Suurin osa kaurasta sain puitua,mutta vähän jäi puimatta sellainen 1,5 h yhteensä... vihertävää tavaraa seassa.. on vaan samalla lohkolla,että vois hyvinkin käydä vielä puimassa. saa nähä ehtiikö valmistuun.. vai täräyttääkö saman tien jo murskaimella silpuksi :)
Vastaukset 5
- xze
No vähiinpä sait jo puiduksi. Minulla on vielä yhdeksättä hehtaaria vankimpia Veli-kaurakasvustoja joutumassa. Hyvinhän nuo yöpakkaset jo jouduttavat täällä Suomen keskipisteen tietämissä. Kyllä kaura selkeästi vaalenee ajan kuluessa. Puidakin voi ehkä ensi viikolla joutumisen puolesta. Sehän tässä mietityttää, mihin noin keveän tavaran lopulta tyrkkää. Paljonlaisesti tulee kahuja yhdeksältä hehtaarilta, liikaa stokeriinkin kaadettavaksi yhdelle vuodelle. Kyllä minä ainakin osan puin. Mittaan hehtolitrapainon ja tuumaan. Lähinnä sieltä kait talon lämmitystarpeita lähtee. Pitänee talven lämmitystarpeen verran vielä puida, vaikka sitten kuinka keveitä olisivat. Pakkasen puremia olivat nuo aiemminkin puidut kaurat jo. Karkea, oma hehtolitrapainomääritys antoi tulokseksi eräkohtaisesti 50-55 kiloa. Ei kunnolla myyntikelpoista edes joutuneimmista kauroista, raskaimmillakaan jyvillä.
Jonkinasteinen katovuosi tämä oli.- Vallu-valtteri
Eilen puin viimeiset vehnät ja seassa oli aikas paljon vihreetä jyvää. Riitti toi odottelu. Rupee olee sen verran myöhäinen vuodenaika, että ei paljon valmistu ja jos tähän vielä sateet iskee päälle, niin jo kuivunut kasvusto kastuu ja kuivauskustannukset nousee älyttömiksi.
- sulla...
Onko sulla lajittelijaa? Ota pikkujyviä reilusti alaseulalla pois, ja kevyet reippaalla ilmamäärällä. Poltat nämä kunehet ja myyt kauppakelpoisen.
- xze
sulla... kirjoitti:
Onko sulla lajittelijaa? Ota pikkujyviä reilusti alaseulalla pois, ja kevyet reippaalla ilmamäärällä. Poltat nämä kunehet ja myyt kauppakelpoisen.
Lajittelijallahan niitä voisi myyntikunnostaa. Puutelistan puolella on kuitenkin se lajittelija toistaiseksi.
Pitää neuvotella naapurin karvankasvattajan kanssa noista rajatapauksista. Kyllä kai niitä nauta syö, mutta eipä tahdo olla tuotantovaikutusta kovin kepoisella tavaralla.
- Kokeilija luonne
Meillä vielä reilut 30ha kauraa puimatta ja osa vihreää. Puidaan lokakuussa, kun valmistuu. Vielä ei ole kauraa jätetty puimatta, aina on tullut sopiva hetki tirvasta jyvät talteen. Vihreää ei kannata kuivata, menee rahat öljyssä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1152403Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???371453Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha641995- 106983
- 71962
- 97878
- 48875
Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk76700- 70696
Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik31686