Äitini 79 v ryöstettiin eilen Lauttasaaressa. Ryöstäjät tulivat kiinalaisesta ja veivät laukun. Kaikki meni: kortit (pankit, liikenne), koodit, passi, rahat jne. Kamala shokki vanhalle. Kamalasti työtä pysäyttää kaikki tilit jne.
Menee tänään poliisilaitokselle tekemään rikosilmoituksen, mutta siitä ei taida olla mitään hyötyä?
Ehkä kotivakuutus korvaa jotakin, mutta arvot eivät taida ylittää omavastuurajaa.
Varokaa - vanhusten kimppuun käydään, sillä ovat helppoja uhreja. Äitini on liikuntarajoitteinen, vaikka ei se just ulospäin näy.
Äitini 79v ryöstettiin eilen
4
309
Vastaukset
- Heikunkeikku
Olipas inho-juttu :(
Multakin varastettiin noin vuosi sitten käsilaukku ja siinä meni vino pino kortteja ja paljon meikkejä(kalliita) ja muuta "tilpehööriä".
Kotivakuutukseni korvasi kaiken.
Täytyy selostaa tarkkaan laukun sisällön, kun tekee rikosilmoituksen. Vakuutusyhtiö saa poliisilta tämän selostuksen.
Toivotaan nyt, että se laukku löytyis jostakin ojanpohjalta. Monet varkaat nappaavat laukusta vain rahat ja tarpeelliset kortit ja heittävät muut pois.
Vanhalle ihmiselle oli varmasti tosi järkyttävä tapaus:(- järkytyksettä
Mitä vanhempi ihminen sitä traumaattisempi ja järkyttävä kokemus varmaankin.
- Heikunkeikku
järkytyksettä kirjoitti:
Mitä vanhempi ihminen sitä traumaattisempi ja järkyttävä kokemus varmaankin.
...ei napattu multa itseltä, vaan luokkahuoneestani.
Sen verran ärtsäkkä oon, että jos olisin kadulla tallustellut ja joku olisi tullut repimään laukkua, niin olisin luultavasti ottanut semmosen tyylikkään Taekwondo-asennon ja karjaissut muutaman desibelin huudot saatteeksi. Sitten olisin jäänyt katselemaan häiritsijän jalkojen nopeatempoista siirtelyä (takaapäin).
JOS taas varas olisi ehtinyt napata sen laukun itselleen, olisi edessä ollut väsyttävä juoksutapahtuma. Olisin ottanut sen hyvänä liikuntana ja merkinnyt liikuntavihkooni, että sen päivän liikkumiset on liikuttu.
Mutta tosiaan joku kasikymppinen VARMASTI järkyttyy.
Ostaiskohan sellaisen hälyttimen, mistä lähtee kova ääni, mahtaiskohan se pelästyttää.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Saana airola ja. muusikko spekulaatiota
Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki131394Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla
Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2521326- 1051095
Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen
Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?1201046- 65687
Miksi ETTE suostu selvittämään . . . . . ...
Asioita jotka jääneet selvittämättä toisen osapuolen kanssa? Kertoisitteko miksi ette suostu? Vaikka teidän mielestä167655- 52562
Wille Rydman on kansalaisten mielestä huonoiten onnistunut ministeri
Onneksi olkoo Wille kärkipaikasta! Oletkin sen eteen tehnyt hartiavoimin töitä. "Ministeri Wille Rydman (ps) on kansala368538Tajuan kyllä
että molemmilla on omat elämänsä ja kuvionsa ja rakkaansa. En odota mitään enkä ole tunkemassa mihinkään. Kai silti saa52505- 71483