Terve! Osaako joku neuvoa missä vika n.15v. vanhassa Asea scandia cylinda 1200 microssa kun välillä jumittuu jurnuttamaan monta kierrosta eli alkaa uuden pesun ja pitää aina kytätä että sammuttaa sen kuivausvaiheessa. onko sisällä ohjauspaneelissa oleva mikropiiri hapettunut.
uovisessa yläetu paneelissa 4 ruuvia: 2 reunoissa ja 2 kahvan vieressä. pitääkö avata kaikki vai 2 reunimmaista ettei kahva laukee vai onko muovinen etuosa vaan painettu paikalle"klipsuilla?"On nimittäin aika tiukka jos on en uskalla vääntää ilman tietoa.
neuvoja tarvitaan, kiitos!
uovisessa yläetu paneelissa 4 ruuvia: 2 reunoissa ja 2 kahvan vieressä. pitääkö avata kaikki vai 2 reunimmaista ettei kahva laukee vai onko muovinen etuosa vaan painettu paikalle"klipsuilla?"On nimittäin aika tiukka jos on en uskalla vääntää ilman tietoa.
neuvoja tarvitaan, kiitos!
Vastaukset 8
Vanhimmat
Maskin irroitus!
Itse otan ensin "alapellin" pois.6-8 ruuvia sisäpuolelta ja kaksi alareunasta!Helpompi tämän jälkeen ottaa maski pois!Sitten otan ne kaksi ruuvia jotka pitävät maskia!Ei tarvii ottaa lukon vieressä olevia ruuveja irti!Maski kiinni muovikynsillä,taivuta varovasti alhaalta ja nosta maskia samalla!Eikös tuossa mallissa ledinäyttö?Jos on ledinäyttö pitäisi vilkuttaa jotain ledejä vikakoodiksi?Katso piirikortilla olevat "konkkien" jalat,voi olla kylmäjuotoksia!Toinen mikä aiheuttaa samaa vikaa on termistori!Ja mahdollinen vuoto alatilassa!
kiitos tiedoista. juu ledinäyttö on. Pitäis näyttää Michael Knightin Kitt-tyyliin edestakaisin menevää lediä kun ohjelma on valmis (ja näyttääkin mutta lähtee peijakas silti jurnuttamaan uutta kierrosta) lähtihän se mutta piti perskules työntää oikealle eikä ylös meni 3sen kpl tassuja poikki. pitää jatkaa aamulla ku en löytäny sähköjohtoo kun on varmaan kaapin takana ja powerit tulee on/offille. Onkos jotain "kotikemikaalia" jota vois käyttää piirilevyn putsaukseen? kun ei viitis ostaa mitään 10e:n purkkiakaan.Missä se termari(tarkoititko lämpötermostaattia)on? alapaneeeli(sokkeli) on jo auki. kiitti jo etukäteen:)
niin ei oo mitään vuotoo alatilassa. Ja se olikin termistori.Piirilevyllä? Minkä näköinen pötikkä se on?
no niin. purettu on ja lähti piirilevyt irti. jossain kohti oli liimaa joka osuu yhdessä kohtaa vastukseen (ke.or.varu.raitaseen tummanruskeanväriseen) ja kolmetassuseen konkkaan. voisko vika olla siinä. jos tarkotit kylmäjuotoksella irtonaisia jalkoja, niin ei lyötyny. tuliko avattua turhaa perskeles ja mihin hitton ne meni ne pehmeät nauhaliittimet( mitä on esim tietokoneissä n. tuuman leveitä) kun ei näy kohtaa.missä oli kii...... :(
likaisiahan(rasvaa) ne oli ne kortit mutta putsailin neo-amiseptillä ja pumpulipuikolla niitä.
elektroniikkoaskastelu on kivaa mut vielä kivempaa on saada homma kasaan toiv. onnistuu :)
odotetaan vast.
kasattu on ja testattu. toimi ainakin ekalla kerralla ja ohjelma loppu niinkuin piti. vika oli tod näk piirilevyssä olevassa rasvassa. paneelin tassut oli kai poikki jo ennen kun repsottaa samalla tavalla vas. reunasta. n.1mm rako josta päässyt rasvaista likaa vuosien saatossa. suurkiitos "asentajalle" avusta
Ei se piirilevyn toiminta puhdistamalla parane. Jotain on rikki tai jumissa, mutta ei välttämttä siinä kortissa.
jep. puhdistus toimi. oliihan täynnä rasvaa koko kortti
Tuo vastus on 430 ohmia ja konkassa on 2 jalkaa.
Tuo 3 tassuinen on jokin muu kuin konkka, esim. transistori.