Nyt sä menit sanomaan SEN sanan eli JOULU.
Mä olen niiiiiin joulufriikki, että en malttais enää millään odottaa joulukuuta että sais alkaa pikkuhiljaa koristelemaan kotia ja pihaa.
Kun juhannus on mennyt, niin mä saan pidätellä itseäni etten ala jo kuumeisesti suunnitella mitä värejä käytän, tai mitä herkkuja laitan tänä vuonna.
Mites muilla? Kuinka aikaisin te alatte fiilistellä ja odottaa joulua, vai onko ajatuskin joulusta pelkkää tuskaa?
Mä olen niiiiiin joulufriikki, että en malttais enää millään odottaa joulukuuta että sais alkaa pikkuhiljaa koristelemaan kotia ja pihaa.
Kun juhannus on mennyt, niin mä saan pidätellä itseäni etten ala jo kuumeisesti suunnitella mitä värejä käytän, tai mitä herkkuja laitan tänä vuonna.
Mites muilla? Kuinka aikaisin te alatte fiilistellä ja odottaa joulua, vai onko ajatuskin joulusta pelkkää tuskaa?
Vastaukset 13
Vanhimmat
I don't like mondays ja joulu on yks pyhä muiden joukossa, ei suurempia väristyksiä.
kaupallisuus ajanut sanoman yli mennnen tullen. jos on pystynyt säilyttämään perheen (lapset, lapsenlapset...) kokoontumisen ko ajankohtana yhteen seurustelun merkeissä, se on yleensä mukava hetki elämässä. samoin kuin vuoden hiljaisin hetki antaa mahdollisuuden hengähtää,rauhoittua ja palata hetkeksi perimmäisten asioiden juurille.
muutoin liikaa hössötystä ja tavara voittoista törsäilyä. monesti niistä juhlapäivistä yritetään keinotekoisesti tehdä tavallista elämää suurempia päiviä.
ensi kuussa joku kauppaketju ei kykene hillitse-
mään ahneuttaan, vaan aloittaa markkinoinnin jo
kuun lopulla. Silloin teen niin kuin viime aikoi-
na tähän asti: Vähintäinkin ensimmäiset viisi
firmaa joutuu meikäläisen ignore-listalle syystä,
että se pieni ripekin juhlamielestä on ärsyttä-
mällä pyyhkäisty.
aina odottanut joulua,mutta jostain syystä en nyt odota.Joulun aika on aika työlästä aikaa...:¤
Rakastan jouluvaloja ja kauppojen tunnelmaa.Toivottavasti se joulumieli sitten kummiski saapuu..:)
Enää 88 yötä Jouluun!
Eikä enää sitäkään. Tiukille vetää. Stressi rules.
just se, kun saa koristella ;)
Sama mulla muinakin juhlina, kuten pääsiäinen.
Ja tulee mieleen vappu, jonka tiesin viettäväni
yksin, mutta ilmapalloja puhalsin useita :))
Voi ei. Se tulee taas.
se ole sen puoleen hyvä et tulee,nii sä tiiät olevas vielä hengissä..
Ei kun jouluisin tunnen aina syvää kuolemaa. Tekopyhistä jaloin. Silloin jouluttaa ja rajusti. Höösäkulttuuri jyrää ja ihmisen hulluus on mahtavimmillaan. Parempaan ei ihmiskunta koskaan kykene.
Ottanut jouluvalot pois? Itse en viitsi turhaan vaivautua. Ehkä juhannuksena käytän töpseliä pois seinästä. Joulukuusen ehkä vaihdan tänä vuonna, koska viisi vuotta sitten tuomani kuusi on ehtinyt jo kelottua. Pari vuotahan siinä saa taas lakaista roskia, mutta sitten se heittää varistelemasta.
Siinä menee vuoden pimein aika (ennen lumentuloa) mukavasti hääräten :) Aloitan joulun jo pikku-jouluna, silloin voi jo vähän koristella, ja joulukuussa teen joka päivä jotain joulupyhien hyväksi. Sitä se joulu tarkoittaa mulle - tekemisen iloa, ja sitten itse pyhinä nautitaan ja ollaan vaan, mennään kinkun kanssa nukkumaan ja kuljetetaan piskikin pyjamassa.
Mun naapuri tosiaan asensi jo pari viikkoa sitten jouluvalot, joten mikä sua estää koristelemasta kotias vaikka heti? Ehkä ulos ei vielä kannattaisi ihan kauheesti krääsää laittaa, se vois luoda ohikulkijoille vähän hämmentyneen olon. Jos aikoo viettää joulun jossain muualla kuin kotona, niin paikan/matkan varaamisella alkaa pikkuhiljaa olla kiire. Hyvää joulua vaan!
Nii arvaas millä tuosta pääset tuosta kätevästi eroon ? Mee joku joulunalus kauppaan töihin, mieluiten isoon tavarataloon.
Itse olin pari vuotta sitten ne joulunaluskuukaudet kaupassa ja kyllä oikeestaan joulu oli sinä vuonna pahin kirosana mitä voi olla... Siinä ei tule oman joulun laitosta
yhtikäs mitään kun raahaudut puoliraatona
10 tunnin työpäivän jälkeen kotiin jingle bellit
korvissa soiden ja revit viivakooditarroja pois hihiosta... silmissä näkyy kangastus 50 metrin
kassajonosta kitisevine lapsineen...
Vielä aattona, kun kauppa suljettiin klo 13 ihmiset ryskytteli ovia, viime hetkellä jotain unohtaneet.
No mutta kuntoa se kyllä kehitti; marketin päästä päähän kun hölkkäsee muutaman kymmen kertaa päivään niin kilot karisee mukavasti.
Ja kun kipaiset myymälävarkaan juoksemalla kiinni, niitä on yllättävän paljon jolumarkkinolla.
Niin että merry christmas vaan, itse kyllä pidän ko juhlasta mutta rauhallisissa merkeissä :o))