Webasto

Mitä pitäisi noin 20v. vanhassa Webasto diesel lämppärissä huoltaa/vaihtaa, kun kun vaatii syttyäkseen koneen käymässä olemista?
On lisäksi niin ahtaassa paikassa, ettei sinne normaalin kokoinen mies tahdo mahtua.
92105
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

tarpeeksi sähköä, liitännät kunnossa, tarpeeksi paksut johdot, akussa potkua, hehkutulppa kunnossa?

Äänestä
  • ennen kaikkea saako tarpeeksi syttymisvaiheessa virtaa. Ilmeisesti akkusi eivät ole ihan kunnossa, moottori työntää kyllä tarpeeksi virtaa.

    Äänestä

  • Kun ongelmat alkoivat esiintyä, ostin ensimmäiseksi uuden 100A hupiakun. Uudesta akusta ei ollut mitään hyötyä eikä mitään muutosta havaittavissa edelliseen akkuun ja sen toimintaan verrattuna.
    Edellisvuonna ja sitä ennen Webasto lähti kyllä lämmittämään ja mitään johdin muutoksia ei sen jälkeen ole tehty.
    Vene on ollut minulla vasta kolme vuotta, joten en tiedä onko Webastoa huollettu sitten ensi asennuksen 1990. Koska se sijaitsee niin vaikeassa paikassa niin on mahdollista että ei ole koskaan huollettu. Joten hehkutulpan ja muun laitteen kunnosta ei ole tietoa.

    Äänestä

  • saa virtaa kirjoitti:

    Kun ongelmat alkoivat esiintyä, ostin ensimmäiseksi uuden 100A hupiakun. Uudesta akusta ei ollut mitään hyötyä eikä mitään muutosta havaittavissa edelliseen akkuun ja sen toimintaan verrattuna.
    Edellisvuonna ja sitä ennen Webasto lähti kyllä lämmittämään ja mitään johdin muutoksia ei sen jälkeen ole tehty.
    Vene on ollut minulla vasta kolme vuotta, joten en tiedä onko Webastoa huollettu sitten ensi asennuksen 1990. Koska se sijaitsee niin vaikeassa paikassa niin on mahdollista että ei ole koskaan huollettu. Joten hehkutulpan ja muun laitteen kunnosta ei ole tietoa.

    Omani on ehkä jo 35-vuotias, se ei lähtenyt viime syksynä enää ja syyksi paljastui että polttoainetta ruikkivat, pyörivät suutinputket olivat täysin tukossa. Ei oltu tehty mitään huoltoa ainakaan vuoden -94 jälkeen. Manuaalissa kielletään suodattimen asentaminen polttoaineen imuletkuun mutta nyt lisäsin sellaisen ja hyvin on silti imenyt. Mitään huopaa en tuosta laitteesta löytänyt vaikka aivan atomeina se oli.

    Äänestä

Mahdollinen syyllinen on "huopa", joka syöttää polttoaineen. Ne ovat vaihtokamaa vanhemmissa Webastoissa ja aiheuttavat rapistuessaan käynnistys- ja savutusongelmia. Tietysti syynä voi olla myös heikko hehkutus, jonka voi varmistaa mittaamalla hehkutusvirta, jonka pitäisi olla ~15 A. On myös mahdollista, että pakoputken tms. kautta on päässyt vettä lämppäriin.

Täältä löydät lisätietoa: http://www.suremarine.com/manuals/webasto-repair-manuals/

Äänestä

Meidän veneeseemme on edellisen omistajan aikana asennettu Webastoon jännitevahti, joka estää lämmittimen käynnistymisen, jos jännite on alle 12,3 V. Jännitevahdin tarkoitus on estää se, että liian pienellä jännitteellä toimiessaan poltin nokeutuisi korjaamattomaan kuntoon. Muistelen, että varsinaisen lämmittimen käyttöohjeessa jännitteen ilmoitettu alaraja on selvästi alempi kuin 12,3 V, mutta jännitevahti on asetettu tälle jännitteelle eikä sitä taida voida säätää. Jos lämmitintä yrittää käyttää alle 12,3 V:n jännitteellä, siinä toimii vain vesikierto, mutta polttoainepumpun sykkiminen (tumps, tumps, noin sydämen sykkeen tahdissa) puuttuu.

Äänestä
  • Virta ei ole ainoa asia joka eroaa moottorin käydessä. Täydestä akusta tulee n. 12,7 volttia, laturista tulee enemmän (n.14v? muuten akkua ei koskaan saisi ladattua täyteen). Lämppärille menevä piuha aiheuttaa jännitehäviöitä joten sinne oikeasti startatessa pääsevä jännite pitäisi mitata lämmittimen päästä. Virran mittaamisessahan on ihan sama kummasta päästä mittaa.

    Jännitevahti, ulkoinen tai sisäinen on ihan hyvä teoria vian syyksi: Meillä oli yhdessä aikaisemmassa veneessä edellisen omistajan laittamien ylipitkien johtojen liitosten hapettumisen aiheuttama jännitehäviö alkanut aiheuttaa niin suurta hävikkiä startissa ettei enää lämppäri käynnistynyt.

    Äänestä

  • Ainakin ohjekirjan mukaan.

    Äänestä

  • Saa olla todella täysi ja iso akusto, jotta jännite pysyisi 12,3 V tasolla, kun hehkutusvirta kulkee. Mulla tippuu tyypillisesti alle 12 V:n tuossa, mutta hyvin käynnistyy.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


ongelma syksyllä kirjoitti:

Mitä pitäisi noin 20v. vanhassa Webasto diesel lämppärissä huoltaa/vaihtaa, kun kun vaatii syttyäkseen koneen käymässä olemista?
On lisäksi niin ahtaassa paikassa, ettei sinne normaalin kokoinen mies tahdo mahtua.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu