Meillä on pari vuotta vanha Rosenlew-hella, jonka pinta on huomattu naarmuttuvan erittäin helposti. Vaikka normaali huolellisuudella pinta ja kattilat pidetään puhtaana, tule aina lisää naarmuja eräisiin kohtiin. Vertailukohteena on perheessämme olevat Boschin induktiohellat samanlaisessa käytössä, joissa viiden vuoden aikana ei sellaista esiintynyt.
Takuuehdoissa on, ettei naarmuttuminen ole takuuasia, eikä asiakaspalvelu antanut muuta vastausta.
Eli Rosenlew-hellan ”Euro-Kera” on paljon huonompi laatu Boschin ”Ceran”-levyn verrattuna ja se jää asiakaan harmiksi.
On se vissin viimeinen ”kotimainen” tuote, joka meidän husholliin tule.
Takuuehdoissa on, ettei naarmuttuminen ole takuuasia, eikä asiakaspalvelu antanut muuta vastausta.
Eli Rosenlew-hellan ”Euro-Kera” on paljon huonompi laatu Boschin ”Ceran”-levyn verrattuna ja se jää asiakaan harmiksi.
On se vissin viimeinen ”kotimainen” tuote, joka meidän husholliin tule.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Moi!
Mulla on ihan sama hella ja sama ongelma. Eli lieden pintaan tulee herkästi harmaantumia. Soittelinkin Rosenlewin asiakaspalveluun ja valitin asiasta. Toisessa päässä oli mukavan oloinen nuori mies joka kertoi, että heillä on puhdistusainetta, jolla lieden pinnan saa taas kuntoon, lupasi lähettää pullollisen.
Ajattelin, ettei takuulla auta mokomat puhdistusaineet, kun olin lieden pintaa koittanut jynssätä jo kuukausia jos jonkinlaisilla aineilla. Mutta kas kummaa, aineella harmaantumat läksi tosi hyvin, ihan pientä jälkeä jäi vielä, mutta hyvin toimi. Eli kuivalla puhtaalla pehmeällä liinalla levitin ainetta pyörivin liikkein harmaantumiin ja huuhdoin vielä tiskirätillä.
Purkissa lukee Electrolux Toprens keraamisen keittotason puhdistusaine. Soittele sinne uudelleen, vaadi ja valita, eiköhän ne sullekin tuota lähetä.
Ongelma tosin uusii herkästi ja liettä saa hankailla aineella aina aika ajoin, mutta kyllähän sitä hellaa joutuu muutenkin rätillä luuttuamaan. Mutta tosiaan, on kyllä meidänkin perheessä vihoviimeinen Rosenlew keittotaso.
on sitä litkua saatu, mutteihän se narmuja poistaa, vaikka muuten on hyvä aine.
Eli Rosenlew=Elektrolux on jymäytänyt asiakaita ja hankinut jostain halvalla pehmeän lasitason.
Voisko Rosenlew itse otaa kantta?