S-kaupan huono valikoima

Nimetön

S-kauppojen gluteeniton valikoima on aivan perseestä. Ottaa päähän kun samoja piparkakkuja vuodesta toiseen. Kuitenkin ostajia olisi pilvin pimein jos saisi vaikka jonkun tuoresämpylän tai tuorepullan / piirakan hyllyyn.

8

1178

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Valikoimaa arvostava

      En oo kokenut moista ongelmaa S-kaupoissa. Joissakin muissa kaupoissa kylläkin.

    • vuodesta toiseen?

      Eli sama piparkakkupaketti vuodesta toiseen? Ehkä siinä on jo päiväys mennyt vanhaksi niin kannattaisi jo mennä sanomaan... Itse käyn S-kaupassa ja keksejä ja leipiä ja pullia sun muuta on hyllyt pullollaan ja valinnanvaraa on vaikka kuinka. En edes muista millä vuosikymmenellä olisin viimeksi nähnyt kaupassa vain yhtä keksipakettia eikä mitään muuta. Jollakin taitaa nyt vain olla valittamisen tarvetta ja perusasenne ettei yhtään mikään kelpaa...

    • 666

      äläkä valita mene sitte sinne missä on tarjontaa

    • on!

      Kovasti kapeni valikoima tässä syksyllä, meidän ostokset tehdään nykyään K-kaupoissa, siellä voivat kauppiaatkin vaikuttaa valikoimaan toisin kuin s-kaupoissa. Palautetta vaan menemään, muuten ei mikään muutu!

    • "liikkeellä" aina

      Asun vähän isommassa kaupungissa. Meillä keliaakikoilla oli täällä joku kokoontuminen. Kauempaa tullut osallistuja huokaisi syvään ja sanoi, että voi kun täällä teillä kaupassa on kaikkea. Meillä kyläkaupassa on vain yhtä laatua, kun sitä tilataan se yksi loota ja myydään loppuun, ennen kuin seuraava tuote tohditaan tilata ja saatetaan tilata taas sitä samaa uudelleen kaikessa kiireessä.

      Prismassa täällä olen ihmetellyt sitä, että vaikka täällä on tuorettakin pullaa, sämpylää ja leipää saatavana, niin aina ne ovat samaa laatua. Tiedän sillä leipomolla olevan muitakin tuotteita, mutta samaa tilataan kerta toisensa jälkeen.

      En ole jaksanut laittaa aloitelaatikkoonkaan terveisiä. Syykin moiseen käytökseen on. Kun edellisen kerran laitoin (tosin Cittarissa) toiveeni aloitelaatikkoon lokakuun alussa, niin ennen joulua kyseistä pullaa tuli yksi laatikko, joka sen kokoisessa kaupassa loppui heti. Seuraava loota tuli seuraavan vuoden maaliskuussa. Olin kuitenkin rahdannut kyseistä tuotetta muualta, syönyt ja ehtinyt jo kyllästyäkin siihen, joten hyllyyn jäi.

      Prisman gluteenittomien tuotteiden valikoima on sitenkin hassu, että se on ripoteltu ympäri kauppaa. Makuasia, mutta mieluiten ostaisin sellaisesta kaupasta, jossa kaikki gluteenittomat tuotteet olisivat samassa paikassa omilla hyllyillään yhtenä kokonaisuutena.

      • Hyvät valikoimat

        Syy ei ole S-marketissa yleensä vaan kauppiaassa, tai kysynnässä.
        Asun isommassa kaupungissa ja täällä juuri S-Marketissa on parhaat valikoimat kaikkea mahdollista, jopa tuoreita tuotteita ja leivoksia, hinta tosin pilvissä noin 6 euoroa kappale. City- marketissa kohtalainen tarjonta, samoin muissa K-kaupoissa, Valinta-Talossa vain joitakin jauhoja ja kalliita riisikakkuja, ainakin lähikaupassa. Käytän K-kauppoja enimmäkseen.


      • jaa

        Jos kaikki gluteenittomat tuotteet olisivat samassa paikassa, alkaisi valitus miksei ole gluteenittomia jauhoja, kun niitä ei ole siellä jauhohyllyssä jne. Tavarat hyllytetään ihan oikein ja loogisesti niin, että kaikki jauhot ovat jauhohyllyssä, keksit keksihyllyssä jne. Ei jokaista erityisryhmää (diabetikot, maidottomat jne.) varten voida järjestää omia hyllykokonaisuuksia..


      • laittaa

        palautetta Prismassa, koska Cittarissa palautteen antaminen ei tuottanut tulosta. Hohhoijaa, miten pettämätön logiikka!

        Jos ei kukaan koskaan laita mitään palautetta ja tuotteiden menekki on huonoa (kauppa tekee tappiota, kun joutuu heittämään vanhaa tavaraa pois) niin ei kai se ihme ole, jos kauppa siihen reagoi vähänetämällä valikoimaa? Kyllä S-ryhmässä palaute vaikuttaa, jos sitä tulee riittävän paljon - ei yhden ihmisen takia aleta valikoimia muuttaa, mutta jos kyseessä on isompi porukka, kyllähän valikoimaihmiset sen ottavat huomioon. On ihan kokemusta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      80
      2879
    2. Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta

      "I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from
      Maailman menoa
      78
      2365
    3. Riikka se runnoo työttömyyttä lisää

      Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276
      Maailman menoa
      75
      2218
    4. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      14
      2143
    5. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      6
      1559
    6. Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki

      Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue
      11
      1463
    7. Mitä ajattelet

      Siitä henkilöstä jota kaipaat? Sana vapaa!
      Ikävä
      83
      1247
    8. Taas alkoi soidinmenot.

      Ja historia toistaa itseään. Myönnän, että on varmasti semmoinen, mikä sinulle sopii. Innokas ja päällekäyvä eikä tuppis
      Ikävä
      8
      1110
    9. Mitä eniten haluat

      Kaivatustasi.
      Ikävä
      69
      1097
    10. No miten meni?

      Onko voittaja olo? Tunnetko onnistumisen riemua? Vastasiko lopputulos odotuksia? Kauaksi ajettu 😘
      Ikävä
      119
      1044
    Aihe