Jos ansiosidonnaisella on 'ansainnut' karenssi työstäkieltäytymisellä ja hakeutuu ja pääsee työvoimakoulutukseen, miten käy karenssin? Saako kurssista muuta korvausta kuin 8 euron ylläpitokorvauksen?
Karenssi päällä työvoimakoulutukseen
mitä maksetaan?
5601
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Saa myös koulutustuen ihan normaalisti joka on ansiosidonnaisen suuruinen 8 tai 16 euroa ylläpitokosrvausta/päivä (5 pv viikossa. Lisäksi ansiosidonnaisen päivät eivät kulu kurssin aikana.
Karenssi ei vaikuta tuohon mitenkään.
Ei ole mitään mahdollisuutta lähteä kurssille, jos korvaus on vain 8 e päivältä, mutta jos saisin ansiosidonnaisen ja vielä 8 e, niin hihkuen kurssille!
8 e ei kata kurssille osallistumisen kustannuksia.
Ja kun kurssittelet tarpeeksi kauan niin karenssi kuluu pois.
Jos pääset karenssin aikana työvoimakoulutukseen, niin saat karenssista huolimatta päivärahan suuruisen koulutustuen ja lisäksi 8 e:n ylläpitokorvauksen.
Karenssi on sidottu tiettyyn ajanjaksoon. Karenssi siis kuluu pois riippumatta siitä, mitä teet karenssin aikana, vaikka olet sitten koulutuksessa.
Hei
Sain 3 kuukauden karenssin ja onnistuin pääsemään koulutukseen/työnhakuvalmennukseen, mutta en saa kuin 8,- kulukorvauksen ja senkin vasta jälkikäteen.