Ulkona olevalle omaisuudelleni tehdään aamuisin ilkivaltaa ja mitta on nyt täysi. Olen ajatellut asentaa pihaan jonkinlaisen vakoilu-/valvontakameran, koska itse en pysty aamuisin menoa tarkkailemaan.
Olen katsellut tarkoitukseen sopivan tällaisen langattoman "vakoilukameran": http://www.orchid.fi/epages/Kaupat.sf/fi_FI/?ObjectPath=/Shops/Orchid/Products/200 .
Kysyisin että onko joku muu joskus tehnyt mahdollisesti jotain säätöjä tällaisten kanssa? Itse olen suht tietämätön koko homman suhteen ja mietin, että miten tuo kuvamateriaalin tallennus käytännössä tapahtuu? Kaikkein parhain ratkaisu tuntuisi olevan tietokoneeseen liittäminen ja kuvan tallentaminen, mutta miten tämä nyt käytännössä toimii?
Jonkinlainen videovalvontakortti pitäisi kaiketi hommata ja tuolla samalla saitilla näyttäisi olevan tällainen: http://www.orchid.fi/epages/Kaupat.sf/fi_FI/?ObjectPath=/Shops/Orchid/Products/1000 . Tämä siis käsittääkseni liitetään tietokoneeseen, mutta onko tähän olemassa jotain simppelimpää ratkaisua?
Tallentava digiboksi on tosin kanssa olemassa, joten mites sille tallennus?
Valvontakamerasta kysymyksiä!!
luultavasti helppoja
1
512
Vastaukset
- artjtnur
luulen, että tarvitset nauhurin, joka tallentaa valvontakuvat nauhalle. langaton vastaanotin yhdistetään nauhuriin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1562657
- 1971910
- 701677
- 921638
Kesä, kesä!
Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k91381- 731067
- 811030
- 951009
Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.
Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes191934- 67911