akku sähköperämoottoriin?

millainen ja mistä?

mulla on ollut tossa menneenä kesänä ensi kertaa kokeilussa sähköperämoottori 18 kg työntovoimalla.
ostin keväällä tuollaisen ihan perus auton akun 65 AH , toiminut ihan hyvin täydellä kaasulla uistellen n. 2 tuntia, kaislikossa kauemmin kun pienempiä pyrähdyksiä (3-5 tuntia jopa)

eilen kuitenkin kalareissu päättyi hieman lyhyeen (1,5 tuntia) kun akku loppui juuri kun oltiin kauimpana minne oli tarkoitus lipua.
siinä sitten väkisin soudettiin ja samalla sähkis kulutti akun vissii täydellisesti loppuun.
taisi siis tulla akulle vähän "osumaa" kun niin loppuun käytettiin....enb tiedä saako enää täyttä latausta kun väkisin loppuun kulutettiin.

eli etsin tässä uutta akkua sähköperämoottorille, löysin aikaisemmin joitain hitaastipurkautuvia akkuja jostain sivuilta liittyen sähköperämoottoreihin.

Olisiko jollain neuvoa mistä saisi hyvän tuollaisen hitaastipurkautuvan akun???,
ajattelin jättää nuo auto-akut rauhaan.

17

23470

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • wwwwwwwwwww

      vaikka motonetistä! Mene ja osta vapaa-ajan akku, ah vaikka 115, hintaa noin 110-120 egee. 3/4 osa "kaasulla" saat uistella 7-8 tuntia kevyesti. Nämä akut on juuri tarkoitettu esim siihen sähköperämoottoriin.

      • uutta sellaista hankkimaan ...

        Sznajder Vapaa-ajan akku 140Ah

        tollasen löysin

        168 euroa , mutta tolla varmaan vatkaisi kauan tuolla sähköperämoottorilla

        jos parempia ehdotuksia otetaan vastaan!


    • Suosittelen

      Autonakku on optimoitu suurta virranantokykyä varten. Käynnistysmoottori ottaa virtaa moninkertaisesti akkuperämoottoriin nähden. Syväpurkausta tuollainen käynnistysakku kestää huonosti; toistuva tyhjiin purkaminen lyhentää akun kestoikää radikaalisti. Akku kannattaa panna lataukseen jo silloin kun noin puolet sen kapasiteetista on käytetty.

      Ns. vapaa-ajan akut on tehty kestämään paremmin syväpurkausta. Niiden virranantokyky on tuntuvasti vähäisempi mutta riittää sähköperämoottorille. Akut ovat vähän kalliimpia mutta varmasti tuohon venekäyttöön suositeltavampia.

      Itselläni on Biltemasta ostettu 80 Ah ”vapaa-ajan akku” antamassa voimaa tietokoneelle sähköttömällä mökillä ja veneessä (invertterin avulla). Toimii ihan jees.

    • latailija.

      Mene ihan oikeaan akkuliikkeeseen ja kerro siellä tarpeesi. Myyvät sinulle sopivan akun. Se kyllä maksaa PALJON, mutta edut ovat huomattavat.

      Älä osta liian suurta ja painavaa akkua. Suuressa akussa on kyllä paljon kapasiteettia, mutta sen liikuttelu on hankalaa. Osta mielummin kaksi pienempää. Tällöoin voit muutenkin ajaa toisen lähes loppuun ja vara-akulla pääsee sitten kätevästi kotiin.

      Itselläni on kaksi optiman suljettua putkikennoakkua.

      • ...

        minkä tehoisia akkusi ovat ja miten kestää käytössä kulutusta? Akuthan ovat kaiketi ihanteellisia juuri veneilyyn. Paljonko muuten painavat verrattuna lyijyakkuihin, joka on aika oleellinen kysymys akkujen raahaamisessa?


      • latailija.
        ... kirjoitti:

        minkä tehoisia akkusi ovat ja miten kestää käytössä kulutusta? Akuthan ovat kaiketi ihanteellisia juuri veneilyyn. Paljonko muuten painavat verrattuna lyijyakkuihin, joka on aika oleellinen kysymys akkujen raahaamisessa?

        Exide Maxxima Deep Cycle

        Sinikantisella Deep Cycle versiolla on erinomaiset syväpurkausominaisuudet. Deep Cycle soveltuu hyvin mm. veneilyyn ja kaikkiin käyttötarkoituksiin, joissa tarvitaan syväpurkauskestoa. Täysin huoltovapaa, käsittelyä varten tukeva kantokahva. Takuu 24 kk.


        Optima Yellow Top 55 Ah, ylivoimainen vinssiakku/hifi akku! Syväpurkaus akkujen aatelia-jos et halua että virta loppuu kesken- valintasi tämä 1) Tukevat, valetut liitännät. 2) Akku on suljettu iskun- ja säänkestävään valettuun muovikoteloon, johon hermeettisesti sulkeva kansi on hitsattu. 3) Elektrodit ovat puhdasta lyijyä. 4) Itsesulkeutuvat, liekkivarmistetut varoventtiilit. 5) Korroosiovapaat navat. 6) Tiiviisti kierretty kennorakenne, jossa aktiivinen lyijypinta-ala on suuri. 7) Elektrolyytti on imeytetty mikrohuokoiseen lasikuitukudokseen. 8) Punakantisissa Red Top akuissa V-Tech™-pohjalevy toimii lisäsuojana tärinää vastaan. 9) Optima-akkujen elinikä on 3-5 kertainen tavalliseen lyijyakkuun verrattuna. Vaihtoehtoina: 48 Ah plus oikealla, 55Ah plus vasemmalla ja 50Ah plus vasemmalla Muista ilmoittaa haluamasi malli!!!!

        Itselläni on pari 55Ah optimaa. Paino ei ole tavallista lyijyakkua kevyempi. Kulutruskesto on ehkä noin 1/3 parempi kuin halpisakulla, mutta sitä tärkeämpää on ettei akku kuoleennu syväpurkauksen takia yhtä helposti kuin tavallinen autonakku.

        Opima maksaa 200-250e/kpl, mutta en ole päivääkään katunut. Teoriassa akku kuoleentuu käytössäni 10 vuodessa, joten muutama kymppi vuodessa ei tunnu missään.

        Akkua ostaessasi osta myös oikea akkulaturi. Sekin maksaa PALJON, mutta pitää akkusi kunnossa.


    • laturia sähköperämoottoriin

      entäs laturi !
      luulis saavan sähköperämooottoriin jonkun näkösen laturin ,että se latais samalla periaatteella kuin normi moottori
      kertokaa mielipiteitä ?

      • hyotysuhde.

        Ajattelit siis kehittää ikiliikkujan?

        Akusta saadaan virtaa sähköperämoottoriin, joka toimiessaan pyörittää laturia, joka lataa akkua, josta saadaan virtaa sähköperämoottorille, joka...


      • 3bg

        täysin ylivoimaisesti paras oli CTEK:n XS 3600 laturi. TM 19/06.
        Tuota CTEKiä on näkynyt mainoksissa 59e hintaan.


      • koko ratkaisee
        3bg kirjoitti:

        täysin ylivoimaisesti paras oli CTEK:n XS 3600 laturi. TM 19/06.
        Tuota CTEKiä on näkynyt mainoksissa 59e hintaan.

        Ei 3 ampeerin laturi ole järkevä sähköperämoottorisovellukseen. Sillähän ei ajoakkua saa välttämättä täyteen seuraavaksi päiväksi. Isompi olisi tarpeen.


      • sähköinsinööri

        Moottorin kupeessa oleva laturi syö tehoa moottorista ja työntövoima jää vähäiseksi.
        Kannattaa hankkia erillinen sähkömoottorilla pyörivä vaihtovirtalaturi joka lataa tasasuuntauksen ja säätimen kautta ajoakkua. Laturin moottori ottaa virtansa erillisestä akusta jolloin ajomoottorin ajoakku ei rasitu.
        Toinen tapa on laittaa ison akun perään 12 voltilla toimiva invertteri joka syöttää tehokasta verkkolaturia jolla ajoakkua ladataan ajon aikana.


    • kehiin.,,

      Osta pieni bensa-agregaatti veneeseen, laita pakoputki letkulla veteen, ja lisäksi 15amp laturi. Näin sulla on hieno hybridivene, vähän niinkuin Toyota Prius.

      • pruis

        Eikös Toyota ole auto


      • auto.
        pruis kirjoitti:

        Eikös Toyota ole auto

        Onko Toyota auto?


    • Delfini

      Olen hankkimassa ensi kesäksi sähköperämoottoria , onko hyviä ideoita moottorista ja akusta ?

      • ToimivaRatkaisu

        Osta normaali auton akku, ja Hondan nelitahtikone.
        Toimii.


      • SähköOnParas

        Ja pärisee ja saastuttaa järveä ja pitää huoltaa ja on muutenkin hankala.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävä sinua

      Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k
      Ikävä
      27
      3673
    2. Oletko sä oikeesti varattu?

      Että sen takii ei voida olla tekemisissä?
      Ikävä
      41
      2509
    3. Otavassa tapahtuu!

      Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut
      Mikkeli
      37
      2382
    4. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      7
      2117
    5. Rakas, kerro mulle

      Miltä se tuntuu?
      Ikävä
      38
      1599
    6. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      43
      1582
    7. Horoskooppikysely

      Oma ja ikävän kohteen horoskooppi? Sopivatko yhteen?
      Ikävä
      15
      1522
    8. Oletko ollut vihainen, suuttunut tai pettynyt

      johonkin kaivattusi toimintaan?
      Ikävä
      131
      1365
    9. Pitkäaikaiset työttömät työllisyystöillä takaisin yhteiskuntaan

      Vaikka se vähän maksaakin, niin parempi on valtion teettää hanttihommia, jottei yksilöistä tule yhteiskuntakelvottomia.
      Maailman menoa
      283
      1351
    10. Kesäseuraa

      Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t
      Ikävä
      45
      1305
    Aihe