Kävin tuossa eläinkaupassa oman pentuni kanssa. Kaupassa oli nuori noin puolivuotias laumanvartija, joka alkoi ärhennellä. Se vain työnnettiin aitaukseen naurahdellen ja sieltä se vielä yritti kovasti tulla päälle.
Ilmeisesti tarkoitus on "sosiaalistaa" koiraa liikkeessä. Ilman rajoja se ei tule onnistumaan.
Heräsi vain kysymys, että miten te ihan kädestä pitäen opetatte rajoja pennuillenne?
Vastaukseksi ei riitä, että olen johtaja tai laitan rajat tai osoitan johtajuuttani. Yhtä hyvin voisi opettaa lukemista sanomalla, luepa tuosta kirjasta miten opetellaan lukemaan;).
Kertokaa konkreettisesti, että miten opetatte -EI- tai yleensä sen, että teillä on sananvaltaa.
Itse opetin koiralleni sanomalla ei ja kun riekunta ei loppunut niin ärähdys ja kevyesti niskasta kiinni ja heti irti. Nyt 13vk pentu lopettaa tekemisensä ei sanan kuultuaan. Toki kyseessä on palveluskoira.
Miten tuon kyseisen koiran elämä -ehkä- tulee jatkumaan?
Itse luin Vilanderin ja Fennelin kirjat ja opin niistä paljon. Turhan moni antaa koiran kasvaa nuoreksi ja sitten pähkäillään ongelmien kanssa. Tämä siis kaikkien rotujen kohdalla.
Toivoisin nyt vastauksia vain laumanvartijakoiran omistajilta. Onhan laumanvartijoilla kuitenkin omia luonteenpiirteitä ja ominaisuuksia ja se perimä.
miten opetatte rajat
9
1193
Vastaukset
- osaa.
koirani luki kahteen kertaa herra Vilanderin kirjan ja se oppi kaikki jutut siitä.
- vastauksia
nyt siis tiedämme, että kuka vaan voi ostaa laumiksen koska ne osaavat lukea. Meillä lukee vain ihmiset ja minäkin vain siksi kun oli ongelmia, ei ole enää.
Odotan innolla jatkoa.
- Kotona kaukkari
koiran ollessa n.6 kuukautinen. Kerran viikossa ja noin vajaaseen 2 ikävuoteen asti. Siellä tulivat tutuksi niin nartut kuin uroksetkin. Pidin huolen että koira teki harjoitukset loppuun asti. No aika useastihan se kyllästyi vuoromme odotteluun tai sitä ei vaan muuten olisi huvittanut totella, ja se rupesi "hillumaan". Hyppi vasten, yritti viedä hattuani tai käsineitäni, repi vaatteitani yms.
Otin koirasta kiinni mistä milloinkin satuin saamaan
ja painoin maahan ja pidin sitä siellä ja hoin EI kieltoa niin kauan että koira rauhoittui, ja vasta kun näin sen rauhoittuneen löysäsin otteeni.
Jonka jälkeen kehuin tai palkitsin makupalalla.
Sitte kävi niin että kasvoimme isommaksi kuin kukaan muu koirakoulussa ja koirakaverimme rupesivat pelkäämään meitä, joten siirryimme kotona harjoitteluun.Ilmeisesti se jotain oppikin
koska raahaamme sitä lomillakin mukanamme eikä
ongelmia ole ollut vaikka joutuisikin nukkumaan uros-ja narttu bokserin kanssa saman katon alla.- sinulla on oikeat otteet
ja siksi voit mennä mihin vaan ja vaikka minkä koiran kanssa.
Olet ollut jämäkkä ja sinnikäs ja olet varmaan edelleenkin;).
Sehän minua häiritsikin kun tuo puolivuotias- 1v. ehkä 50-...kg koira sai ärjyä ilman mitään komentoa, lähinnä koiran murina tuntui naurattavan. Siinä pääsee koiran ego aika hyvin kasvamaan.
Myöhemmin kyseistä henkilöä ei ehkä enää niin naurata.
- ah-med
Todella mainio huomio ja kysymys. Harmi että siihen on vaikea saada asiallista vastausta täällä mutta hyvä että joku on sen jo tehnyt.
Ehkä lyhyesti näin: kieltäminen ja tarkoituksenmukaisemman käytöksen tarjoaminen ja palkitseminen. Lievemmissä jutuissa huomiotta jättäminen.Oikeudenmukaisuus ja johdonmukaisuus näissä toimissa. - juupajuujuu
Mulla toiminu että kehitän silloin uuden toimintamallin tilanteeseen, eli herkun kanssa puolivuotiaan uroksen huomion suuntaan muuhun, kuten seuraamiseen tai istumiseen tai mikä nyt tulee mieleen. Itse en usko EI komentoon, koska koira ei osaa olla tekemättä mitään. EI toki toimii jos huomion haluan minuun nopeasti ja toiminnan lopettamiseen hetkeksi, mutta koira ei osaa jatkaa siitä. Mutta tässä vaan minun malli esim ohittamiseen jos vastaantuleva alkaa räyhätä. Fyysisyyten en koskaan ole mennyt, tosin saatan tökätä sormella niskaan ja murista jos en tykkää.
Mutta ihan harrastaja olen vaan laumiksissa, en ammattilainen. Ongelma tulee yleensä jos en kerkeä saada huomiota ennen kun koiralla nousee "stressitaso" mutta tämäm normaalia laumiksille. - kaukkarille
vain taivas on rajana. Pellossa elo on ihanata.
Tontin rajat on veteen piirretty. Eukolla bikiniraja rehottaa, kuin ruusupuska. Kännykän saldorajaan on vielä hyvän matkaa.
Visan luottorajaa vois korottaa, niin riemu olis paikallisessa rajatonta lauantai-iltana.
Hiusraja on paennut jo takaraivolle.
Tätä vois jatkaa rajattomasti...- edellistä kirjoitusta
ai niin, tämähän on Suomi24 palsta. ;)
Joku lääke varmaan suakin auttaisi kuten eukkoasikin - yhteyttä
edellistä kirjoitusta kirjoitti:
ai niin, tämähän on Suomi24 palsta. ;)
Joku lääke varmaan suakin auttaisi kuten eukkoasikinrajoihin? Niin miten opetat rajat? Rajoja on kaikenlaisia...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit986478KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3606024Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei602953Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521092404Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1082075- 1251784
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro191653Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1811320- 731217
Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään331208