Fuengirola

2 pienen lapsen kanssa

Hei!

Olemme lähdössä Fuengirolaan helmikuuksi. Lapsemme ovat tuolloin 3v ja 6kk. Nyt mietityttää ensinnäkin, mitä rokotuksia vanhemmalle lapselle olisi hyvä ottaa? Tai onko a (ja B) hepatiittirokote tarpeellinen? Ja entä nuoremman ruokailu? Tällä hetkellä pelkkä tissi kelpaa, mutta tuolloin olisi jo tarkoitus olla myös korvike käytössä (työskentelen muutaman tunnin päivässä). Saako Espanjasta tarpeeksi hyviä korvikkeita? Tuntuu ehkä tyhmältä kysymykseltä, mutta kuitenkin..

Muut vinkit ovat tervetulleita. Emme ole lähdössä siis rantalomalle, eli kylmemmät säät eivät haittaa..

4

2606

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tämä kommenttini

      Varmasti löydät kaiken tarvitsemasi isolta turistialueelta. Ja rokotuksista saat tietoa olemalla yheydessä paikkakuntasi terveyskeskukseen tai lasten neuvolaan.

      Mulla nousee aina verenpaine kuusi boforia, kun joku puhuu tissistä. Eikö voi yksinkertaisesti sanoa, että pienin syö rintaruokaa. Ei kai nyt kukaan syö tissiä???

      Mukavaa matkaa kaikesta huolimatta, varmasti asiat järjestyvät ja lapsetkin viihtyvät. Kyllä säätila siellä aina Suomen talven voittaa.

    • näin on

      ettei sinne mitään hepatiitirokotuksia tarvita jos ei halua muuten vain laittaa. Ja usko tai älä niin myös Espanjassa on vauvoja ja lapsia eikä hekään syö ihan mitä sattuu.

    • aiti ja vauva

      Taalla lapset saavat hepatiitti B rokotuksen vastasyntyneena, seka 2 ja 6 kuukauden iassa. Fuengirola on kuitenkin niin siisti paikka, etten itse ottaisi, jos ei neuvola sita ehdottomasti suosittele.

      Ruokailun kanssa ei ole mitaan ongelmia, kaikissa ruokakaupoissa ja apteekeissa on erinomaiset valikoimat purkkiruokaa ja korvikkeita.

      Helmikuussa saa olla ulkoilessa paalla fleecehaalari ja alla vaikka body tai kerrasto. Helmikuussa voi sataa reippaasti ja ainakin tuulee napakasti.

      • ap.

        Kiitos sinulle asiallisesta kommentista, just jotain tuollaista tietoa toivoinkin saavani!

        (Edelliset kommentit jätän omaan arvoonsa..Esim. tuosta hepatiittirokotuksesta meille sanottiin neuvolasta, kun rokotuksista kysyin, että sitä voi tuolle vanhemmalle harkita.. Ja kai noita ruokailujuttuja voi vähän nykypäivänä miettiä, etenkin kun lasten kanssa ei olla tätä kotimaata kauempana reissattu aiemmin..)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä

      Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien
      Yhteiskunta
      102
      2334
    2. Kysy jotain kaivatultasi

      Tämä ketju on sitä varten.
      Ikävä
      222
      1950
    3. Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?

      Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes
      Maailman menoa
      176
      1762
    4. Persut päättivät hiilivoimaloiden alasajosta

      Persut ovat Suomen kansan vastainen putinistiporukka, josta nyt maksamme kovaa hintaa.
      Maailman menoa
      101
      1326
    5. Tapettu

      On joku kangaskadulla perjantaina
      Sotkamo
      38
      1250
    6. Mitä ajattelet hänestä

      Millaisena pidät kaivattuasi?
      Ikävä
      122
      1128
    7. Onko jollekin vielä epäselvää Raamatun kanta homoseksuaaliseen käytökseen?

      😺 On oma mielipiteesi mikä tahansa on hyvä muistaa, mikä on Jumalan mielipide. Edelliset ketjut ovat tulleet täyteen jo
      Luterilaisuus
      277
      842
    8. 90kW kulutus

      Joku kirjoitti sellaisesta tehomaksuaiheen yhteydessä. Tuollainen kulutushan vaatisi pääsulakkeiden kooksi jo vaikka mit
      Maailman menoa
      180
      691
    9. Mietin sua liikaa

      Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli
      Ikävä
      47
      685
    10. Vanhemmassa miehessä

      on sellaista elämän mukana tullutta viehättävää charmia. Hän paranee iän myötä niinkuin hyvä viini tai juusto! Tuli tuo
      Ikävä
      51
      680
    Aihe