Risteily reissuista tasapaino aisti sekaisin?

Matkustaja

Noin puolivuotta sitten kävimme risteilyllä Helsingistä Tallinnaan ja laiva keinui mennen tullen, tulomatkalla huomattavasti enemmän.
Kotiin palattuamme noin 2 viikon ajan tuntui vieläkin että ihan kuin kävelisin keinuvassa laivassa,joten johtuukohan tämä siitä että korvien tasapainoaisti menee sekaisin vai mistäköhän?

En ole herkästi pahoinvoiva keinuvassakaan laivassa.

Nyt olemme jälleen suunittelemassa risteilylle lähtöä ja tämä ihmetyttää ja kummastuttaa kun kotonakin vielä tuntuu risteilyn jälkeen että ihan kuin olisin keinuvassa laivassa, todella epämiellyttävää! Pari kertaa olen käynyt laivalla ja molempien risteilyjen jälkeen ollut sama "keinuva" tunne kotona. Eka risteily kerralla kyllä keinuttikin jo aikalailla. ( 28m/s )
Muita oireita ei ole,kuin tämä keinutus. Onko tämä kenties vaarallista? Tykkäisin käydä useammin risteilyllä, mutta kun ottaa niin päähän sitten kun kotonakin tunne on kuin keinuvassa laivassa.
Onkohan tähän mitään keinoa olemassa miten estää "kotona keinuva" tunne? Makuulla ei tunnu mutta sitten kun liikkuu niin tuntuu. Noin 2 viikkoa kesti ja meni itsestään ohi. Kiitos paljon jos joku jaksaa lukea pitkän litanniani ja vastata! :)

6

2598

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • itse käytän
      • tiedosta.

        Tutustuin mainitsemaasi lääkkeeseen. Lääke vaikuttaa keskushermostoon jolloin alkoholin käyttöä ei suositella, joten onkohan mitään muuta lääkettä olemassa mitä voisi ottaa jos nauttii muutaman oluen laivalla?

        Onkos siitä tasapaino aistin "sekoamisesta" haittaa? Jos sen n.2 viikkoa kestää risteilystä?


      • mainitaan..
        tiedosta. kirjoitti:

        Tutustuin mainitsemaasi lääkkeeseen. Lääke vaikuttaa keskushermostoon jolloin alkoholin käyttöä ei suositella, joten onkohan mitään muuta lääkettä olemassa mitä voisi ottaa jos nauttii muutaman oluen laivalla?

        Onkos siitä tasapaino aistin "sekoamisesta" haittaa? Jos sen n.2 viikkoa kestää risteilystä?

        Alkoholi heikentää tasapainoaistia joten jos olet ryypänny laivalla paljon ja muutenki niin....


      • Anonyymi
        mainitaan.. kirjoitti:

        Alkoholi heikentää tasapainoaistia joten jos olet ryypänny laivalla paljon ja muutenki niin....

        Alko holin käyttö pitää lopettaa hallitusti muuten tulee tasa paino ongelmia. Ensimmäinen vierotus viikko on vaikein. Olutta ei saa ottaa olleskaan eikä giniä. Muitakin vahvempia juomia vain pullo ennen puolta päivää. Ilta päivällä saa nauttia toisen litran pullon. Mieluummin tietenkin aitoa suomalaista viskiä. Tämä toistetaan päivittäin ensimmäisellä viikolla. Toisella viikolla pullo kokoa pienennetään nin, että kolmannella viikolla pullo koko on vain puoli litraa. Muistettava myöskin se, että juusto visottaa sonnan jotta ei tule perä pään ongelmia.


    • Anonyymi

      Tämä keskustelu on kyllä aika vanha, mutta ajattelin silti vastata tähän. Löysin tuommosen artikkelin jossa on selitys miksi "keinunta" vielä jatkuu.

    Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onnea Riikka! Työttömyys aste on nyt täysi kymppi!

      🎯 💪 Kiitoksia Riikalle ansiokkaasta työstä Suomen kansantalouden tuhoamisessa. V.Putin suljetun rajan tuolla puolen
      Maailman menoa
      87
      5007
    2. Hyvällä tuurilla Suomen väkiluku nousee 7 miljoonaan

      Vuoteen 2050 mennessä, mikäli onnistumme maahanmuuttopolitiikassa hyvin. Näin analysoi väestötieteen tohori Hiilamo. ht
      Maailman menoa
      177
      4378
    3. Riikka jytkytti työttömyyden uuteen ennätykseen!

      Erinomaista työtä jälleen kerran irvistelevältä saksiniekalta. ”Yhtä korkeaa työttömyysastetta ei löydy työvoimatutkimu
      Maailman menoa
      166
      4274
    4. Päivän Riikka: Valmet Automotive aloittaa jättimäiset muutosneuvottelut

      😭😭😭😭😭😭😭 Tämäkin vielä, Brutukseni. Että ei olisi Suomen historian pahimmat työttömyysluvut riittäneet, niin Riik
      Maailman menoa
      89
      3475
    5. Mercedes-Benzille riitti Suomen äärioikeistohallitus

      Tästä jo pari vuotta sitten varoiteltiin, että kaikki ulkomaalaiset investoijat poistuvat fasistipersujen myötä tukemast
      Maailman menoa
      16
      3214
    6. Sebu Tynkkynen vaatii Ulkopoliittisen instituutin rahoituksen leikkaamista

      kun UPI:n tutkija kritisoi Tynkkystä, Mikä Trump tuo Tynkkynen oikein luulee olevansa? https://www.iltalehti.fi/politi
      Maailman menoa
      14
      2932
    7. Keskisarja kiihotti persuja kansanryhmää vastaan

      Rikoksen vakavuutta lisää se, että Keskisarja toimii eduskuntapuolueen puheenjohtajana, jonka puheilla on enemmän painoa
      Maailman menoa
      36
      2919
    8. Kolmepäiväinen työviikko on kulman takana

      Zoomin toimitusjohtajan mukaan tekoäly alkaa olla monissa työtehtävissä niin tehokas, että ihmiset voivat pudottaa työpä
      Maailman menoa
      2
      2786
    9. Aamun Riikka: sakset tiputtavat 31 000 lasta köyhyysrajan alle

      ✂️ STM:n tuoreen arvion mukaan Riikan leikkaukset pudottavat peräti 31 000 lasta köyhyysrajan alle, kun aikaisempi THL
      Maailman menoa
      54
      2658
    10. Nuoret pois politiikasta!

      Näillä 30-kymppisillä ei ole juuri mitään elämänkokemusta. Ja tällaiset raakileet saavat huseerata ja pilata Suomen!
      Maailman menoa
      29
      1854
    Aihe