäisin tuon Canonin oman pois juuri kääntövän paneelin takia. Ei kestä oikeasti käyttöä.
Olympuksen pikkurungot pannukakkulasilla voisivat olla vaihtoehto, jos ei ole sitotunut vielä mihinkään merkkiin. Verkkokauppa.com'lla on ainakin niitä hyllyssä. Sekin paketti menee taskuun.