Miten tollasella paikalla oleva "venesatama" voi olla moinen p....reikä! Veneilijöitä ja mökkiläisiä on ympärillä pilvin pimein mutta mitään kehitystä ei ole tapahtunut, laituripaikkoja on ehkä peräti 5kpl ja bensa on suomen kalleinta, kaupassa myydään eioota jne... Sitten on ne pari troolaria siinä vuosia jo maanneena vieden ainoat isot laituripaikat. Eikö rymättylän kylälle raha kelpaa vai mikä mättää... Ainoa plussa isolle ravintolalle!
Röölästä...
?????????????
102542
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Röölässä veneitä pilvin pimein, niin olet varmaan nauttinut jotain huumaavaa siellä ravintolassa. Ei se ole mikään vierassatama, vaan kalasatama. Mutta jos lupaat, että 300 venettä on koko kesäajan vierasvenelaiturissa niin menen heti yrittäjäksi ja järjestän palvelut.
Sellaisessa paikassa jossa ei ole laitureita on harvemmin veneitäkään, joku pitkä ponttoonilaituri vois olla paikallaan.
Kuinkahan moni satama saaristossa on rakennettu alunperin vierassatamaksi? Ei varmasti kovinkaan moni, kalasatamia ja maatalous touhuja varten niitä on bygattu. Pikkuhiljaa niistä on vierassatamia tullu koska kalastus ja maatalous ei oikeen kannata enään, jos on vaan kaksi verkkoa ja yksi mansikki...ja sitä kutsutaan kehitykseksi!!! Röölään tai mihinkään uuteen vierassatamaan tuskin heti hyökkää 300 venettä päivässä, muisteleppa vaikka parinkymmenen vuoden takaisia satamia (jos elit jo silloin) onhan ne muuttuneet, eikö???
Olihan siellä Röölässä ponttoonilaituri siinä ravintolan edessä joskus, mutta tuuli vei.
Kiinnitykset petti kovalla länsimyräkällä ja sittemmin ei kelluvia lisälaitureita oo näkynyt, ehkä syystäkin. Tavallisimmin kun nuo tuulet on sieltä, Röölälle epäedullisesta, lounaasta ja varsinkin lännestä tai jotain niiden välistä.
Kyllä tuossa paikassa varmasti kehittämis-ideointia olis suht helppo harrastaa jos vaan koko paikka olis yhden kyvykkään yrittäjän hallinnassa. Sijainti ei kummiskaan ehkä houkuttele Korppoströmin lailla ohikulkijoita, mutta ei mikään aivan huonokaan ole. Ja investoinnit tarvii kummiskin suhtettaa tuottoon, joten haastava kokonaisuus, mutta ei varmaan mahdoton.
Melko moni satama on altis jollekkin tuulelle... laiturin kiinnityksiä on eripainoisia...
huomaisit ettei se kylä siinä rannassa ole ja se on siihen syynä.
Mieti asioita ja huutele sitten.
Hei,
enpä oikein näe syytä valittaa, usein siellä on paikkoja vapaana, ja polttoaineen hinnan määrää kysyntä.
Sataman sijainti on Turkuun ja Airistoon nähden hieman epäedullinen, kun matala silta pakottaa purjeveneet kiertämään aika kaukaa.
Ravintola Saukko on hieman ikävä tapaus, puitteet olisivat hyvät (isot tilat, iso terassi, hyvä näköala jne), mutta omistajat ovat aika "Oblomoveja" ja ruoka on heikkolaatuista ja siihen nähden kallista.
Kaupan kahvila oli ennen positiivisempi poikkeus, mutta tänä vuonna entinen yrittäjä ei tainnut enää jaksaa, harmi. Uusi yrittäjä on hieman laskenut tasoa, vaikka onhan sekin parempi kuin ei mitään. Nyt paikka onkin jo taas kiinni (sulki 30.8.).
Kannattaa muuten muistaa, että Röölän ranta on länsituulille varsin avoin. Viime viikonloppuna joku onneton oli laittanut purjeveneensä kylkikiinnityksellä troolareihin, tuulen puolelle. Ikävä katsella, kun aallot heittävät veneen voimalla päin troolaria, niin että kumea pauke kuuluu. Onneksi taisi olla vahva teräspaatti, mutta kaidetolpat oli jo ihan vinkurat.
Senkin tyhmä tampio, luuletko, että kaikki pirun rannat pitäisi olla täynnä jotain rumia, haisevia ja paskasia vierassatamia vain jotta sinä voisit tulla sieltä stadista sun juppihomo DC:llä kerran kesässä sinne ostaa kaljan ja polttoo röökin. V..un TOLLO!!!
Viestisi sisältö johtuu varmasti jo vääristä geeneistä... mutta jos kyseistä rantaa voi vielä jotenkin rumentaa niin tarvitaan varmasti eestiläinen arkkitehti, samalla hoituisi tuo sinun haju ja paskakin...
Älä sä jätkä rupee selittään mulle jostain arkkitehdeistä yms!!! Taisin osua oikein kohtaa tuossa edellisessä viestissä. Joten vedäpä vaan kätees jos on jotain mitä vetää!!!