Minulle on moni sanonut että näytän aivan mallilta ja olisin alasta kiinnostunut. Ongelma on, että mallien minimipituudesta (n. 172 cm) puuttuu varmaan 10 senttiä.
Olen kuullut että joihinkin mallijuttuihin ei ole pituus- ja kokovaatimusta. Onko tämä totta?
Jotenkin epäilyttää ulkonäköni kehujien mielipiteet. Pitäisikö uskoa peruskoulu-, lukio- ja yliopistokiusaajia jotka ovat minua haukkuneet rumaksi (kateutta?) vai niitä jotka ovat sanoneet kauniiksi ja/tai mallin näköiseksi?
Malliksi liian lyhyt?
3
918
Vastaukset
- ei kannata kuunnella
No huhhahhei, on minuakin kehuttu kauniiksi ja "mallin" näköiseksi, enkä kyllä oikeasti ole pätkääkään malliainesta!! Ihmiset sanovat mitä sylki suuhun tuo ja monella on tarve imarrella, tai sitten eivät nämä ihmiset itsekään tiedä mitkä mallien vaatimukset on.
On varmasti jotain mallityyppisiä juttuja joissa ei ole pituusvaatimuksia, esim. käsimallit, jalkamallit, hiusmallit, jne...Mutta silloin pitää olla kyllä aivan erityisen upeat kädet, jalat tai hiukset.
Jos oikeaksi malliksi haluaa niin sitä pituutta on oltava, on oltava laiha (alipainoinen), virheetön iho, hyvät hampaat, jne...ja tietenkin "sitä jotakin". Eli pitää olla tietyn näköinen ennenkuin mallitoimistojen mammat kiinnostuvat. Pelkkä kauneus ei riitä. Pelkällä tavallisella kauneudella voi päästä missiksi, mutta mallissa on oltava jotain erikoista.- mun pitää
uskoo niitä jotka on haukkunut rumaksi. kiitos kiitos, täytyy varmaan mennä sitten viiltämään ne ranteet auki, jotten pelästytä kenenkään kersoja.
- voi ihme katso peiliin
mun pitää kirjoitti:
uskoo niitä jotka on haukkunut rumaksi. kiitos kiitos, täytyy varmaan mennä sitten viiltämään ne ranteet auki, jotten pelästytä kenenkään kersoja.
Eikai kukaan väittänyt että sun pitää niitä haukkujiakaan kuunnella tai uskoa. Älä ole tyhmä! Katso peiliin, sieltä katselee takaisin varmasti ihan kivannäköinen tyttö. En tiedä onko sinussa malliainesta koska et kertonut miltä näytät. Pelkkä pituus ei kerro vielä mitään. Mutta mallilla on oltava hyvä iho, hyvät hampaat, ja laiha on oltava...jos ei ole hyvät hampaat, niin sitten pitää olla ainakin muuten todella spesiaali (kuten vaikka Kate Moss).
Mutta jos aina kuuntelet ja uskot sitä mitä muut sinusta sanot, rakennat minäkuvasi valheelle. Joku saattaa kyllä haukkua sinua, koska on kateellinen siitä että oikeasti ole nätti...ja joku saattaa kehua sinua kuvankauniiksi esim. siksi että haluaa imarrella sinua, olla ystäväsi, tai esimerkiksi päästä kanssasi sänkyyn.
Se nyt vaan on fakta. Ihmiset ei aina sano totuutta. Se ei tarkoita että sinä olisit ruma. Mutta mallilla EI VOI OLLA HUONO ITSETUNTO. Mallin tehtävään kuuluu se, että on pakko pystyä ottamaan kritiikkiä vastaan. Asiakkaat sanovat suoraan mikä sinussa on heidän mielestään vikana, malli ei voi ottaa tuollaisia asioita itseensä. Mallilla on pakko olla hyvä itsetunto ja itsevarmuus, muuten malli ei kestä sitä työtä.
Ja jos sinä olet valmis viiltämään ranteesi sen perusteella että joku joskus koulussa on haukkunut sinua, niin sanoisin ettet ole tarpeeksi vahva ollaksesi malli. Mallin on pakko olla vahva.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht2644760Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii803207- 362603
- 472513
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua451797- 971580
Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘941368PS uusimman gallupin rakettimainen nousija
https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden1441005- 69978
- 99938