Yritin kahlata viestejä läpi jos olis löytyny vastausta ongelmaani, muttei tärpänny. Ongelma: Puntossa (vm. 2000 1.2 8V) on alkanut flekti pitämään melkoisen epämiellyttävää ääntä käynnistyessään. Katsastusmies totes että flektin moottori vetelee viimeisiään, olisko laakerit sieltä menny tms.
Kysymys onkin että pystyykö flektin moottoria vaihtamaan pelkästään, vai meneekö vaihtoon koko jäähdytys-tsydeemi (syylärit ja propellit sun muut)?
Kysymys onkin että pystyykö flektin moottoria vaihtamaan pelkästään, vai meneekö vaihtoon koko jäähdytys-tsydeemi (syylärit ja propellit sun muut)?
Vastaukset 3
Vanhimmat
...propeli kuulu siihen flektiin? Voihan se olla mahdollista pelkän sähkömoottorinkin vaihto. Ei nyt sentään syyläriä tarvitse vaihtaa vaikka tuo Punto onkin minulle tuntematon menopeli.
Itsellä piti vaihtaa taannoin sama vehje ja mietittiin pelkän moottorin vaihtoa. Lopputulos oli se, että ei maksanut vaivaa, se on sen verran typerästi kiinni siinä muovikehikossa. Olisikohan ollut jopa liki mahdon tehtävä pelkän moottorin vaihto? En ole ihan varma.
Ostettiin motonetistä sitten tarvikeosa ja vaihdettiin moottoreineen roottoreineen. Ei ihan suoraan sopinut kiinnikkeiden kohdat 2001 Puntoomme, mutta sai sen sinne pienellä säädöllä kiinni. Kenties alup. varaosa olisi ollut helpompi kiinnittää (mutta ei jaksanut käydä Deltasta kysymässä edes sen hintaa...)
Ihan sama oire minun 2002 Puntossani. Olen metsästänyt flektin moottoria, Motonetissä on kyllä ilmeisesti sopiva hintaan noin 169 euroa. Aika kallis...
Kammottava ujellusääni katosi kun ruuttasin vähän voiteluöljyä flektin moottorin akselin juureen. Ongelman ratkaisu lieneekin siis ihan perinteinen: liikkuvien osien voitelu. Kokeilehan jos auttaisi sinunkin Puntoosi :o)