Vain ihminen tekee sellaista järjettömässä ahneudessaan kuin Kiinan melamiinimaito. Se ensin lantraa maitoa vedellä ja sitten lisää proteiinia melamiinilla joka tuhoaa käyttäjä terveyden.
Vain ihminen rajattomassa ahneudessaan saastuttaa elintilansa maaperän, veden ja ilman niin että se uhkaa tuhota kaikilta elämisen mahdollisuuden maapallolla myös ihmiseltä itseltään.
Onko mielestäsi siihen meillä joku erityinen oikeus tai ansio ja mikä se olisi?
Vain ihminen rajattomassa ahneudessaan saastuttaa elintilansa maaperän, veden ja ilman niin että se uhkaa tuhota kaikilta elämisen mahdollisuuden maapallolla myös ihmiseltä itseltään.
Onko mielestäsi siihen meillä joku erityinen oikeus tai ansio ja mikä se olisi?
Vastaukset 17
Vanhimmat
on ainoa eläin, joka voi omalla toiminnallaan tuhota
asuinpallonsa. Olisiko niin, että ihminen kaikessa viisaudessaan on liian tyhmä.
Ahneella on paskanen loppu ja se vanha sanonta taitaa pitää hyvin kutinsa.
pallomme voisi hyvin, meidän kanssamme aina vain huonommin.
Viimeiseen lauseeseen on helppo sanoa , että ei, mutta parannuskeinoa asiaan en osaa edes arvailla, kun itsekkyys kohotetaan aina vain korkeammalle jalustalle.
Meillä on ALKO ja myydään tupakkaa.
tupakkaa on ehdotettu myyntiin vain apteekkiin. Luulin että siellä myydään terveyttä edistäviä lääkkeitä. No sama mulle.
eläinkuntaan verrattuna.
Ihminen yrittää tuhota vahvemman lajitoverinsa kun taas eläinten keskuudessa päinvastainen ilmiö.
Ahneus ilmenee myös sillä että eläimet syövät vaan nälkäänsä.
eläinkunnassa urokset yrittävät päästä eroon kilpailijoistaan vaikka tappamalla, vaikka toinen olisi vahvempi. Siis yrittävät. Toisen väitteesi allekirjoitan toistaiseksi. Väitteeseen (jota sinä et esittänyt) että eläimet eivät tapa huvikseen, on olemassa dokumentti missä leijonat piinasivat lajitoveriaan läpi yön ennen kuin tappoivat sen. Eipä paljon ihmisistä eroa, kuka sitten muistuttaa ketäkin ja mitkä on yhtäläisyydet.
kuole vanhuuteen, kuin aniharvoin, se syödään sitä ennen, kun se tulee heikoksi.
ihmiskunnassa raivataan vahvemmatkin tieltä.
Miten ne voi olla vahvempia, jos ne raivataan pois, se on silloin jossain mielessä heikko.
tietoa, miten eläimet käyttäytyisivät, jos niillä olisi ihmisten mahdollisuudet. Kyllä eläimet on ahneita siinä missä ihmisetkin, se on siellä vaan elämisestä kyse. Hirviuroksetkin tappelevat naaraan vuoksi toisensa hengiltä, vahvin sitten astuu kaikki naaraat. On siinä ihmiskuntaan ainakin pieni ero.
Ei hirvi urokset tapa toisiaan. Saattaavt uhitella, puskea ja kamppailla mutta eivät oikeastaan koskaan kumpikaan loukkaannu. Ja tosiasia on, että yksi vahvinkaan uros ei pysty kuitenkaan syksyn aikana kuin muutaman naaraan ja muista se ei edes kamppaile.
Ihminen on ajatelukyvyllää ylivertainen. Käyttääkö se ylivertaisuutaan ja narsistista viisauttaan oikeudenmukaisesti muita lajitovereita kohtaan tai koko luomakuntaa kohtaan.
anna periksi, varmaan tappavat, nimittäin hirviurokset, sen tiedän pomminvarmasti. Lehmäkin tappaa lajitoverinsa, senkin tiedän yhtävarmasti. En yhtään epäile, jos hirvellä tai lehmällä olisi ihmisen olisi ihmisen ajatuskyky, maailma olisi yhtään parempi, voisi olla huonompikin.
Niin , mikä on oikeudenmukaisuus. Muinaiset esi-isämme, jotka eivät tulleet juuri kenenkään kanssa toimeen, löysivät niin karun paikan, joka ei muille kelvannut.Sitkeän uurastuksen ja kovien taistelujen jälkeen tästä maasta on saatu kohtalaisen hyvinvoiva maa. Itsekkin varsin puutteelisista oloissa kasvaneena, ja viimein kovan työn tuloksena kohtalaisen hyvän toimeentulon saaneena, en ymmärrä, miksi minun pitäisi tuntea huonoa omaatuntoa.
..mitä eläin tekisi jos sillä olisi ihmisen ajttelukyky. Paremminkin pohdituttaa se, että mitä ihminen tekee vaistonsa ohjaamiin eläimiin nähden vaikka sillä on ylivertainen ajattelukyky.
Kyllä kai ihminen on ainoa olio joka tappaa toisiaan ilman mitään syytä. Esim. potkitaan kadulla joku vain sattumalta paikalle joutunut sivullinen, kaahataan autolla jonkun lapsenpäälle suojatiellä ja paetaan paikalta. Ja mitä tehdään poliittisenvallan- tai ahneuden takia!!!
turhaa pohtia, miä eläin tekisi, jos sillä olisi ihmisen ajattelukyky. Mutta kun olen asunut maalla koko ikäni, ja siinä sivussa pakosta seurannut jonkin verran eläinmaailmaa. Ei ihminen kaikessa viisaudessaan kovin paljon poikkea eläimistä. Tuo ahneuskin on suoraa seurausta eläimillä vastaavasta tilanteesta, kun ruokaa on, niin syödään maha täyteen, voimakkain syö parhaat palat, heikoin närppii mistä närppii. Ihminen on luonut itselleen muita tarpeita kun pelkkä syöminen, elossa pysyminen ja suvun jatkaminen. Tämä ahneus panee ihmisen kuluttamaan luonnonvaroja paljon enemmän kun tarvitsisi. Tosi on, että ihminen lienee ainoa olio, joka on kehittänyt kammottavimmat välineet murskatakseen lajitoverinsa. Ei nuo mainitsemasi ikävät asiat ole ihmisten parissakaan niin tavanomaisia, ja niille on säännöt, joista joutuu edesvastuuseen.
Takavuosina tekivät nuorista toisinajattelijoista tankkien avulla jauhelihaa. Taivaallisen Rauhan Aukiolla.
tekemiset ei vaikuta pitkässä juoksussa mitään.Turha meidän on siunailla toisten matkustamisia ja päästöjä tai ihmetellä maapallon tuohoamista.
100 tai 500 miljoonan vuoden kuluttua maapallo voi aivan hyvin tehdään me mitä tahansa.
..on aivan samantekevää tuhoaako ihminen elintilansa kymmenessä- vai viidessäkymmenessä vuodessa. Sillä on aikaa korjat kaikki ne jätökset mitä ihminen aikanaan on sulotanut. Muuttaa vaikka halutessaan kaiken atomeiksi ja koota ne uudelleen johonkin toiseen olomuotoon.