Mitä tapahtuu, jos vanki saa esim. totaalisen hermoromahduksen? Jätetäänkö selliin vai viedäänkö hoitoon? Lasketaanko hoidossaoloaika rangaistukseen?
Mielisairaana vankilassa?
kysymys3
5815
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
se alkaa näyttä tältä
http://www.jamesjohnson.in
fo/pics/2004/december/stro
ngbow.jpg
Suurin osahan noista on piästään pipei noi vangit. Mut on niilläkin oma sairaalansa suomessa. Jos tuohon tilaan joutuu on se vankimielisairaalakin olemassa pahempia tapauksia varten jos kesken kaiken tuomionsa huonoon kuntoon menee.
Tarpeeksi sairaat viedään sairaalaan, joko vankisairaalaan tai psykiatriseen vankisairaalaan tai siviilisairaalaan tapauksesta riippuen.
Tämä koskee siis psykiatrisia ja somaattisia potilaita.
Tuomio "kuluu" hoidon aikana.
tällaista kertoo?Oon kuullu ett mun kaveri on ollu pipi linnassa,ja se vankisairaala ei ota sairaita vastaan?Onks tarkempaa tietoo,onk se vain terveitä varten?Totuus esiin.
pitää olla, että pääsee hoitoon. Ja sen verran saa hoitoa, että jaksaa taas lusia. Vähän vähemmän seinähulluna. Kyllä se vankiloiden henkilökunta ( vartijat ja muut) joutuu tekemään psykiatrisen sairaanhoitajan hommia. jakamaan lääkkeet ja katsomaan ettei vanki tee mitään itselleen tai muille vangeille tai henkilökunnalle. Suurin piirtein pumpataan sitten vanki täyteen mömmöjä, ettei se edes ymmärrä missä on.
Sitten ihmetellään mihin sen henkilökunnan aika menee ja mitähän ne tekee kun ne ei tee mitään.
Halooo