Heips!
Mulla on pöytäkone ja sitten kannettava kytkettynä samaan ADSL-modeemiin.
Nyt haluisin myös tehdä verkon näiden välille. Mitenkähän se onnistuisi?
Pöytäkoneessa on VISTA ja läppärissä XP. Modeemi näyttää olevan seuraava: Speedsteam Siemens 5450
Mulla on pöytäkone ja sitten kannettava kytkettynä samaan ADSL-modeemiin.
Nyt haluisin myös tehdä verkon näiden välille. Mitenkähän se onnistuisi?
Pöytäkoneessa on VISTA ja läppärissä XP. Modeemi näyttää olevan seuraava: Speedsteam Siemens 5450
Vastaukset 5
Vanhimmat
Kirjaudu sinne modemin hallintasivulle (löytyy käyttöohjeesta) ja pistä DHCP päälle. Näin molemmat koneet ovat samassa aliverkossa (nyt oletan, että saavat IP:n operaattorilta eikä Siemensin purkilta).
Sitten vaan Windowsista jako päälle.
Kiitti!
En vaan löydä mistään tuota softaa jolla pääsee modeemin asetuksia vaihtamaan. Joitain ajureita koetin asentaa XP-koneeseen mutta rupesi herjaamaan jotta täytyisi ensin asentaa jotain filttereitä... eikä edes löytänyt modeemia vaikka sen kautta nytkin surffailen.:o(
softaa tarvita, selaimella hoituu.
Modemilla on oma IP-osoite johon surffaamalla
pääsee sen asetuksiin.
Esimerkki (modemissasi on varmasti eri osoite
katso käsikirjasta)
http://192.168.1.1
Seuraavasta linkistä löytyy ohjeet verkkopäätteen hallintaan. Huomioithan että hallinta tapahtuu internetselaimella.
http://www.elisa-kotipuhelin.info/asiakastuki/index.cfm?o=19910.02&did=6670
Hyvät ohjeet annoit mutta en vaan pääse hallinta ohjelmaan. Kokeilin näitä http://speedstream/, http://192.168.254.254/ ... FireFoxilla, IE:lle ja Googlen selaimella.
FireFox kertoo seuraavaa: The connection to the server was reset while the page was loading.
Kokeillessa molemmat koneet oli kytketty sekä yhteys nettiin auki. Resetoin myös ton motukan välillä mutta ei auttanu.
No, tappelu ton kanssa jatkuu ja muistitikulla on käyttöä ennen sen toimimista. :/