Uusi Kouvola

puutarhakaupunki

Pääkaupunkiseudulla on käyty keskustelua kaupunkirakenteesta. Helsingin herrat pitävät kiinni kannastaan, että nykyistä kaupunkikeskusta eli Helsinkiä on tiivistettävä sekä asumisen että työpaikkojen osalta. Pääministeri Vanhanen on kertomansa mukaan jo vuosia visioinut puutarhakaupunkien verkostosta, joka alkaa kehä kolmosen ulkolaidalta. Taloustutkimuksen mukaan kansalaisten enemmistö unelmoi vastaavaa.

Millainen tulee olemaan uuden Kouvolan kaupunkirakenne? Muodostuuko tänne pelkästään tiivis ydinkeskusta kaupungin virkamiesten ja gryndereiden yhteistyöllä? Vai aletaanko kehittää myös Kuusankosken, Anjalankosken, Valkealan ja Elimäen luontaisia kasvualueita? Tämä on ilmeisesti pitkälti poliittinen kysymys, joka on kiinni vanhan Kouvolan ympäristökuntien poliittisista päättäjistä uudessa Kouvolassa. Tietenkin virkakoneistollakin, joka ei ole pelkästään vanhan Kouvolan perua, on oma ratkaiseva merkityksensä kaupunkirakenteen luomisessa.

On etsittävä uusia luontaisia asuin- ja yritysalueita sekä edelleen kehitettävä nykyisiä vetovoimaisia alueita. Helsingin herrojen opit eivät välttämättä päde Pohjois-Kymenlaaksossa. Samoja virheitä ei täällä kannata tehdä. On luotava uusi kansalaisia kiinnostava kaupunkirakenne Uuden Kouvolan alueelle, jossa tonttimaasta ei todella ole pulaa. Tässä yhteydessä on ehkä syytä muistuttaa, että isommilla ja pienemmillä metropoleilla on tapana laajentua reunoille. Uudesta Kouvolasta on mahdollisuus muodostaa puutarhakaupunki ydinkestustoineen. Tähän kaupunkiin voidaan sitten tulla tutustumaan ja vaikkapa asumaan sekä luomaan uusia yrityksiä pääkaupunkiseudulta.

4

635

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pikku kaupungin sälli

      "Futuristisille ratavisioille ei nähdä Kouvolassa perusteita" tuollainen otsikko pisti silmään tämän aamun kouvolan sanomassa. Taitaa radat mennä jostain muuta kautta jos tuollainen meininki jatkuu.

      Jos vaikka joukkoliikenteestä puhutaan niin viimeiset 50 vuotta on joukkoliikenteen kehitys kulkenut taaksepäin. 60-luvulla meni lättähattujuna Kouvolasta Kuusankoskelle ja tehtaalle pystyi menemään ilmeisesti tuolla töihin. Nykyiset päättäjät on osanneet junailla asiat niin että tehtaiden yllä leijuu lakkautusuhka. Vanhanen kannattaa rautateiden vapauttamista kilpailulle, vaikka Iso-Britanniassa vastaava homma johti totaaliseen katastrofiin.

      20 vuotta sitten asuin Valkealan kirkonkylässä ja aamukahdeksaksi ehti hyvin Kotkaan linja-autolla ja junalla. Sen jälkeen poliitikot rassasi aikatauluja niin ettei tuo onnistunut ja kova ihmettely oli julkisuudessa että ei ole käyttäjiä julkisille kulkuneuvoille, ja henkilöliikenne pitää säästösyistä lopettaa Kouvola-Kotka välillä.

      Veikkaan että vaalien jälkeen saattaapi iskeä lama ja taas pitää "säästää". Kannattaa käydä jossain ulkomailla katsomassa miten homma toimii.

    • Uuden Kouvolan rakenne "kaupunkina" on huomattavan hyvä. Kokonaisuuteen kuuluu useita monipuolisesti toimivia taajamia, joissa on asuntoja, työpaikkoja ja palveluja. Nämä monipuolisesti toimivat taajamat ovat parempia elämisen ja asumisen paikkoja kuin nukkumalähiöt, joita niitäkin on Kouvolassa pari malliesimerkkiä, Eskolanmäki ja Lehtomäki.

      En aivan tarkkaan tiedä, mitä Matti Vanhanen täsmällisesti tarkoittaa "puutarhakaupunki"-käsitteellä. Laajasti ymmärrettynä Valkealan kirkonkylä, Jaalan kirkonkylä, Koria, Elimäen kirkonkylä, kaikki ne voisivat mahtua puutarhakaupungin määritelmän piiriin. Jos savupiipputeollisuuskin hyväksytään määritelmään, mukaan tulevat vielä Kuusankoski, Myllykoski ja Inkeroinen.

      Aikoinaan nelisenkymmentä vuotta sitten yhdyskuntasuunnittelijat, jotka olivat yliopistoväkeä, he kaavailivat Helsingin seudun kasvun ohjaamista monipuolisiin "itsenäisiin" tytärkaupunkeihin, jotka yhdistettäisiin toisiinsa ja Helsingin keskustaan sujuvan liikenteen verkostolla. Noitakin tytärkaupunkeja taidettiin nimittää puutarhakaupungeiksi. Niitten väliin oli tarkoitus jättää vihervyöhykkeitä.

      Käytännössä kuitenkin suurrakentajat, grynderit ajoivat Helsingin seudulla läpi oman mallinsa, jossa nostokurjet pystytettiin mäen päälle ja siihen ymrille tehtiin elementtitaloja. Seuraavaksi nosturi siirtyi viereisen mäen päälle, jne. Siitä syntyi "asemakaava", jonka kaupunkien päättäjät siunata rapsauttivat viralliseksi kaavaksi. Sillä menetelmällä Helsingin, Espoon ja Vantaan rakentaminen tapahtui kuin haulikolla roiskaisemalla pitkin mäkiä. Vaihtoehtona olisi ollut tytärkaupunkien rykelmä, mutta sitä ei haluttu valita alueellisen suunnittelun pohjaksi.

      • Iso-Kouvolan

        Alku hetkeen. Vaikkei mikään muuttuisikaan, mieluummin osoitteena Kouvola kuin joku Anjalankoski.


      • Mylsä
        Iso-Kouvolan kirjoitti:

        Alku hetkeen. Vaikkei mikään muuttuisikaan, mieluummin osoitteena Kouvola kuin joku Anjalankoski.

        Myllykosken postiosoite muuttuu...
        46800 Anjalankoski tulee olemaan 46800 Kouvola.
        Erittäin hyvä uudistus!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli

      Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei
      Kauhava
      197
      6841
    2. Ootko rakastunut?

      Kerro pois nyt
      Ikävä
      159
      2026
    3. Onhan sulla nainen parempi mieli

      Nyt? Ainakin toivon niin.
      Ikävä
      113
      1678
    4. Ujosteletko tosissaan vai mitä oikeen

      Himmailet???? Mitä pelkäät?????
      Ikävä
      51
      1380
    5. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      55
      1228
    6. Möykkähulluus vaati kuolonuhrin

      Nuori elämä menettiin täysin turhaan tällä järjettömyydellä! Toivottavasti näitä ei enää koskaan nähdä Kauhavalla! 😢
      Kauhava
      50
      1098
    7. Älä mies pidä mua pettäjänä

      En petä ketään. Älä mies ajattele niin. Anteeksi että ihastuin suhun varattuna. Pettänyt en ole koskaan ketään vaikka hu
      Ikävä
      99
      1055
    8. Reeniähororeeniä

      Helvetillisen vaikeaa työskennellä hoitajana,kun ei kestä silmissään yhtään läskiä. Saati hoitaa sellaista. Mitä tehdä?
      Kouvola
      6
      977
    9. Tarvitsemme lisää maahanmuuttoa.

      Väestö eläköityy, eli tarvitsemme lisää tekeviä käsiä ja veronmaksajia. Ainut ratkaisu löytyy maahanmuutosta. Nimenomaan
      Maailman menoa
      251
      934
    10. Kävit nainen näemmä mun

      Facessa katsomassa....
      Ikävä
      41
      919
    Aihe