Aurinkoihottuma..

miksi?

olin viime keväänä turkissa ja sain siellä niin hirveän aurinko ihottuman ensinmäistä kertaa elämässäni. mikä on mennyt vikaan. ihottumaa tuli rintakehään koko alueelle. kirvely ja kutina oli aivan järkyttävä puhumattakaan kuinka se kuumotti. sitä ennen olin vuosi sitten keski-amerikassa missä uv on korkeampi mutta käytin korkeampaa suoja kerrointakin 30 (turkissa vain 20) voisinko olla tästä kyse? sain myös keski-amerikassa pieniä vesikelloja mutta en niinkään ihottumaa minkä takia en olisi voinut mennä aurinkoon, (turkissa se uusiutui heti seuraavana päivänä) olenko nyt yhtäkkiä saanut aurinkoallergian? miten jatkossa? pitäisikö kääntyä lääkärin puoleen vai kokeilla PABA-tuotteita ja suurempaa suojakerrointa kun lähden kreikkaan samoihin aikoihin ensi keväänä? sorruin myös turkin matkaa ennen ja aikana näihin karoteeni pillereihin. voisiko vika olla niissä? auttakaa! haluan nauttia auringosta. suomessa en ole saanut mitään ihottumaa koskaan vaikka e´n ole käyttänyt mitään rasvaa

4

1283

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • alkavan

      aurinkoihottuman. Minulla on siihen ollut jo vuosia estolääkitys, lääkitys jonka pääindikaatio on malarian esto. Että näin.
      Ja suojaan lääkityksen lisäksi itseni pitkähihaisilla ja lahkeisilla vaatteilla.
      Aurinkoallergian?!

    • a-ihottuma

      Mulla on myös alkukesästä aurinkoihottumaa. Kannattaa olla tarkkana, millaista aurinkovoidetta käyttää. Suojakerroin on hyvä olla korkea, mutta aurinkovoiteessa voi olla joku aine, joka auringon valon vaikutuksesta reagoi ihollasi. Apteekissa ainakin on aurinkovoiteita, jotka on suunniteltu aurinkoallergiselle tai herkälle iholle.

    • Omark

      Entäpä jos Suomen oloissa varovainen totuttelu aurinkoon auttaa asiaa? Suomessa kesä tulee hitaasti hiipimällä, eli ero on melkoinen, kun hyppäset Suomen koleudesta lentokoneeseen ja pääset heti paahtamaan itseäsi täydellä teholla.

      Jos nyt oikein ymmärsin ihotautilääkärini kommentin, niin aurinko- ja kylmäihottumat voivat syntyä ja lakata itsestään. Eli ei ole välttämättä pysyvä vaiva. Aurinkoihottumaa olen saanut ihan nuorena, en myöhemmin. Sittemmin on tullut kylmäihottumaa. Ainakin kylmäurtikariaan auttaisi allergialääkkeet.

      Kannattaisiko sinun käydä ihotautikääkärin juttusilla, niin voisi katsoa ihottuman ehkäisy- ja hoitoasiaa? Ei menisi loma piloille iho-oireilun vuoksi. Yksi ihotautilääkärikäynti on pieni hinta pilalle menneen loman rinnalla.

    • alkoi..

      Minullekin tuli aurinkoihottuma vasta nelikymppisenä. Suvussa sitä on ollut, mutta minulla ei aikaisemmin. Elämä oli yhtä kutinaa auringossa olon jälkeen.

      Kunnes se sitten yhtäkkiä hävisi ja minä mietin, että mikä olis se tekijä, joka sai sen häipymään. Sitten luin yhden jutun, jossa kerrottiin, että Heliopar-malarianestolääkitystä käytetään aurinkoihottuman hoitoon. Ja totta se on. Olin nimittäin niihin aikoihin Intiassa lomalla, kun tuo ihottuma häipyi, ja söin sillä reissulla Helioparia malarian estoon. Sen jälkeen ei ole aurinkoihottumaan näkynyt, vaikka olen ollut Intiassa ja muualla voimakkaan auringon alla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jos nainen harrastaa seksiä

      Useiden kanssa, miten se eroaa miesten mielestä siitä, jos miehellä on ollut useita s kumppaneita? Oletan että kaikki mi
      Ikävä
      243
      2201
    2. Pihlaja-puulle

      Illat on mulle pahimpia. En tiiä miks se olis vaan parasta yöstä toiseen nukkua sun kanssa ja herätä sun kasvoihin. Jos
      Ikävä
      15
      1440
    3. Päivieni piristys, missä olet?

      Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei
      Ikävä
      14
      1406
    4. Kova karman laki

      Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko
      Hindulaisuus
      371
      1255
    5. Kysymys Kuhmolaisille

      Hei. Olen 32 vuotias nainen ja muutin Kuhmoon noin 12 vuotta sitten. Mutta nyt täytyy ihmetellä ihan ääneen että onhan t
      Kuhmo
      21
      978
    6. Savimajasta lääketieteen tohtoriksi - ja ei tikkua ristiin

      ”Jos ihminen muuttaa savimajasta tänne kerrostaloon länsimaisen elintason piiriin ilman että tarvitsee panna tikkua rist
      Maahanmuutto
      176
      877
    7. Ensi viikolla tulen takaisin

      Ja käyn varmaan siellä monta kertaa. Monta mahdollisuutta nähdä jos olet siellä päin
      Ikävä
      19
      816
    8. Taidat nainen haluta vain sitä yhtä asiaa?

      Minusta tuntuu nyt siltä.
      Ikävä
      75
      762
    9. Olen valtavan ihastunut

      Yritin sen sinulle viime viikolla kertoa, mutta liikaa muuttujia ja isoja tunteita, niin en kyllä ollut kovin selkeä.
      Ikävä
      57
      746
    10. Oon varma siitä

      Että oot vain mun rahojen perään, nainen. Siks et kelpaa mulle, että joku helpompi. M-mieheltä
      Ikävä
      101
      685
    Aihe