Erikoiset nimet

Miksi suurin osa suomalaisista vihaa erikoisia nimiä? ja pitää meitä äitejä: "ollaan niin olevianaan" tyyppeinä. Mä en ole koskaan pitänyt itseäni tusina ihmisenä,ja en oo ikinä pitänyt mun tusina nimestä, niin en ois ikinä voinut laittaa lapsellenikaan tusina nimeä. Ei se oo mitään esittämistä, vaan se on sitä aitoa minua.
9729
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

lapsesi ovat?

Äänestä

no se johtuu siitä että kaikki vähänkin poikkeavaa on tämän kansan mielestä "hienostelua". se on jokin ihme sodasta jäännyt trauma. "ei ny tartte", "ei viitsitä", "mitä muut sannoo".. on sitten kyse nimestä, työstä, autosta tai ulkonäöstä. heti kun on jotain mukamas hienompaa niin siinä on 10 harakkaa haukkumassa lyttyyn. ihme kansantauti.

Äänestä

Ilmoitathan itsekin ettet pidä tusinanimistä.

Se on mielipiteesi ja sinulla siihen on täysi oikeus.
Samalla tavalla myös ihmisillä on oikeus olla pitämättä harvinaisista nimistä.

Äänestä
  • En sanonut että olen vastaan toisten ihmisten "tusina" nimiä, vaan sanoin että se ei ollut MINULLE sopiva nimi. Ilman muuta olen sitä mieltä että kaikki saa laittaa omanlaisensa nimen lapselleen!! Myös siis tavallisen.

    Äänestä

  • satu... kirjoitti:

    En sanonut että olen vastaan toisten ihmisten "tusina" nimiä, vaan sanoin että se ei ollut MINULLE sopiva nimi. Ilman muuta olen sitä mieltä että kaikki saa laittaa omanlaisensa nimen lapselleen!! Myös siis tavallisen.

    Ymmärsin viestisi sitten väärin.

    Totta se on, että suurin osa kummastelee harvinaisia nimiä, vihaaminen on aika voimakas sana.

    Mutta nimethän ovat mielenkiintoisia juuri siksi, että ne synnyttävät monenlaisia mielikuvia ja herättävät paljon mielipiteitä ja keskustelua.

    Ja niinhän se menee, ei nimi miestä pahenna, ellei mies nimeä.

    Äänestä

...olen minäkin miettinyt. Itselläni on hyvin erikoinen nimi ja tyttönikin nimi on Nela, joten ei mikään Suomen yleisin sekään :)

Äänestä

Minkälaisia nimiä tarkoitat erikoisilla nimillä? Ulkomaalaisia, Suomessa harvinaisempia nimiä, joita on kuitenkin koko maailma täynnä?

Äänestä

Erikoisiin nimiin liittyy useimmiten jonkinlaista mahtailun tarvetta.
Siksi niitä antavat perillisilleen ensinnäkin nuoret vanhemmat ja toisekseen alempiin yhteiskuntaluokkiin kuuluvat. Toisaalta molemmissa ryhmissä annetaan myös ns. bulkkinimiä tai muotinimiä, miten niitä kutsutaankin.
Ylemmissä yhteiskuntaluokissa erikoisia nimiä samoin kuin bulkkinimiä vältetään.

Äänestä
  • Mitä tarkoittaa bulkkinimi?
    Never heard!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


satu... kirjoitti:

Miksi suurin osa suomalaisista vihaa erikoisia nimiä? ja pitää meitä äitejä: "ollaan niin olevianaan" tyyppeinä. Mä en ole koskaan pitänyt itseäni tusina ihmisenä,ja en oo ikinä pitänyt mun tusina nimestä, niin en ois ikinä voinut laittaa lapsellenikaan tusina nimeä. Ei se oo mitään esittämistä, vaan se on sitä aitoa minua.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu