siis suomessa on paljon aseita väkilukuun mitattuna mutta siis ilmeisestikkin laillisia aseita. mutta uskon vaan että monissa muissa maissa näitä aseita on huomattavasti enemmän, vaikkakin laittomia.
kuinka näitä laittomia aseita saadaan markkinoille? kuka niitä valmistaa? eikö kukaan kontrolloi mihin niitä myydään?
vaikkakaan aseitten kieltäminen ei poista ongelmaa jos tappamishalu on. mutta tuo ampuminen on näköjään aika suosittua. niin monet suositut elokuvat on ampumista täynnä. monena viikonloppuiltana kun olen telkkaa katsonut niin joka kanavalla ammutaan :-(
miten tuo väkivalta voi olla niin viihteellistä?
kuinka näitä laittomia aseita saadaan markkinoille? kuka niitä valmistaa? eikö kukaan kontrolloi mihin niitä myydään?
vaikkakaan aseitten kieltäminen ei poista ongelmaa jos tappamishalu on. mutta tuo ampuminen on näköjään aika suosittua. niin monet suositut elokuvat on ampumista täynnä. monena viikonloppuiltana kun olen telkkaa katsonut niin joka kanavalla ammutaan :-(
miten tuo väkivalta voi olla niin viihteellistä?
Vastaukset 8
Vanhimmat
kukaan tavallinen ihminen ei tarvitse pientä asetta, tai asetta lainkaan. Lupien pitäisi olla niin vaikeasti saatavilla ja laittomista aseista kiinni jäämisellä todella tuntuvat rangaistukset.
omakohtaisesti: ampuma-aserikos, 50 päiväsakkoa.
ei tiedä itkeäkö vai nauraa.
kuollut laajennetussa itsemurhassa ja sinä et tiedä pitäisikö itkeä vai nauraa...
kuolinpesien jäämistöä, perintö-aseita joita
"katoaa" ja esim sotamuistoja on paljon vielä
liikenteessä. Varmasti myös jonkin verran tulee
ulkomailta (itärajan takaa).
taitaa yleisin pimeä mutka olla 7,65 FN.
Suomen armeejastakin hävii ja paljon aseita ja ampumatarvikkeita, sekä räjähteitä käsikranaatista lähtien kas siitäpäs ei paljoa huhuila julkisesti. Eräs henkilö luin siitä aikonaan jostakin aselehdestä, kun ei saannut aseenkantolupaa, niin laittoi virolaiseen aselehteen ilmoituksen huvikseen ostetaan tykki ja saipas jopa vastauksen. Kas noita aseita on käsiaseita ja paljon liikenteessä itse aikoinaan habbärissä kävin miestehuoneessa ja lavuaaripuoli oli täynä porukkaa koppiin tekemään hädät, kun sivusilmällä näin aseen piipun ja hetkeä myöhemmin aseen omistajan naaman ja hän kysyi ostaisinkos häneltä 1000mk aseen linkin ylinmäinen 357.
http://en.wikipedia.org/wiki/Image:S&W-686x2.jpg
kait ei kukaan kontrolloi... Jollei niiden kauppiaat/ostajat ole joutuneet laillisen virkavallan tutkimusten johdosta syynin alaisiksi...
Laittomien (käsi)aseiden määrä voi kasvaa jos laaditaan totaalinen (käsi)aseiden kieltolaki.
Mutta jollei aselaille niiden(kin) osalla jotain tehdä vieläkään niin en ymmärrä lainlaatijain ja sen täytäntöön panijan toimia Kauhajoen jälkeen.
Suomessa myönnetään monia kymmeniä tuhansia aselupia vuodessa vaikka lupien myöntäjien ja kaikkien hakijoiden kesken ei ole mahdollisuutta edes kunnolla keskulla. -Jos lehtikirjoituksiin ministerin sanomisien suhteen on uskominen.
Hömelöä hommaa.
sellainen mittaus, että kuinka moni kuolee ampuma-aseen kautta ja kuinka moni puukotettuna?
Moni ihminen suree läheisensä puukotusta mutta eihän ne pääse otsikoihin kuin parilla rivillä.
Ei tule rahakeräyksiä eikä telkkari tule haastattelemaan ystäviä.
Jatketaan siis puukkohippasilla, se ei ole vaarallista. Ikävä kyllä se puukotettu on monesti myöskin tavallinen ohikulkija menossa kotiin tai iltakävelyllä.
En mene yöllä kävelylle vaikka se olisi joskus kivaa. En halua törmätä näihin puukkojunkkareihin, aseita harvemmin näkee kadulla.