Näihin on jo tottunut, ei järkytä

Myyrmannin pamaus, Jokela ja nyt Kauhajoki, on jo toleranssi on noussut. Myyrmäki järkytti, Jokela ei enää niin paljoa ja tämä uusin ei pätkääkään. Eikä kahta ilman kolmatta, katsotaan vaan niin muutaman vuoden kuluttua viimeistään taas paukkuu ja tulee vielä enemmän ruumiita. Aseita ja hulluja Suomessa riittää!
9347
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

kolme lueteltu.

Äänestä

näitä yksilöitä tuottaa .Avohoitopotilaita kulkee kaduilla ja seuraukset ovat sen mukaiset.

Äänestä
  • Missäs avohoitopotilaan pitäisi olla? Hänhän on nimen omaan avohoidossa!

    Loppujen lopuksi harva mielenterveysongelmainen syyllistyy väkivaltaan. Jos avopotilas alkaa uhkailemaan tai käyttäytymään väkivaltaisesti, hän ei ole kauaa avopotilas sen jälkeen.

    Äänestä

  • old_profile_19219 kirjoitti:

    Missäs avohoitopotilaan pitäisi olla? Hänhän on nimen omaan avohoidossa!

    Loppujen lopuksi harva mielenterveysongelmainen syyllistyy väkivaltaan. Jos avopotilas alkaa uhkailemaan tai käyttäytymään väkivaltaisesti, hän ei ole kauaa avopotilas sen jälkeen.

    koulu surmaajat niin Jokelassa kuin Kauhajoellakin olleet nimenomaan mielenterveysongelmaisia.

    Äänestä

  • Aikoinaan miehet olivat isiä, naiset äitejä, opettajat opettajia, rosvot rosvoja, poliisit poliiseja, armeija käytiin vaikka vähän joskus puntattiin, mopolla sai ajaa ilman korttia, makkaran paistaminen nuotiolla ei ollut ympäristörikos, pojat sai leikkiä autoilla, tytöt leikkivät nukeilla, Suomiverkkareista ei leimattu kiihkoilijaksi, bussikuskia ei nimitelty, naapurin lasten puhuttelemisesta ei joutunut oikeuteen, kaikista ei tarvinnut tulla jotain akateemikkoja, poliitikot osasivat puhua kansan kieltä, ihmisillä oli mielipiteitä, avioero sai vituttaa, naisia sai sanoa hyvän näköisiksi, hautajaisissa sai itkeä ja ottaa viinaa jos siltä tuntui, ajoneuvoveroa ei ollut, ravintoloissa oli tarjoilijat prosenttipalkalla, mattoja sai tampata parvekkeella, kouluissa oli stadin siivoojatädit, karkeissa oli sokeria, pankkiin säästettiin rahaa fillaria tai prätkää varten, jääkiekkoa pelattiin voitosta, liikuntatunneilla piti olla verkkarit ja lenkkarit, ovissa oli yksi nimi...

    Äänestä

  • mielestäsi sitten kirjoitti:

    koulu surmaajat niin Jokelassa kuin Kauhajoellakin olleet nimenomaan mielenterveysongelmaisia.

    ...mutta ikävä tosi asia on, että osan potilaiden väkivaltaiset suunnitelmat huomataan vasta kun on liian myöhäistä.

    "Hullukin" kun osaa skarpata ja näytellä niin pirun hyvin.

    Pelkkä mielenterveysongelma kun ei tee kenestäkään väkivaltaista. Meillä on pilvin pimein potilaita, jotka eivät tee koskaan väkivaltaa. Heidätkö pitäisi siis kaikki varmuuden vuoksi sulkea laitoksiin siksi, että joku heistä saattaa tappaa?

    Samalla tavallahan ihan tervekin ihminen saattaa tappaa "sopivassa" tilanteessa.

    Henkilökohtaisesti pelkään itse mielenterveysongelmaista enemmän ihan tavallisia juoppoja. Humalassahan sitä eniten tapetaan.

    Äänestä

kun sattuu omalle tai läheisesi kohdalle. Jää sinä vain odottelemaan seuraavaa kertaa - ajattelemaan et pysty.

Äänestä

Saa nähdä tuleeko ens vuonna kouluammuskelussa 20 vainajaa. Uskon että jossain päin maata uutta iskua suunnitellaan jo täyttä häkää. Saa nähdä missä paukkuu. Tuostahan vois veikkaus ottaa uuden kohteen tulosvetoon.

Äänestä
  • Ikävä kyllä, näitä juttuja kopioidaan. Senhän joku oikeuspoliittinen tutkijakin jo sanoi ääneen lehtiartikkelissa.

    Uskon myös, että tekoja on suunnitteilla. Mutta suunnitteleminen ei ole rikos Suomen lain mukaan.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Niin se vain on kirjoitti:

Myyrmannin pamaus, Jokela ja nyt Kauhajoki, on jo toleranssi on noussut. Myyrmäki järkytti, Jokela ei enää niin paljoa ja tämä uusin ei pätkääkään. Eikä kahta ilman kolmatta, katsotaan vaan niin muutaman vuoden kuluttua viimeistään taas paukkuu ja tulee vielä enemmän ruumiita. Aseita ja hulluja Suomessa riittää!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu