Varoitus kaikille Keski-Pohjanmaan alueen asukkaille!
Liikkeellä on viime päivinä ollut useita autokuntia ulkomaisia varkaita. Ajavat RÖYHKEÄSTI PIHAAN NIIN PÄIVIN KUIN ÖISINKIN. Heitä ei häiritse se että pihassa on autoja, he tulevat, vaikka jo kaukaa näkisivät että ulko-ovellakin jo ihmetellään tulijoita. Pihaan tultuaan tyynen rauhallisesti tarkastavat katseellaan löytyisikö pihasta mitään vietävää ja jos löytyy, vievät tavarat mukaansa heti tai palaavat kun kukaan ei ole katsomassa.
Varkaat etsivät helposti mukaan otettavaa tavaraa: koneita, perämoottoreita, yleisesti kaikkea helposti kuljetettavaa tavaraa joka on helppo muuttaa rahaksi.
Varkaiden autot ovat pääsääntöisesti olleet uudehkoja, monen merkkisiä. Joillakin on ollut peräkärrykin perässä. Rekkareita vaihdetaan heti kun jollekin varkaudelle on löytynyt silminnäkijä. Tähän mennessä rekisterikilvet joita näiden varkaiden autoissa on näkynyt, ovat olleet virolaisia, venäläisiä ja suomalaisia.
Varkailla on Keski-Pohjanmaan alueelle ripoteltuna useita koontiautoja, joihin varastetut tavarat nopeasti viedään ja kuljetusauto lähtee samantien ajamaan saalista etelään ja on jo seuraavana aamuna rajan takana ja tavarat tiessään.
Kaikki pihoilla lojuvat vähänkään arvokkaammat irtotavarat kannattaa heti kiikuttaa pois näkösältä ja pitää kaikki paikat lukittuna, varsinkin jos itse ei ole kotona.
Meilläkin näitä varkaita on käynyt jo MONENA PERÄKKÄISENÄ YÖNÄ! Onneksi olemme aina olleet hereillä, toistaiseksi... Naapurustossa ovat olleet liikkeellä myös päivisin.
VARKAITA LIIKKEELLÄ K-P:n alueella
virolaisia ja venäläisiä
2
1338
Vastaukset
- Tarkentaa..
missä päin ovat olleet liikkeellä? Että vois varautua.
- Liian,.,.
Vaikea kysymys, kun ei vastausta kuulu? Jos tuo on totta, niin????
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu
narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun1164755Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois
Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja1834479Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?
Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.1171922- 4031701
HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta
Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a331462Ensitreffit Matti ei vaikene enää - Rehellinen tilitys epäonnistuneesta suhteesta Elisaan
Häntä pystyyn, Matti! Olet mahtava tyyppi ja varmasti “se oikea” löytyy vielä! Elisan kanssa ei nyt vaan sitten natsann61189Upeeta! Rauha tulee pian!
Hieno suunnitelma ja se on toteutumassa alle kahdessa viikossa. Jihuu! Tätä on odotettukin, nyt se tulee! https://www.is3681176- 741100
- 741045
- 92988