VARKAITA LIIKKEELLÄ K-P:n alueella

virolaisia ja venäläisiä

Varoitus kaikille Keski-Pohjanmaan alueen asukkaille!

Liikkeellä on viime päivinä ollut useita autokuntia ulkomaisia varkaita. Ajavat RÖYHKEÄSTI PIHAAN NIIN PÄIVIN KUIN ÖISINKIN. Heitä ei häiritse se että pihassa on autoja, he tulevat, vaikka jo kaukaa näkisivät että ulko-ovellakin jo ihmetellään tulijoita. Pihaan tultuaan tyynen rauhallisesti tarkastavat katseellaan löytyisikö pihasta mitään vietävää ja jos löytyy, vievät tavarat mukaansa heti tai palaavat kun kukaan ei ole katsomassa.

Varkaat etsivät helposti mukaan otettavaa tavaraa: koneita, perämoottoreita, yleisesti kaikkea helposti kuljetettavaa tavaraa joka on helppo muuttaa rahaksi.

Varkaiden autot ovat pääsääntöisesti olleet uudehkoja, monen merkkisiä. Joillakin on ollut peräkärrykin perässä. Rekkareita vaihdetaan heti kun jollekin varkaudelle on löytynyt silminnäkijä. Tähän mennessä rekisterikilvet joita näiden varkaiden autoissa on näkynyt, ovat olleet virolaisia, venäläisiä ja suomalaisia.

Varkailla on Keski-Pohjanmaan alueelle ripoteltuna useita koontiautoja, joihin varastetut tavarat nopeasti viedään ja kuljetusauto lähtee samantien ajamaan saalista etelään ja on jo seuraavana aamuna rajan takana ja tavarat tiessään.

Kaikki pihoilla lojuvat vähänkään arvokkaammat irtotavarat kannattaa heti kiikuttaa pois näkösältä ja pitää kaikki paikat lukittuna, varsinkin jos itse ei ole kotona.

Meilläkin näitä varkaita on käynyt jo MONENA PERÄKKÄISENÄ YÖNÄ! Onneksi olemme aina olleet hereillä, toistaiseksi... Naapurustossa ovat olleet liikkeellä myös päivisin.

2

1338

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tarkentaa..

      missä päin ovat olleet liikkeellä? Että vois varautua.

    • Liian,.,.

      Vaikea kysymys, kun ei vastausta kuulu? Jos tuo on totta, niin????

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      116
      4755
    2. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      183
      4479
    3. Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?

      Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.
      Ikävä
      117
      1922
    4. Tylsille treffeille

      Hiljaisen ukon kans nuotiolle?
      Tunteet
      403
      1701
    5. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      33
      1462
    6. Ensitreffit Matti ei vaikene enää - Rehellinen tilitys epäonnistuneesta suhteesta Elisaan

      Häntä pystyyn, Matti! Olet mahtava tyyppi ja varmasti “se oikea” löytyy vielä! Elisan kanssa ei nyt vaan sitten natsann
      Ensitreffit alttarilla
      6
      1189
    7. Upeeta! Rauha tulee pian!

      Hieno suunnitelma ja se on toteutumassa alle kahdessa viikossa. Jihuu! Tätä on odotettukin, nyt se tulee! https://www.is
      Maailman menoa
      368
      1176
    8. Minkä lempinimen olet

      antanut kaivatullesi?
      Ikävä
      74
      1100
    9. Mitä hyvää olet

      aiheuttanut kaivatullesi?
      Ikävä
      74
      1045
    10. Miksi et halua

      Seksiä sen kanssa jota rakastat? Vai ajatteletko että hän ei halua?
      Ikävä
      92
      988
    Aihe