taas

liputettu monessa paikkaa. Opettakaa ja opetelkaa oikea suruliputus.Talojen pihoilla lippua ei lasketa konkreettisesti "puolitankoon" vaan lippu on tangon korkeuteen nähden kolmasosassa.
5540
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Surua ilmaistaan vakiintuneen tavan mukaan laskemalla liput puolisalkoon. Suruliputuksessa käytetään yleensä kansallislippua.

Suruliputuksessa lippu vedetään salossa ensin ylös asti ja lasketaan sen jälkeen kolmanneksen tangon mittaa alas siten, että lipun alareuna asettuu salon puoliväliin. Lippua laskettaessa se vedetään ensin salon huippuun ja lasketaan sitten alas.

Suruliputus aloitetaan heti kun on saatu tieto kuolemantapauksesta tai mikäli liputusaika jäisi lyhyeksi, suruliputus suoritetaan seuraavana päivänä.

Hautauspäivänä liputetaan siten, että liputuksen alkaessa lippu vedetään puolisalkoon. Kun vainajan siunaus- ja hautaustilaisuus on pidetty, lippu nostetaan loppupäiväksi täyssalkoon. Tällöin täyssalossa oleva lippu tervehtii ja osoittaa kunniaa vainajalle.

Surutalossa suruliputusta käytetään myös virallisena ja vakiintuneena liputuspäivänä.

Suruliputuksellä osoitetaan yleensä yksityistä surua. Kansallisen merkkihenkilön tai jonkin suuronnettomuuden yhteydessä sisäasianministeriö voi kuitenkin suosittaa yleistä suruliputusta.

Äänestä
  • toimintamalli. Meillä oli taloyhtiön ja naapuritalojen pihassa lippu niin puolitangossa - niin alhaalla , että miltei suuren lipun reuna kosketti maata. Olisi pitänyt olla korkeammalla.

    Äänestä

silmään. Mainoslippuja ei vaivauduta ottamaan pois, vaan Suomenlippu vedetään yhteen tankoon ja muissa roikkuvat mainosliput. Yhdessä isossa huoltoasemaketjussa annettiin ainakin vuosia sitten ohjeita, että muut tangot rivissä oltava tyhjinä.

Äänestä
  • sama miten se siellä roikkuu kuhan idea tulee selväksi. Turhaa nipottamista tällaiset, kuten sekin että herne on nenässä jos joku on jossain urheilutapahtumassa raapustanut lippuun omia merkintöjä. Tavallinen toimintamalli muissa maissa, mutta täällä on heti karvat pystyssä. Ihan kuin lippu olisi joku pyhäesine. Muualla lippu on ilon symboli jonka kanssa juhlitaan ja rymytään kun valtio on saavuttanut menestystä. Täällä sen sijaan alkaa itku jo siitä jos joku on taittanut lipun väärästä kohdasta. Ollaan me ihme jurmuttajia. Ehkä se on tämä heidän valittaja luonne joka tuon tekee, kun muut juhlii ja pitää hauskaa niin me keskitään kauhistelemaan miten lippua voi kohdella noin. Eihän nyt suomalainen saa olla iloinen.

    Äänestä

  • nyt ole ihan kirjoitti:

    sama miten se siellä roikkuu kuhan idea tulee selväksi. Turhaa nipottamista tällaiset, kuten sekin että herne on nenässä jos joku on jossain urheilutapahtumassa raapustanut lippuun omia merkintöjä. Tavallinen toimintamalli muissa maissa, mutta täällä on heti karvat pystyssä. Ihan kuin lippu olisi joku pyhäesine. Muualla lippu on ilon symboli jonka kanssa juhlitaan ja rymytään kun valtio on saavuttanut menestystä. Täällä sen sijaan alkaa itku jo siitä jos joku on taittanut lipun väärästä kohdasta. Ollaan me ihme jurmuttajia. Ehkä se on tämä heidän valittaja luonne joka tuon tekee, kun muut juhlii ja pitää hauskaa niin me keskitään kauhistelemaan miten lippua voi kohdella noin. Eihän nyt suomalainen saa olla iloinen.

    Ei taida olla oikein tieto hallussa sinulla itselläsi. Suomen lippuun pitää suhtautua kunnioituksella ja sen koko, väri ja liputus on virallisesti määritelty tietynlaiseksi. Noudatetaan kaavaa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


väärin kirjoitti:

liputettu monessa paikkaa. Opettakaa ja opetelkaa oikea suruliputus.Talojen pihoilla lippua ei lasketa konkreettisesti "puolitankoon" vaan lippu on tangon korkeuteen nähden kolmasosassa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu