vesivahinko ja parketti

Keittiössäni on vesivahinko joka on nyt purettu ja kuivuri hyrrää. olin menossa katsomaan uutta parkettia ja otin näytepalan mukaan ja tietenkin kun vanha parketti oli laitettu jo yli 4 vuotta sitten siinä oli väri ero. tilat ovat yhtenevät joten sen huomaa aina. voinko siis vaatia että taloyhtiö vaihtaa koko huoneistoon uuden parketin?
4769
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

http://www.asukasliitto.fi/tietoa.html

Ote: ***Yhtiön pitää korjata huoneisto siihen tasoon, jossa se oli ennen vaurion syntymistä. Ns. paikkakorjauskin on hyväksyttävä menettely, jos lopputulosta voidaan pitää teknisesti ja ulkonäön puolesta tyydyttävänä. Silloin kun osakas on tehnyt huoneistoon sellaisia erityisratkaisuja, joiden ennalleen korjaaminen tulisi kalliimmaksi kuin alkuperäiseen tasoon korjaaminen, yhtiön ei tarvitse maksaa korjaamisesta aiheutuvia lisäkustannuksia. Yhtiön vastuulla on huoneiston saattaminen samalle tasolle muiden huoneistojen kanssa. Osakas vastaa itse kunnossapidosta aiheutuvista ylimääräisistä kustannuksista. Jos osakas on omalla toiminnallaan aiheuttanut vahingot, jotka normaalisti kuuluisivat yhtiön vastuulle, hän on vastuussa vaurioista.***

Itse epäilen, ettei taloyhtiö (tai vakuutusyhtiö) suostu kuin osakorjaukseen. Korjaus on aina korjaus. Onko tulos tasoltaan tyydyttävä, siitä kannattaa tietysti neuvotella ja jos muuten ei sopimukseen päästä, kannattaa pyytää ulkopuolinen taho arvioimaan tilannetta (esim. julkinen tavarantarkastaja).

Äänestä

Voit vaatia mutta tuskin vaihtaa. Uuden ja vanhan parketin väliin voi laittaa pikkulistan ja se on siinä.
Jos asunnossasi on alkuperäisenä ollut muovimatto, taloyhtiö maksaa sulle muovimaton ja parketit tulee sun kotivakuutuksestasi (vähenenttynä omavastuuosuudella)

Äänestä

Laita klinkkeri laatotus siihen keittiöön ja lämmityskaapeli alle. kestääki paremmin kolhuja ja vesiroiskeita.

Äänestä

vessastasi loppuu vessapaperi niin taloyhtiö hommaa uutta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


miten menee? kirjoitti:

Keittiössäni on vesivahinko joka on nyt purettu ja kuivuri hyrrää. olin menossa katsomaan uutta parkettia ja otin näytepalan mukaan ja tietenkin kun vanha parketti oli laitettu jo yli 4 vuotta sitten siinä oli väri ero. tilat ovat yhtenevät joten sen huomaa aina. voinko siis vaatia että taloyhtiö vaihtaa koko huoneistoon uuden parketin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu