Ensimmäinen

Koirantappo tälle syksylle meilläpäin. Oikeutttaako tämä "harmajien" kettujen metsästykseen mitenkään? Mielestäni ei, vaikka joku menettikin rakkaan koiransa. Tämä riski on olemassa, kun alueella asustaa susia (alfapari ja neljä pentua), lisäksi muutama kuleksia. En mitenkään väheksy koiranomistajan menetyksen tuskaa, mutta tilanne tiedossa kaikilla?

6

519

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pihkapalli

      mutt ite ammun heti..

      • naureskelija

        Lapaseesiko ammut?


      • pihkapalli
        naureskelija kirjoitti:

        Lapaseesiko ammut?

        lapaseenpa hyvinniin..ja ku ilmat kylmenöö ni turkisrukkaseen..


    • naureskelija

      Jos joku on niin palikka, että vapaaehtoisesti ruokkii susia hurtillaan, niin ei voi kuin naureskella.

      • Koskikara*

        noinkaan sanoisi, ei liene kuitenkaan ihan naurun asia. Ei omistaja varmaan huvikseen sitä koiraa vienyt suden suuhun. Kysymyksessä Suomenajokoira ja ollut jänisajossa, josta hukka tämän yllätti. Onhan se aina vaara laskettaissa koira vapaaksi riistan perään, joutua junan, auton tai jonkin muun eläimen ruhjomaksi/tappamaksi. Itsekin olen aikoinaan kolme ajokoiraa menettänyt, kaksi auton alle ja yhdeltä repi joku muu eläin kurkun auki?


    • Koskikara*

      tuli sitten jo kolmas koirauhri meilläpäin. Nyt henkensä menetti Hirvikoira, joka kohtasi matkansa pään vain 150m päässä isännästään. Kyseesä kuitenkin eri laumasta/sudesta, kun nuo lähenpänä tapahtuneet. Välimatkaa tapahtumapaikoilla 60-70 km. Koirat kuitenkin olleet susien reviireillä metsässä, ei ole pihasta haettuja. Varmaan nostattaa kuitenkin tunteita pintaan "aktiivi" metsästäjien piireissä. Toivottavasti tilanne pysyy rauhallissa, eikä laittomuuksiin ryhdytä.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on kaivattusi

      Nimi väärinpäin🤔🙃
      Ikävä
      94
      1395
    2. Mitkä on kaivattusi

      Nimen kolme ensimmäistä kirjainta Mar....
      Ikävä
      78
      1133
    3. Mustikat jää metsiin

      kun ei thaikut saa lupia tulla ja oman maan työttömät ei viitti metsään mennä. Itse poimin noin 20-30 sangollista kesäi
      Maailman menoa
      72
      931
    4. Minkä ikäinen on kaivattusi

      ja sinä? Vai tiedätkö hänen ikää?
      Ikävä
      50
      859
    5. Milloin olette

      Nähneet viimeksi kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      62
      822
    6. Ei kai nyt kukaan oikeasti kuvittele, että hallitus eroaisi Garden Helsingin takia?

      Ongelmanahan tässä kuitenkin on se, että mitään tavallisuudesta poikkeavaa ei ole tapahtunut. Joten mikä se eroperuste
      Maailman menoa
      157
      769
    7. Vähän hirvittää

      Että pystynkö täyttämään odotuksesi… jos oikeasti tutustutaan.
      Ikävä
      40
      709
    8. Muiden vaikutus

      Oletko antanut muiden vaikuttaa mielipiteisiisi, tunteisiini tai valintoihisi suhteessa kaivattuusi?
      Ikävä
      86
      668
    9. Me (n & m)

      Toisillemme erityiset, vaikka emme ole toistemme elämässä kuin lyhyinä, ohikiitävinä hetkinä. Uskon, että koet samoin. T
      Ikävä
      16
      650
    10. Jaakko Kyllönen !

      Koettaa viisastella,Kuhmon hoito paikkojen kohtalosta.KYLLÄ SE OLI KOKOOMUS;JOKA ETU NENÄSSÄ EDDUSKUNTA VAALIEHDOKAS TEA
      Kuhmo
      24
      591
    Aihe