En varmaan ole ainoa jolla on tällainen ongelma joten hyviä neuvoja kaivataan!!!Lapseni 1v4kk tapaa isäänsä harvoin.Johtuen isän tapaamishalukkuudesta.En haluaisi erottaa isää ja poikaa toisistaan mutta tällä hetkellä tuntuu ettei muuta vaihtoehtoa ole.Välillä isä on paljon pojan kanssa ja sitten voi mennä viikkoja ettei ollenkaan.Nyt poika rupeaa olemaan siinä iässä että kaipaisi isähahmoa jokapäiväiseen elämään.Omasta mielestäni ei ole lapselle hyväksi että kiintyy isäänsä(silloin kun sattuu käymään)ja sitten taas katoaa.Pienen lapsen päätä on turha sekoittaa ikävällä.Please,toimivia käytännön kokemuksia!!!!!
Tapaamisista..
Äippä33
5383
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Siis tarkoitatko että vaihtoehdot olisivat joko säännöllinen tapaaminen tai ei tapaamisia ollenkaan? Itse olin saman tilanteen edessä jokin aika sitten. Lapsen isä tapasi lasta silloin kun huvitti ja oli aikaa. Silloin mietin ollisiko parempi vaihtoehto olla ilman isää kokonaan, mutta jotenkin se ei tuntunut oikealta. Ikävä tosiasia on että isällä on oikeus muttei velvollisuutta tavata lasta. Meillä asia ratkesi vähän kuin itsestään. Menimme lapsen isän kanssa takaisin yhteen.
Tiedän ettei isän tavat muutu myöskään tulevaisuudessa.Käy milloin sattuu itselle sopimaan.Säännöllisiä tapaamisia ei saada koskaan toimimaan.Jos meillä on riitaa ei myöskään tapaa lastansa.Hänen päätöksensä.Eli vaihtoehdoksi taitaa jäädä se huonompi.
Kehottaisin teitä menemään lastenvalvojalle keskustelemaan asiasta. Hän on ammatti ihminen ja siellä on helpompi jutella, kun on ulkopuolinen paikalla, pysyy asialinjalla. Siellä sopisitte säännölliset tapaamiset, ja jos ne ei toimi, niin uudelleen yhteys lastenvalvojaan.
Oletko kertonut miehelle, että lapsi odottaa ja ikävöi? Että hän ymmärtäisi, kuinka tärkeää säännöllisyys on.
Exälle saa paasata suu vaahdossa kuinka lapsilla on ikävä ja kuinka he ilahtuisivat edes lyhyestä puhelinsoitosta.Erosin -97, ensin jaksoin jankuttaa asiasta exälle kunnes vihdoin viimein tajusin että antaa olla,häntä ei kiinnosta.Eli minä ja lapset odotamme että isä ottaa yhteyttä, exälle päin soittamisen olen tyystin unohtanut!
Lastenvalvoja ei muuten asialle tee yhtään mitään ; isää ei voi pakottaa lastaan tapaamaan, mutta äipälle voidaan mätkäistä sakot jos ei anna lasta tavata.Minä huijasin exän muuttamaan tapaamissopparia, eipä pääse enää uhkailemaan tyyliin "jollei lapset ole valmiina JOS päätän tulla ne hakemaan, hommaan sulle sakot".Sama elatusmaksujen kanssa; elatukset kaupungin kautta=rahan tulopäivä varma,ex ei pääse kiristämään elatusmaksun varjolla
Elämä hymyilee ;)
lapset siinä häviää, kun isä ei välitä. Mutta uskoisin että myös isä itse.
voimia sulle olla äitinä ja isänä!
isätön