Iltasanomat 10.10.2003:
Kettutytöt eläneet vuosia velkavankeudessa
Hovioikeuden ns. alkuperäisille kettutytöille Mia Sallille, Minna Saloselle ja Kirsi-Maaret Kultalahdelle tuomitsemat vahingonkorvausvelat turkistarhaajille, vakuutusyhtiöille ja valtiolle ovat maksamattomina jo lähes tuplaantuneet.
Naisilla on oikeuden tuomitsemaa yhteisvastuullista korvausvelkaa yli 159000 euroa eli noin 950000 vanhaa markkaa. Summa koostuu velan pääomasta, koroista, täytäntöönpanokuluista, viivästysseuraamuksista ja ulosottomaksuista.
Keneltäkään naisista ei ole saatu ulosotollakaan merkittäviä suorituksia. Noin 500000 markasta lähtenyt velka on ensi vuoden puolella jo kaksinkertaistunut.
Kolmikko teki kevätkesällä 1995 Suomen ensimmäiset turkistarhaiskut.
Mia Sallina ja Minna Salosena tunnetut naiset ovat nyt molemmat 28-vuotiaita. Kumpikin asuu Helsingissä ja muutti sukunimensä perheen perustamisen myötä
----
Voisivatko kettu- ja minkkiaktivistit järjestää keräyksen naisten hyväksi? Nämä suuret alle kolmekymppiset idolit ovat yhteisvastuullisesti velkaa teostaan vahingonkorvauksia jo 950000 vanhan markan arvosta, ja velka kasvaa koko ajan 10 % vuotuisella viivästyskorolla. Elämä on loppuiäksi pilalla. Ennen ei kaveria jätetty.
Kettutytöt velkavankeudessa
17
1687
Vastaukset
- ...
niin... kannattas miettii ennenkuin alkaa rötöstelemään.
- tuomio
tuomio kerrankin kohdallansa !!!!!!! hyvä esimerkki rikollisille rikos seuraa aina ja ikuisesti elämässä
- Sivullinen
sairas ja kieroutunut sinunkin ajatusmaailmasi.
Vieläkään eivät näiden terroristien uhrit ole
saaneet korvausta kärsimästään vahingosta.- Räkä poskella
Piruilin tihutyöntekijöille, jotka kutsuvat itseään aktivisteiksi.
- Valtakunnan syyttäjä
Ja ketkäköhän siihen keräykseen osallistuisivat? Normaalit kunnon kansalaiset eivät ala rikollisten sakkoja heidän puolestansa makselemaan, kettutytöillä ja -pojilla taas ei ole rahaa pennin latia. Synkältä näyttää Minnan ja Mian tulevaisuus... Mutta niin sen pitää ollakin!
- aktivisti
miksi pitäisi perustaa joku rahasto? luuletko että kukaan aktivisti haluaa korvata tarhaajalle penniäkään???paskat...mielummin vaikka velkavankeus...näillä ihmisillä oli varmasti tiedossa iskua suunnitellessaan riskit, ja kun kävi niin huono tuuri että jäivät kiinni niin seuraamukset on nyt sitten nämä...mutta kun ei mene ikinä töihin ei tarvitse ikinä maksaakkaan eläinrääkkääjille penniäkään.toivottavasti pysyvät vaan lujina.eikä sitä kuitenkaan tartte täydessä köyhyydessä elää,yhteiskunnalla on velvollisuus jokatapauksessa elättää jokainen.eli minimi toimeentulon saavat jokatauksessa....ja kyllä sillä pärjää...
- minä
Ehkäpä nyt pärjää mutta ei ole mitenkään varmaa että 10 vuoden päästä pärjää kun suomi vähän kapitalisoituu.
- antivisti
Turkistarhaajilla on oma katastrofirahastonsa josta tuollekin turkistarhaajalle on jo korvattu nuo vahingot. Eipä ne taloudelliset menetykset sitten loppujen lopuksi niin suuret olleetkaan. Vähän saitte kiusattua rehellistä yrittäjää.
- Sponsori
Kyse on näidenkin nuorten neitosten kohdalla vähän samasta kuin uskontojenkin uhreilla. Heidän hyväuskoisuuttaan on käytetty raaálla tavalla hyväksi ja saatu heidät hurahtamaan vihreään uskoon ja tekemään tekosensa. Ja nyt joutuvat kärsimään hyväksikäyttäjiensä takia. Omaa ajattelemattomuuttahan se myös on, mutta pahimpia ovat iskujen taakse todellisuudessa järjestäytyneet rikolliset.
Enpä haluaisi olla noiden neitosten aviomies. Joutuisin kärsimään puolisoni tekosista...- valistunut
sinä et näytä tietävän näistä asioista yhtään mitään.ei kukaan tälläseen toimintaan aivopese.ei ole mitään rikollisliigaa joka käskee että sä meetkin nyt tolle tarhalle päästeleen muutaman minkin vapaaksi ja sä meet tuolle jne...evr:n eli eläintenvapautusrintaman nimissä voi toimia kuka tahansa eläinten vapauttaja.se ei ole mikään järjestö eikä tekijät tunne toisiaan.näin jo turvallisuussyistä.pienempi riski jäädä kiinni siis toisinsanoen.minkään laittoman toiminnan takana ei ole mitään organisaatiota,piste.
- Susi Poika
Mitähän näille pikku terroristeille kuuluu? Onko velat jo maksettu?
- Ebba2
Ei nämä terroristit maksa velkojaan ikinä, sehän tässä just mättää. Luulevat tekevänsä hyvää, mutta mutta. No yksi näistä asuu 3 h ja keittiön Stadin kämpässä poikansa kanssa eikä varmaan maksa itse vuokraa. Eihän hän ole töissäkään, kun ei voi mennä, on niin suuret velat. Ja kuka kustantaa tämän yh:n elämän? Kysyn vaan - ME VERONMAKSAJAT. Vihaksi pistää ja syystä
- Oikeislaitos_on_turha
Ebba2 kirjoitti:
Ei nämä terroristit maksa velkojaan ikinä, sehän tässä just mättää. Luulevat tekevänsä hyvää, mutta mutta. No yksi näistä asuu 3 h ja keittiön Stadin kämpässä poikansa kanssa eikä varmaan maksa itse vuokraa. Eihän hän ole töissäkään, kun ei voi mennä, on niin suuret velat. Ja kuka kustantaa tämän yh:n elämän? Kysyn vaan - ME VERONMAKSAJAT. Vihaksi pistää ja syystä
Mikä sinä olet toisia arvostelemaan. Olet varmasti saanut itse veronmaksajien kustantaman koulutuksen, terveydenhuollon jne. Nämä leidit nyt vinoituneen oikeislaitoksen vuoksi kärsivät yhdestä hölmöstä teosta 20.v velkavankeutta. Samaan aikaan raiskarit ja muut turhakkeet selviää paljon vähemmällä korvauksella. Mielestäni korvaukset pitäisi olla molemmissa asioissa järkevämmät.
Tässäkin kohtaa valtio on maksanut sosiaalimenoina isot rahat ja saanut 0e verotuloja. Jps tuomio olisi ollut järkevämpi korvauksissa, niin niitä olisi voinut mahdollisesti vielä maksaa.
- pohdinhetken
missä näitä kettuja mutta olivat tarhakettuja
loin ulkona yöllä britanniassa tuli nuori kettu siihen
vinkkasin sille se tuli lähelle nappasi salamannopeasti lapasen kädestä huomasi ettei ole elävä heitteli vähän ja jäi puistoon aidattuun ovat lukossa yöllä piti kiivetä aidan yli
ei ollut muuta syötävää annoin keksin
kelpasi
varsin hupaisa kohtaus
suomessa ei juuri näe - hulluutouhuu
Nuorille tytöille lyötiin tuommoiset sakot maksettavaksi vain koska luulivat auttavansa eläimiä??? Huh huh, raiskarit pääsee muutamalla satasella. Onneksi velkavankeus päättyy!
- Ekky
Onkohan syyllistyneet velallisen epärehellisyyteen
- hukkaviivat
Ovat jo niin iäkkäitä, etteivät enää kyenne vituillaankaan velkasummia hankkimaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2313038
Kompostointitarkastaja tuli tarkastukselle!
En ole ikinä kompostoinnut ja eilen kävi kompostointitarkastaja kylässä. Tosi hianoa byrokratiaa taas: "Laki edellyttää,1252171Varattais lähihotellista
🥰 huone viikoksi. Oltais vaan ja tilattais huonepalvelusta herkkuja! Viikonloppukin käy jos et viikoksi ehdi ❤ Hyvää2181726Nyt jäi velat perimättä
Mikä idea se talo oli polttaa ja velalliset sisällä nyt jäi rahat saamatta141705Martinan aussikulta, missä?
Mihin katosi Martina Aitolehden aussikulta kyselee Seiska!2921540Ellen Jokikunnas muistelee Reino-koiraa - Ralph-poika koskettavalla tavalla esiin: "Kiitos, että..."
RIP Reino. Lämmin osanotto suureen suruunne Ellen, Jari ja Ralph. Reino tuli tutuksi monelle suomalaiselle Unelmia Ita471277- 511243
- 1101065
Meneekö eläinpuiston johto vaihtoon vaalien jälkeen?
Ähtärissä kuhistaan ja kuiskitaan, että perussuomalaiset esittävät vaalien jälkeen, että eläinpuiston hallitus uusitaan58984- 92975