Mikähän vika koneessa, kun virta menee päälle, mutta sen jälkeen ei tapahdu mitään? Ei kuulu sitä piippausta, jonka jälkeen kone ennen aukesi. Onkohan kalliskin vika... Kone on n. 3 vuotta vanha, joten kovin kallista korjausta ei enää kannata tehdä. Avattu ja putsattu ja johdot otettu irti ja yritetty käynnistää, mutta tuloksetta.
Kone ei käynnisty
Blondi25
6393
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
muistikammat irti ja kiinnitä uudelleen.
Ilmeisesti jokin komponentti ei tunnistu boottausvaiheessa.
Muista irroittaa töpseli ennen irroitusta.
muistikammat tulevat oikein päin takaisin kiinni.
Kammoissa on "hahlot" ja menevät periaatteessa vain oikein päin, mutta on joku niitä joskus saanut väärinkin kiinni.
Emossa olevat lukitus "nipsut" tulevat olla kiinni myös, kun lukitset kammat paikoilleen.
Vaikea tietää mitä toinen osaa koneesta. ;)
"lukitusnipsut" ovat auki siinä vaiheessa kun muistit ovat irti ja kiinnittyvät kiinni, kun painat muistin paikoilleen.Ne voi vielä sormin varmistaa.Ne ovat yleensä valkoiset.
...
toisen virtalähteen kanssa.
Nyt on muistikammat irrotettu ja putsattu uudelleen sisustaa, mutta kone ei edelleenkään käynnisty. Optiseen hiireen ei myöskään tule virtaa.