Vajaan vuoden ikäinen kissani nuolee jatkuvasti paljasta ihoa, kylpytakkia ja villaista peittoa, kun on sylissä. Pidän usein iltaisin villapeittoa päälläni ja kissa nuolee sitä kauttaaltaan, samoin kylpytakkia, kun olen käynyt suihkussa. Katti nukkuu yöt vieressäni ja auta armias, jos peiton alta vilahtaa paljasta ihoa, niin se on samantien nuolemassa. Aamulla herättää nuolemalla käsiä ja kasvoja, eikä lopeta sitä millään, vaikka kuinka tönin sivummalle. Onko tämä ihan normaalia? Toisaalta ihan söpöä, mutta välillä meinaa mennä hermot..
Kissa nuolee ihan liikaa..
:) :)
32971
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Kuinka vanha sun kissa oli, kun otit sen? Tuo peittojen ja muiden tekstiilien, erityisesti villaisten juttujen nuoleminen ja imeminen kertoo usein emon kaipuusta. Voisit kokeilla niihin esim. kissakarkotetta, jos menee överiksi. Kissa nuolee normaalistikin tosi paljon (varsinkin itseään), mutta jos se alkaa nuolla varsinkin yhtä kohtaa jatkuvasti, kysy neuvoa eläinlääkäriltä. Mun kissa on kans kova nuolemaan minua, mutta otan käteni/jalkani/muut ruumiinosani pois sen ulottuvilta silloin, kun menee yli.
.. oli puolivuotias, kun mä sain sen eli ei sitä ainakaan erotettu emostaan liian aikaisin. Mietin kyllä itsekin, että pitääkö se minua ihan äitinään.. Alussa se tarpoikin minua ja peittoa aivan älyttömästi, mutta sen tavan olen saanut karsittua aika hyvin. Tuo nuoleminen ei vaan meinaa laantua mitenkään, päinvastoin. Kai se vaan on niin hellyyden- ja huomionkipeä, yhtenäkin yötä se oikein "halasi" mun nilkkaa ja suurella nautinnolla nuoli mun kantapäätä. Rontti..
tällainen vauvakäytös jää päälle liian varhain vieroitetuille(alle 12-14vko) kissoille.