ulkokoiraksi?
Soveltuuko irlanninsusikoira
mietintämyssyssähankinta
51120
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
tapauksessa
Ei sovi mikään vinttioira ihmisrakkaan ja sosiaalisen luonteensa vuoksi ulkokoiraksi, ne haluavat elää perheen keskellä ja olla mukana kaikessa. Lähes kaikki vinttikoirat ovat kotoisin seuduilta, joissa on huomattavasti lämpimämpää kuin täällä, joten ne eivät todellakaan sovellu meidän ilmastossa ulkokoiriksi.
Miksi hankkia koira, jos sen pitää elää ulkona?
Juu ei.
kyl pistää vihaks tommoset taunot ku koiriaa ulos jättää!!!! sit ihmetellään ku sudet syö koiria... noh mikäs ihme se on ku koira pihalla liekessa mikäs sen helpompaa ruokaa niille olis??? ihmisten vika se on jos sudet koiria tappaa!
Oma irlikseni ainakin viihtyy isossa tarhassaan päivisin sen aikaa kun perhe on poissa kotoa, kesäisin tyttö oikein haluaa olla enemmin ulkona tarhassa kuin sisällä... Mutta miksikään ympärivuorokautiseksi ulkokoiraksi rotu ei sovellu, puhumattakaan että laitettaisiin vain johonkin remmin/vaijerin päähän!