Olimme eilen kävelyllä Stansvikissa. Lähellämme alkoi lennellä variksen kokoinen ja mallinen lintu, mutta väritykseltään musta. Ääni oli erilainen kuin variksella (kraak-kraa-kraak), lähinnä "krronkk-kronnkk-kronnk". Vähän vaikea kuvailla tekstillä tietysti, mutta en ole koskaan variksen tai naakankaan kuullut sellaista ääntä päästävän. Olisiko lintu voinut olla korppi? Onko Helsingissä korppeja?
Korppi Helsingissä?
Käyskijä
62558
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Ovathan Nuuksion ja Sipoon korven erämaat lähellä.
toki kyseessä voisi myös olla mustavaris. Niitähän ympärivuoden muutama pari tääl pääkaupunkuseudullakin pyörii...
http://www.lintukuva.fi/lajikuvat/corfru/index.php
korppi se varmaan oli. Korppi on kyllä jonkin verran varista isompi mutta nimenomaan kokomusta otus.
Kyllä lintu on voinut olla kumpi vaan, mustavaris tai korppi. Nokan väristä ne näköjään erottaisi parhaiten, täytyy yrittää tiirailla jos vielä vastakkain osumme.
Kyllä Helsingissä on Korppeja, ainakin yksi pari löytyy hieman yläjuoksulle Vanhankaupungin koskelta. Ja Sipoon puolella mökin lähettyvillä pesii yksi pari. Toki voi se olla myös mustavariskin, mutta se on enempi keski-Euroopan lintu joita aina satunnaisesti tänne eksyy.
Tavallinenkin varis osaa äännellä lukuisilla äänillä, myös sillä kronk kronk- äänellä.