Tiesittekö tämän

Häkeltynyt

Jos lapsi karkaa koulusta ala-asteella niin vastuu on vanhempien ja LS-ilmoitus paukahtaa..Koulu pesee kädet

14

5212

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei karkaa

      lapsi jolla asiat ok. Yleensä silloin on jo aikalailla asioita pielessä kun karkuriksi ruvetaan.

    • Kyllä

      Juu tiedettiin.

    • tänään täällä

      Ymmärräthän sen, että vaikka kaikki koulun opettajat olisivat pihalla valvomassa lapsia, on silti lähes mahdotonta huomata, jos joku esim. 300-oppilaisen koulun oppilaista haluaa karata. Jokaisessa koulussa on jaettu valvontavuorot opettajille, ja he tekevät varmasti parhaansa, ettei mitään pahaa tapahdu. Opettajat eivät kuitenkaan ole sen erikoisemmilla supertaidoilla varusteltuja kuin kukaan muukaan ihminen. Silmiä ei siis ole esim. takaraivossa.

      Jokainen koululainen on tietoinen, ettei pihalta saa poistua kesken koulupäivän. Mikäli lapsi/nuori rikkoo koulun sääntöjä, jotka on heidän turvakseen asetettu, ei koulu voi enää taata heidän turvallisuuttaan.

      Koulu voi sääntöjen rikkomisesta antaa rangaistuksia, esim. oppilas joutuu puhutteluun tai jälki-istuntoon, mutta lain mukaan koulun on myös ilmoitettava tällaisista tapauksista sosiaaliviranomaisille. Jos koulu jättäisi tämän tekemättä, sen johtaja rikkoisi virkavelvoitteensa.

      Mikäli kotona ei mitään ongelmia ole, on turha pelästyä lastensuojeluilmoituksesta. Tuskinpa sosiaaliviranomaisilla on resursseja puuttua jokaiseen pikkuasiaan, joka heille ilmoitetaan. Jonkinlainen selvitys heidän on kuitenkin tehtävä.

      • kolmen äiti

        Ei tosin poika ole enää karkaillut, mutta ekaluokalla oli usein hukassa, tosin ei poistunut koulun alueelta, vaan piiloutui ristiriitatilanteissa ja avustajat ja opettajat joutuivat etsimään... Lastensuojeluilmoitusten sijaan opettajat käärivät hihansa, ja alkoivat selvittämään ongelmia yhdessä meidän kanssamme. Ja toimintatapojen muutoksella oli vaikutusta. Tosin meidän lapsella oli jo diagnoosi valmiina kouluun mennessään, eli eivät enää alkaneet prosessia alusta, mutta luvattoman usein lasten esim. neurologisista ongelmista syytetään vain kotia. Sääliksi käy niitä, jotka eivät pääse alusta asti kunnolliseen tarpeitaan vastaavaan opetukseen. Ja näitä lapsia on paljon. Jos lapsi karkailee koulusta koulu-uran alussa, olisin itse sitä mieltä myöskin koulu voi pohtia omia toimintojaan. Toki kotonakin pitää asiasta puhua, mutta ongelmaa ei pysty koti kokonaan poistamaan.


    • eikä opekaan

      sillä oma tokaluokkalaiseni "karkasi" eilen vikalta tunnilta (olivat menneet ulos metsään ja lapsi luuli että koulu loppui ja lähti iltapäivähoitopaikkaan). Ei se ope mistään lastensuojeluilmoituksesta puhunut, kun mulle soitti ja kertoi asiasta (oli sitten soittanut sinne ip-paikkaan ja saanut kuulla, että lapsi oli siellä).

      • yksi tunti

        ollut vielä, meidänkin lapsi tuli tunnin aikaisemmin kotiin ? Ei ole perään kukaan huudellut.


      • lapsellesi
        yksi tunti kirjoitti:

        ollut vielä, meidänkin lapsi tuli tunnin aikaisemmin kotiin ? Ei ole perään kukaan huudellut.

        puhuttelun ja teit selväksi, ettei koulusta saa lähteä ennen kuin opettaja antaa luvan?
        Siitä, että oppilaat poistuvat koulusta omia aikojaan, voi tietyissä tilanteissa olla hirvittävät seuraukset.
        Vanhempien on iskostettava lapsensa päähän koulun säännöt, jos pää on niin kova, ettei opettajan puhe sinne uppoa.


      • ylihuolehtija?
        lapsellesi kirjoitti:

        puhuttelun ja teit selväksi, ettei koulusta saa lähteä ennen kuin opettaja antaa luvan?
        Siitä, että oppilaat poistuvat koulusta omia aikojaan, voi tietyissä tilanteissa olla hirvittävät seuraukset.
        Vanhempien on iskostettava lapsensa päähän koulun säännöt, jos pää on niin kova, ettei opettajan puhe sinne uppoa.

        Että eka-tokaluokkalaiset ovat oikeasti niin valppaita, että voivat kulkea yksin liikenteessä?

        En itse päästä vielä kolmasluokkalaistakaan ilman isoveljen apua polkupyörällä kouluun ja takas.

        Eikä paljon lapsen valppaus auta, kun joku niin maan perkeleen kiireinen kuski ei huomaa pientä ihmistä ja ajaa päälle.


      • lapsellesi
        ylihuolehtija? kirjoitti:

        Että eka-tokaluokkalaiset ovat oikeasti niin valppaita, että voivat kulkea yksin liikenteessä?

        En itse päästä vielä kolmasluokkalaistakaan ilman isoveljen apua polkupyörällä kouluun ja takas.

        Eikä paljon lapsen valppaus auta, kun joku niin maan perkeleen kiireinen kuski ei huomaa pientä ihmistä ja ajaa päälle.

        aikuisenkaan valppaus, jos joku ajaa päälle. Onnettomuuksia sattuu sekä lapsille että aikuisille. Niitä on nähty ja koettu.
        Kyllä eka- ja tokaluokkalaiset ovat kautta aikojen joutuneet kulkemaan koulutiensä yksin, ellei ole sattunut kavereita samalle tielle. Lapsille on opetettava turvallisin mahdollinen koulutie aivan kädestä pitäen, ja muistutettava asiasta usein.
        Kuinka se isoveli muuten oppi liikkumaan koulumatkan niin hyvin, että huolehtii jo pikkuveljestään?


      • Anonyymi

        Siinä piittaamaton kuvailemansa vastuunvälttelijä pahimmasta päästä.


    • koulu on vastuussa

      öööööööööööööööööööööööööööööö

      • sanoisin

        Näin siis minäkin sanoisinja olen koulussa töissä. Jos jotain häikkää välitunnilla, kyllä se valvoja ekana on vastuussa ja sitten reksi, joka ne valvojat määrää.

        Ihmetytti myös tuossa välikommentissa ollut väite, että koulun pitää ilmoittaa rangaistuksista lastensuojeluviranomaisille. Haloo??? Ehkä meidän koulu sitten rikkoo lakia. Ymmärrän kyllä jos esim. tosi paljon lintsausta, asia käsitellään oppilashuoltoryhmässä, jossa paikalla myös soskun edustaja. Mutta tavallisesta jälkkäristä ilmoitus???? Hoh hoijaa...


    • Anonyymi

      Kiusattu lapseni lähti koulusta kesken. Nyt kotikoulussa.

      • Anonyymi

        Kuka sen kustantaa?


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta

      Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark
      Maailman menoa
      249
      7571
    2. Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue

      Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää
      Maailman menoa
      142
      3981
    3. Oppiiko vasemmistolaiset valehtelun jo kotonaan?

      Sillä vasemmistolaiset/äärivasemmistolaiset valehtelee ja keksii asioita omasta päästään todella paljon. Esim. joku vas
      Maailman menoa
      118
      2227
    4. Olen väsynyt tähän

      En osaa lopettaa ja koen huonoa omaatuntoa tästä. Kaikki on muutenkin turhaa ja tekemisesi sattuvat. Tunteita on vain hy
      Ikävä
      26
      1677
    5. Olenko mies sinun mielestä outo?

      Saat vastata rehellisesti.
      Ikävä
      47
      1520
    6. Millasia unelmia sulla on?

      onko unelmia...?
      Ikävä
      33
      1402
    7. Minneapolisin tapauksesta hyvä video

      Runoilijan auto oli poikittain tiellä ja kun poliisit lähestyivät sitä, runotyttö painoi reippaadti kaasua. Auto syöksäh
      Maailman menoa
      342
      1214
    8. Miksi et voi tutustua minuun irl?

      Vastaa yleisellä tasolla/ympäripyöreästi, jos pelkäät tunnistamisia.
      Ikävä
      141
      1012
    9. Tiesitkö? Uusi Bachelor on raivannut tietään määrätietoisesti somessa, myös Böckermanin ex-rakas!

      Arttu Kilpeläinen tuli julkisuuteen Pernilla Böckermanin rakkaana. Pariskunta päätyi eroon v. 2024. Ex-poliisi Kilpelä
      Suomalaiset julkkikset
      8
      973
    10. Milloin palaat

      Odotan niin kauan kun vaan jaksan toivoa. Tiedät että sua jäi joku ikävöimään. ❤️
      Ikävä
      23
      958
    Aihe