Juo ja pissii koko ajan?

Viistoistavuotias leikattu kolli on alkanut juoda yhä enempi ja tietenkin pissiä. Maatiaisen hiekka pitää vaihtaa suunnilleen joka toinen päivä. Missähän vika? Syö ihan niinkuin ennenkin ja elämäntavat ei muuten ole muuttuneet.

7

685

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ---qwert...

      Suosittelen eläinlääkäriä.
      Jos kissa juo paljon, se voi olla merkki sokeritaudista eli diabeteksestä.

      • Touho-kissa

        samanikäinen kissa jolla samat oireet ja ell´n verikokeiden jälkeen paljasui kilpirauhasen liikatoiminta (ja siitä johtoen maksa-arvot olivat myös koholla).


    • ......

      on toosi yleinen kissoilla varsinkin vanhemmiten, joten lääkäriin! Sokeritauti voi olla myös.

      • Xisca

        edellämainitut ovat vanhalla kissalla mahdollisia mutta hoidettavissa, joten vie kisusi eläinlääkäriin ja otata niin veri- kuin virtsakokeet. Kilpparikoetta ei eläinlääkärit aina "älyä" ottaa vaan tuijottavat vain maksaan ja munuaisiin, mutta kannattaa sekin tutkia (omallani myös kilpparin liikatoiminta). Jos kissa tutkitaan rauhoitettuna niin tuon ikäisellä kastraatilla kannattaisi tutkia myös virtsa että onko sakkaa tai kiviä (vaikka kissa vielä virtsaisikin - kokemusta on!).


    • tuttu tilanne

      Kissallasi saattaa olla munuaisten vajaatoiminta. Jos kissa ei saa lääkettä/lääkeruokaa se kuolee nopeasti. Alkuoireina on runsas juominen/tästä seuraava virtsailu. Kissa yrittää juomalla helpottaa oloaan. Muina oireina seuraa turkin huono kunto. Lopulta kissa vaipuu tajuttomuuteen ja kuolee. Kissalla on myös kipuja. Tila on tyypillinen vanhemmille kissoille ( 10v.), mutta voi tulla nuoremmillekkin, erityisesti jos kissa metsästää paljon. Jos kissa saa ajoissa lääkkeen(ja/tai)sopivan ruokavalion, se voi elää kohtuullisilla kustannuksilla normaalin kissan iän.

    • munuaisten

      vajaatoiminnalta.

      Kipin kapin kissalääkärille.

      • Tilaan tänään lääkärin. Vie ensitilassa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yh:n pihalla aina eri auto

      Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan
      Suomussalmi
      132
      3144
    2. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      223
      2981
    3. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      79
      1936
    4. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      77
      1579
    5. Exän käytös hämmentää (taas)

      Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k
      Sinkut
      239
      1427
    6. Milloin se sitten

      On? Se oikea hetki kun kerrot sille naiselle mitä tunnet häntä kohtaan?
      Ikävä
      48
      1148
    7. Miksi sä olet jatkanut tätä näin pitkään?

      Kerro tai vaikene iäksi
      Ikävä
      99
      1041
    8. Helena Koivun rikosrekisteri

      Kasvaa. Tällä kertaa murtautuminen...😁
      Kotimaiset julkkisjuorut
      115
      984
    9. Sä tiedät rakas

      Mitä toivon. Olisit vain rohkea ❤️
      Ikävä
      58
      968
    10. Onko Kuhmossa salapareja

      Eli varattuja joilla salasuhde tai suhteita
      Kuhmo
      11
      890
    Aihe