Rv 31 1.eilen illalla alkoi kova pänsärky.yöllä heräsin siihen kun jyskytti niin rajusti päätä sekä takaraivoa ettei pystynyt nukkumaan ollenkaan.panadolia otin sallitun määrän mutta ei auttanut.tätä kesti noin 4 tuntia jonka jälkeen otin yhden panacodin ja sen jälkeen nukahdin.aamulla heräsin ja taka raivo edelleen kipeä,mutta särky helpottunut hiukan.raskaus sujunut muuten hyvin ilman ongelmia.olisikohan kyseessä vain migreeni kohtaus,mietin jos särky pahenee ja panadoli ei auta niin ottanko yhteyttä paikalliseen terveys aseman päivystykseen vaiko naisten klinikalle,neuvoja kaipaava?
mikreeniäkö?
sartsu11
6237
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Saattaa olla migreeniä kyllä. Siihen ei mikään tavallinen särkylääke tehoa. Toki nyt en halua pelotella mutta muista että raskausmyrkytyksessä päänsärky on yleinen oire. Päänsäryn ei kuulu kuitenkaan kestää noin kauaa. Sinuna soittaisin oikeastaan heti yhteyttä äitiyspolille kun olet jo noin pitkällä. Mulle sanottiin et sinne saa soittaa minkä asian takia tahansa, että siksi he ovat siellä että auttavat.
Toivottavasti tästä oli nyt edes jotain apua :)
http://koti.utanet.fi/~paula/kotikokkeli/oireita.html
Kyllä se migreeni voi hyvinkin kestää monta päivää, toki aina pitää selvittää pitkittyneen säryn syy. Itse olen käynyt kaksi kertaa raskauden aikana synnytyspäivystyksessä pitkittyneen ja kovan päänsäryn takia. Mulla kohtaukset voi kestää kolmekin päivää. Ainoa apu on panacodista terävimpään särkyyn, mutta en ota sitä niin suuria määriä, mitä lääkäri sanoi sitä voivan ottaa. Ei auta kuin kestää!!!Mutta varmista syy siihen särkyyn nyt kuitenkin!
http://koti.utanet.fi/~paula/kotikokkeli/lihapull.htm
epilepsialääkkeet on joskus niitä:
http://koti.utanet.fi/~paula/kotikokkeli/epilepsia.htm
http://koti.utanet.fi/~paula/kotikokkeli/kalium.html