iski valinnan vaikeus, kumpaako hotellia suosittelette marina suite vaiko Riu Vistamar. meitä lähdössä 2 aikuista ja 6v. poika.....ja entäs toi riu:n täyshoito kannattaisko
kumpaa htellia suosittelette
menossa 02/09
101387
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
..mutta sijainnista sen verran että marina suitesista on lyhyempi matka rannalle ja puerto ricon palveluihin. RIU on kallion päällä ylhäisessä yksinäisyydessään ja varmasti rauhallisempi vaihtoehto. RIU on myös lähempänä amadoreksen valkohiekkaista rantaa.
Riu Vistamarista ei meillä ole kokemusta, Marina Suitesista on kahdelta matkalta ja kolmas on sinne tilattu.
Hotellin sijainti on aivan mahtava, ihan Atlantin rannalla. Uima-allasalueelle jopa joskus ulottuu meren tyrskyt. Kaikista huoneistoista on näköala merelle / merelle ja venesatamaan. Rannalle kävelee reilussa viidessä minuutissa, lähikauppa Nettoon samoin on viitisen minuuttia. Hotelli on sijainniltaan todella rauhallinen, mitään mekkalaa ei ole kuulunut (uudenvuoden raketteja lukuunottamatta). Lasipohjaveneretkille on helppo lähteä melkein hotellin vierestä.
heips!
kiitoksia tiedoista, hiukan vielä haluaisin udella....osaatko sanoa kuinka paljon nuo ns.lasipohjaveneretket maksavat, kuinka pitkä matka "valkohiekka"ranalle?, entäs vesipuistoon?
ja entäs hyvät ruokapaikat, mitä suosittelisit.?
Lasipohjaveneen meno-paluulippu esim. Pueerto Moganiin maksoi muistaakseni 10 euroa, Arguineguiniin saman verran. Molemmat ovat hyviä retkikohteita.
Valkoiselle hiekkarannalle kävelee parikymmentä minuuttia hyvää kävelytietä pitkin. Meillä oli tapana tehdä aamulenkki sinne, muutaman päivän jälkeen meitä alettiin jo tervehtiä (samat naamat samaan aikaan joka aamu).
Hyviä ruokapaikkoja on mm. hotellia vastapäätä oleva Titanic, samoin Netto-kaupan vieressä on useampikin hyvä (nimiä en muista), yksi suorastaan erinomainen. Hotellinkin ruoka on hyvää, esim. allasbaarin lounaspastat ja -salaatit.
kiitoksia oikein paljon ja lisää mielenkiintoista saa toki laittaa..
http://personal.inet.fi/koti/pekankotisivut/puerto rico 2004.html
Kuvia: http://www.tripadvisor.com/LocationPhotos-g635887-d530806-Marina_Suites-Puerto_Rico_Grand_Canary_Canary_Islands.html
Kova matkakuume iski luettuani juttusi. Kolmisen kuukautta täytyy vielä odottaa matkaan lähtöä.
Meillä Bahia Playa on ollut ihan kantapaikka, erityisesti nuoriso on ihastunut, joten joka reissulla syömme siellä monta kertaa.
Olemme olleet kaksi kertaa Riu Vistamarissa. Mahtavat merinäkymät joka huoneesta. Huoneet siistit. Huoneessa jääkaappi.
AI on ok.
Aamianen monipuolinen. Olemme aina syöneet lounaan altaalla, joka katataan esille "late breakfest" jälkeen. Silloin on tarjolla monta (hyvin tuoretta) salaattia ja pikkulämmintä ja tietysti jäätelöä, hedelmiä, jälkiruokia. Juomat on itsepalvelulla paitsi drinkit jne jotka saa baarista.
Päivällisellä on iso ja tosi hieno buffé. On monta eri "paistikohdetta", jossa on aina vasta grillattua/paistettua. Suosittelen ekana iltana pientä kierrosta kaikissa eri kohdissa, että löytää sitten haluamansa helpommin.
Illalla on show ja silloin on myös pöytätarjoilu jos ei jaksa baarissa roikkua.
On myös myöhäinen buffé. Nälkää tai janoa ei siis tule.
Allaspyyhkeen voi vaihtaa niin usein kun haluaa. Hotellista menee oma (siisti) bussi koko päivän Amadoresrannalle n klo 9:ästa lähtien.
Amadores rannalta hieno kävelytie Puerto Ricoon ( 15 - 20 min).
Aktiviteettia koko päivän niin suurelle kuin pienelle.
Jos on aikainen lähtö niin järjestävät aamiaisen ennen lähtöa, jos haluatte. Meille tekivät oman pienen buffetin kl 03.30..
Olemme jo tilanneet hiihtolomalle-09.
Marina Suitesta ei ole kokemusta.
Hauskaa matkaa, minne sitten päädyttekin.
Hei, onkos teistä kukaan ollu Sungarden Sunsuite-hotellissa? Kokemuksia kyseisestä hotellista? Ollaan menossa lokakuun lopulla.
Hotelli Sunsuite on aivan loistava. Olemme siellä olleet pari vuotta sitten ja taas maaliskuussa menossa. Huoneistot tosi siistejä ja aivan valtavat terassit, joissa ihana nauttia auringosta silloin kun ei viitsi lähteä mihinkään. Allasalue on myös hieno ja altaan vesi lämmintä. Hyvää matkaa teille, minä vielä lasken paljon aamuja, mutta hyvää kannattaa odottaa.