Liikenne Koulukadulla?

Heips. Mulla olis edessä muutto Turkuun ja olen nyt etsinyt itselleni asuntoa jotta voisin alkaa tappelemaan paperiasioiden kanssa. Olen katsellut vain keskustan vuokra-asuntoja sillä en haluaisi muuttaa mihinkään syrjäseudulle kun en tiedä miten bussit siellä kulkevat ja onkohan se yhtä tyyristä huvia kuin täällä. Keskustassa olen aina tykännyt asua.

Muutaman hyvin vaihtoehdon olen löytänyt, yksi olisi Koulukadulla, toinen hmm olisiko se ollut sellainen kuin Eerikinkatu ja sitten vielä Yliopistokatu tai Mikonkatu, en ole oikein varma kumpi tuo osoite on. Ovatko nuo ihan sitä keskustaa?
9424
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

elikä keskusta-aluetta, n. 400m torille, ei paha.
Itse asuin Koulukadulla joskus ja ihan hyvä paikka asua, nuo kaikki jotka mainitsit ovat siinä ihan lähekkäin.
Turkuun vaan, hopihopi. Turku tarvitsee uusia veronmaksajia ja paljon. :)

Äänestä
  • Minulle kertoi takavuosina junasta ulos astunut matkustaja jotenkin näin, kaverit kertoi että täällä on hyvä sossu, tohtiineeko taksikuitin viedä.

    Äänestä

Yliopistonkatu ja Eerikinkatu ovat ydinkeskustaa. Koulukatu taas on erittäin vilkas yksisuuntainen pääväylä. Mikonkatu selvästi syjäisin näistä ja hyvin rauhallinen sijainti, sitä hiljaisempaa keskustaa.

Äänestä

Suosittelen itäistä keskustaa eli aluetta jota rajaa uudenmaankatu-hämeenkatu-kiinanmyllynkatu ja it.pitkäkatu.Kerrostaloaluetta,ei vilkasta läpikulkuliikennettä ja kivenheitto keskustaan. Turha muuttaa aivan ydinkeskustaan.

Äänestä

Munkin pitäisi muuttaa Sirkkalankadun ja Vartiovuorenkadun kulmaan. Onkohan se lähellä Kaskenkatua?

Äänestä
  • On se lähellä Kaskentakatua. Minuutin kävelymatka.

    Äänestä

  • lähellä kirjoitti:

    On se lähellä Kaskentakatua. Minuutin kävelymatka.

    Turussa pääsee käytännöllisesti katsoen mistä tahansa ruutukaava-alueelta viiden, korkeintaan kymmenen minuutin reippaan kävelyrupeaman jälkeen ydinkeskustaan.

    Se on ihan toista kuin se, mitä tämän aamun Hesari kertoi lastaan päiväkotiin kuljettavan äidin kertoneen: työmatka lastentarhan kautta vie mennen tullen kaksi tuntia!

    Minkä takia näin pienessä ja lyhyitten etäisyyksien maassa, kaikki inhimillinen toiminta pitää - jättisatamaa myöten - aina sijoittaa ruuhka-Helsinkiin?

    Ei ihme, että valtio joutuu jatkuvalla syötöllä satsaamaan jättisummia pääkaupunkiseudun joukkoliikenteen kehittämiseen tai kaikenmaailman ohikulku-, sisä-, väli- ja ulkokehiin?

    Kun merivoimien esikuntaa mietittiin Turkuun, helsinkiläiset olivat ihmeissään kuinka sikäläisestä keksikaupunkiyksiöstä saatavalla summalla Turusta sai kävelyetäisyydeltä sekä työpaikasta että kaupungin keskustasta hulppean omatotitalon!

    Siinä Matti Vanhaselle puutarhakaupunki-ideaa!

    Äänestä

  • Siellä on myös etäisyydenmittaus. Näppärä juttu. Kiinteistölaitos on panostanut todella hyvin karttapalvleuun.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


satakuntalainen, kirjoitti:

Heips. Mulla olis edessä muutto Turkuun ja olen nyt etsinyt itselleni asuntoa jotta voisin alkaa tappelemaan paperiasioiden kanssa. Olen katsellut vain keskustan vuokra-asuntoja sillä en haluaisi muuttaa mihinkään syrjäseudulle kun en tiedä miten bussit siellä kulkevat ja onkohan se yhtä tyyristä huvia kuin täällä. Keskustassa olen aina tykännyt asua.

Muutaman hyvin vaihtoehdon olen löytänyt, yksi olisi Koulukadulla, toinen hmm olisiko se ollut sellainen kuin Eerikinkatu ja sitten vielä Yliopistokatu tai Mikonkatu, en ole oikein varma kumpi tuo osoite on. Ovatko nuo ihan sitä keskustaa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu