Hankin vm -88 Audin Saksasta (takuukilometrein).
Kuulemma Audin kori on sinkitty? Pitäisikö kuitenkin tehdä vähintään kotelosuojaus? Suomessa maantiesuolaa vastaan.
Riittääkö kun poraa ovikoteloon teiän ja sumuttaa massaa aerosolipullosta koteloihin?
Kuulemma Audin kori on sinkitty? Pitäisikö kuitenkin tehdä vähintään kotelosuojaus? Suomessa maantiesuolaa vastaan.
Riittääkö kun poraa ovikoteloon teiän ja sumuttaa massaa aerosolipullosta koteloihin?
Vastaukset 5
Vanhimmat
Suojauta kunnolla, jos meinaat sitä täällä Suomessa pitää. Toisaalta mikä tahansa pienikin toimenpide on parempi kuin ei yhtään mitään.
Omaani en suojauttanut ja tulos oli, että 2,5 vuoden ajon jälkeen kaikki kotelot, ovien ja takaluukun reunat olivat aivan pehmeitä ja ruostuivat täysin.
Audin ilmoittama korigalvanointi (onko jo -88 mallissa)? ei siten riittänyt!
Oliko kyseessä tuontiauto sekin ja mikä ,malli?
...antaa "takuukilometrit" 20v vanhalle kotterolle? Korkeintaan joku turkkilainen ;D
Arvasin vähän tuontyyppisen tekstin (myös) tulevan ja niin kävikin sitten;
- nimittäin on muutamia seikkoja josta näkee onko kilometrit alkuperäisiä vai muunneltuja(koska muutamaa kymmentätuhatta ei sitten oteta pois jos siihen ryhdytään, vaan heti enemmän). Ensinnäkin on aukoton huoltokirja jonka näkee alkuperäiseksi senkin. Sitten on mahdollisuus saada katsastusasemalta kilometrit kuten Suomessa. Ja ainoan omistajan syntymävuosi kertoo jotain sekin,(tässätapauksessa -19)
Alkuunsa menin ko. ostopaikkaan katsomaan Saab 900 jota markkinoitiin 146 tkm ajettuna, katsoin sivuikkunasta sisään ja se selvitti kaiken: tässä oli luultavammin otettu se 100-150tkm mittarista pois??
Maantiesuolaa kylvetään Saksan teille huomattavasti enemmän kuin Suomeen. Näin tehdään myös naapurimaassamme Ruotsissa, Venäjällä suolaa käytetään surutta myös lumenpoistossa kaupungeissa (lumi ikään kuin sihisee alta pois).
Perusteena ei pidä käyttää Suomen rankaa suolausta, ruostuminen täällä on kovempaa sen vuoksi, ettei talvipakkasilla ja loskakeleillä pestä autoja niin ahkerasti kuin ehkä pitäisi.