Onko meistä

siis meistä 50 ihmisistä yleensä ja varsinkin työmarkkinoilla ja perustelut perään?
21651
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 21

Vanhimmat

itsestä ja omasta ajatusmaailmasta. Mihin pitäisi olla?

Äänestä
  • minähän sen kysymyksen esitin :)

    Äänestä

  • että lukijalla vastuu tässäkin tapauksessa :)

    Äänestä

istumme ja pidämme kaikki pomon paikat varattuina vielä pitkään.

Äänestä

kierrän vielä kahteen kertaan nämä nuoret herrat jotka käyvät niin kuin tämä palsta, hitaasti, ja oikein hitaasti, ja teen heidänkin työnsä.

Äänestä

jos ei osata ja koulut on käymättä niin McJob on ainoa vaihtoehto.
Muuten kompostiin.

Äänestä

Meillä on perhefirma ja enimmäkseen pyörittelen papereita, mutta jos tulee mielenkiintoinen työ, niin silloin otan itsekkin osaa töihin. Olemme restaurointiin erikoistunut firma, sekä saamme tehdä myös museoviraston alaisia hommia.
Aika paljon minulla harrastus ja työ sekoittuu keskenään, aika monta vanhaa huonekalua olen entisöinyt ja myynyt ne antiikkiliikkeille jne.
Myös pari vanhaa moottoripyörää olen entisöinyt museorekisteriin, toisen myin ja toisella ajelen itse, mutta nämä ajoneuvot eivät ole itselleni parhaita kohteita, koska joudun tettämään liian monet työ vieraalla. Puusta teen vaikka höyryveturin, jos aikaa on.

Äänestä
  • kuulostaa hienolta

    Äänestä

  • tuo kirjoitti:

    kuulostaa hienolta

    kerro mikä se on, muuta kuin LOISTAVA! Ja kaik on inanaa!

    Äänestä

  • kyllä nyt vielä kirjoitti:

    kerro mikä se on, muuta kuin LOISTAVA! Ja kaik on inanaa!

    oletpas salaperäinen, oletko varma ettet halua kertoa?

    Äänestä

  • tuo kirjoitti:

    kuulostaa hienolta

    Vaikein työ mulle oli kirkon vanhan saarnatuolin entisöinti. Puolisoani en ole vielä lähtenyt entisöimään, mutta hivenen vihjailin asiasta, kun taas kerran maksun aika tuli (viitaus aikaisempaan kirjoitukseeni), mutta siitä seurasi ainoastaan kaikenkaikkiaan hiljaisin viikko elämässäni.

    Lauantaina vien puolisoni 30-vuotis hääillalliselle, joten kiitos hyvistä neuvoista palstalaisille.

    Ps. Ostin itselleni uudet miesten sringit, saa nähdä tehoaako.

    Äänestä

Tätä ikäryhmää vielä tarvitaan. Näin uskoisin.
Toisaalta työnantajatkin tykkää, kun ei tarvitse
maksaa korkeita eläkemaksuja tämän ikäryhmän
ihmisistä.

Äänestä
  • jätetään kortistoon?

    Äänestä

  • tämä ikäluokka kirjoitti:

    jätetään kortistoon?

    Siinäpä kysymys. Nyt vielä, mutta ei ehkä muutaman
    vuoden kuluttua. Näin uskoisin.

    Äänestä

jotain, mitä ei nuorilla ole, vankka kokemus. Ja mitä todennäköisimmin töihin päästessämme emme ole heti puolen vuoden päästä ottamassa lopputiliä työpaikkaa vaihtaaksemme.
Tosin työnantajan silmin saatamme olla vanhoja, raihnaisia raakkeja, jotka kuitenkin olisivat sairaslomalla puolet ajasta.

Äänestä

kuuskymppinen ja taatusti ansaitsen palkkani.
Tulee vielä bonuksia ja osinkoa.
Ei tarvinne enempää perustella.

Äänestä

nyt 50 ja yhtäkkiä olen mielihyvällä todennut kuinka juuri minun hiljaista tietoa tarvitaan ja kuinka paljon erilaisia työtilaisuuksia se on tarjonnut. Me ollaan täyttä rautaa.

Kuitenkin nöyrämieli, hyvä itsetunto ja kiinnostusta oppia uutta. Siinä se on

Äänestä
  • sinulla. Saman ole huomannut. Kokemusta arvostetaan määrätyissä piireissä ja siitä jopa maksetaan. Itse pitää ymmärtää oma arvonsa ja etsiä piirinsä.

    Ja se joka yrittää väittää vanhaksi ja työhön sopimattomaksi on vain kateellinen. Koska sitä hiljaista tietoa mitä meillä on, sitä ei kirjoista voi opetella.

    Niitä lyttääjiä kyllä pyörii joka puolella, mutta itse täytyy ymmärtää arvostaa omaa kokemustaan ja nöyrästä mielestä huolimatta, se on osattava tuoda julki juuri sopivalla hetkellä.

    Äänestä

vielä kirvestä kaivoon.
Olishan meillä mahdollisuus osallistua esim.seniorilaulukilpailuun. Siihen kilpailuun ei edes pääse paljon alle viiskymppiset :=))

Äänestä

Johan nyt on ihme jos meistä ei olisi mihinkään.
Meitä on aika monta ja joukossa on voimaa.

Äänestä

Olen hoitoalalla ja minulla on kolme ammattitutkintoa, joten minulla on jopa vara valita työ mistä maksetaan parhaiten ja mitä haluan mieluiten tehdä.

Iän tuoma kokemus on alallani ( ns. sosiaaliala) vain eduksi. Ja alallani on työvoimapula. Uusia ammattinimikkeitä, ja siis uusia valintamahdollisuuksi, putkahtaa esiin koko ajan.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


mihinkään kirjoitti:

siis meistä 50 ihmisistä yleensä ja varsinkin työmarkkinoilla ja perustelut perään?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu