96 vectran kaukokeskuslukitus

Nimetön

Elikkäs mulla on 96 vuoden vectra ja siinä on kaukokeskuslukitus. Ovet saa aina auki avaimesta mutta kun yrittää laittaa avaimesta lukkoon niin menee ehkä joka 10 kerta. Silloin menee useemmin lukkoon jos joku muu ovi kun kuskin ovi on ollut viimeisenä auki. Elikkäs mikä voi olla olla vikana? Patterit olen vaihtanu avaimeen.

1

341

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • VecuB

      Kokemukseni mukaan vanhemmilla saksalaisautoilla on oma tahtonsa keskuslukituksen suhteen. Omassa Vecussa on omistusaikanani mennyt ovet lukkoon ja auki kaikki kerrallaan kaukosäätimellä pari kertaa, kuskin ovesta avaimella aukeaa useimmiten vasen etuovi ja oikea takaovi, joskus kaikki, joskus kolme, joskus kaksi. Auton sisälämmittimen käyttö vaikuttaa joskus ovien avautumiseen, joskus ei. Tämä on mysteeri. Ennen Vecua ajelin muutaman viikon laina-Passatilla, jossa myös keskuslukituksella oli oma tahtonsa. Siinä ei ollut lohkista, ja kun sen jätti käymään, kun meni putsaamaan ikkunoita, veti sen keskuslukitus toisinaan yht´äkkiä kaikki ovet lukkoon, kun löi kuskin oven kiinni auton käydessä. Onneksi oli toinen avain.

      Njoooh, eli oman Vectrani keskuslukitusta en ole vaivautunut sorkkimaan, koska siihen harmiin on helpompi sopeutua. Mutta jos joskus käyn ovien sisällä, hommaan hieman ovipahvien kiinnitystarpeita varoiksi, jotteivat mokomat jäisi helisemään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      on parasta?
      Ikävä
      90
      1419
    2. Olivia Oras

      "Yle MOT:n tietojen mukaan Oras oli joutunut sairaalahoitoon helsinkiläisellä kauneusklinikalla tehdyn rasvaimun yhteyde
      Kotimaiset julkkisjuorut
      75
      989
    3. Koska muru nähdään

      Kaksin?
      Ikävä
      47
      851
    4. Sanoppa ihan rohkeasti

      Mun huonot puolet! En suutu…
      Ikävä
      95
      815
    5. Sinisilmäiselle tutulle miehelle

      Iltaisin ikävä pahenee ja olet usein mielessä. Toivon merkitseväni sinulle paljon. On ihan hirveän vaikeaa miettiä, mit
      Ikävä
      67
      796
    6. Nainen ... ala olemaan miehille täysin hyödytön

      Otsikossa on paras neuvo jokaiselle naiselle, jonka hän voi koskaan saada. Moni mieshän ajattelee jo nyt, että naiset o
      Sinkut
      162
      744
    7. Et vaan tajua

      Että rakastan sua
      Ikävä
      20
      689
    8. MOT: Nuoren Olivia Oraksen, 27 surullinen kuolema kauneusoperaatiossa :(

      MOT:n tietojen mukaan Oras menetti tajuntansa rasvaimua edeltäneessä puudutuksessa. Hänet kuljetettiin Husiin, ja hän ku
      Maailman menoa
      80
      640
    9. Olen jo oppinut tuntemaan

      sinun kirjoitustyylisi
      Ikävä
      53
      628
    10. Mikä herkku

      Kaivattusi On? 😁
      Ikävä
      51
      622
    Aihe