P 406 Airbagin merkkivalo

Viikon aikana airbagin merkkivalo alkoi vilkuttaamaan. Merkkivalo vilkkuu satunnaisesti, ei pala jatkuvasti. Olisikohan helppoja tarkastuskohteita ennenkuin vie merkkikorjaamolle ?
Esim. joku sähköliitäntä penkissä tms, kuten tuttavan Citroenissa oli kulj.penkin ruuvi löysällä ja se aiheutti merkkivalon palamisen.
Niin, auto on Peugeot 406 1.8 16v vm -97.
5896
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Katsoppa etupenkkien alta johtoja ja nyi niitä. Voit myös koittaa ottaa irti ja pistää takaisin kiinni.

Äänestä

on muuten monessa merkissä sama ongelma.etenkin eurooppalaisissa noi sähköviat on liian yleisii edelleen.6 vuotta vanhoissa ei pitäisi sähkövikoja vielä olla!japseissa vähemmän sähkövikoja,ite ajelen kyllä fordilla.

Äänestä

Vie huoltoon siellä ne katsovat asiaa ja kolvaavat kuntoon.
Tutulla oli kerran samnlaista ongelmaa pösön kanssa. (Peugeot 406 ST 2.0 -99)

Äänestä

Joo, kokeile irroittaa ja kytkeä uudelleen liittimiä penkin alta. Vikkuminen viittaa kosketusvikaan. Omassa ex. mitsussa srs -valo alkoi palamaan. Käytettiin testerissä, ei löytynyt vikaa ja järjestelmä nollattiin. Ei syttynyt enään.

Äänestä
  • Kiitos vinkeistä. Etupenkkien alla on erinäinen määrä sähköliittimiä. Liittyvät mm. turvavöiden esikiristinpanoksen toimintaan ja nämä yhdessä airbagin kanssa muodostavat kokonaisuuden, näin asian olen ymmärtänyt. Yksi liitin oli aavistuksen verran löysällä. Syynä on se kun penkkiä joutuu siirtämään päivittäin; ajaako vaimo vai itse. Joka tapauksessa vika korjattu.

    Talvi tulossa, muistakaa suojata huohotinputki viimalta niin ei tule öljyt ulos.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


LCF kirjoitti:

Viikon aikana airbagin merkkivalo alkoi vilkuttaamaan. Merkkivalo vilkkuu satunnaisesti, ei pala jatkuvasti. Olisikohan helppoja tarkastuskohteita ennenkuin vie merkkikorjaamolle ?
Esim. joku sähköliitäntä penkissä tms, kuten tuttavan Citroenissa oli kulj.penkin ruuvi löysällä ja se aiheutti merkkivalon palamisen.
Niin, auto on Peugeot 406 1.8 16v vm -97.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu